Բեն Բաղդիկյան` Պենտագոնի գաղտնի փաստաթղթերը հանրայնացրած հայ հայտնի լրագրող
Բեն Հայկ Բաղդիկյան` մեծ հեղինակություն վայելող ամերիկյան մեդիա քննադատ, պրոֆեսիոնալ լրագրող, մանկավարժ, Բերկլի քաղաքում Կալիֆոռնիայի համալսարանի լրագրության դպրոցի պրոֆեսոր և պատվավոր դեկան, լրագրության ասպարեզում ամենահեղինակավոր Պուլիցերյան և Փիբոդի մրցանակակիր, ամերիկյան հայտնի «Վաշինգտոն փոստ» բյուրոյի նախագահ, ավելի ուշ միևնույն թերթի տեղական նորությունների բաժնի գլխավոր խմբագիր, հետագայում նաև միջազգային թղթակից:
Բեն Բաղդիկյանը ծնվել է 1920թ. Արևմտյան Հայաստանի Մարաշ քաղաքում: Մանուկ հասակում, ընտանիքի հետ փրկվելով Հայոց Ցեղասպանությունից, տեղափոխվել է Միացյալ Նահանգների Մասաչուսեթս նահանգ: Բաղդիկյանի հայրը Հարվարդի աստվածաբանական դպրոցում դասընթացներ անցնելուց հետո Բոստոնում գտնվող մի քանի հայկական եկեղեցիներում հովիվ է կարգվում: Իսկ մայրը ԱՄՆ մեկնելուց անմիջապես հետո տուբերկուլյոզով է հիվանդանում և երեք տարի անց մահանում:
Картинки по запросу ben bagdikian
1941 թվականին ավարտելով ԱՄՆ Կլարկ համալսարանը` Բենը սկսում է աշխատել «Morning Union» թերթում։  Երբ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում ճապոնացիները հարձակում են գործում Փերլ Հարբորի վրա, նա զինվորագրվում է ԱՄՆ Ռազմաօդային ուժերին՝ ծառայելով մինչև պատերազմի ավարտը։
Նրա լրագրողական կարիերան սկսվում է պատերազմից հետո: Իր ողջ կյանքի ընթացքում Բենը պայքարում էր արդարության համար: Նա դարձել է ծպտյալ բանտարկյալ` Փենսիլվանիայում անմարդկային բանտային պայմանները բացահայտելու համար: 1956 թ. միացել է իսրայելական տանկային անձնակազմին Սուեզի ճգնաժամի մասին գրելու համար: Իսկ 1960-ականներին Բաղդիկյանն ապրել է Ամերիկայի հարավի հասարակ ժողովրդի հետ` քաղաքացիական իրավունքների համար ընթացող պայքարը լուսաբանելու նպատակով: 1960-ականներին Բաղդիկյանն աշխատանքի է անցնում ամերիկյան հեղինակավոր «Վաշինգտոն փոստ» պարբերականում: 1970-ականներին նա արդեն պարբերականի գլխավոր խմբագիրն էր: Այս տարիներին է մեծանում Բեն Բաղդիկյանի հեղինակությունը, հայտնում է «The New York Times»-ը:
Հենց նա է ձեռնարկում  «Վաշինգտոն փոստ»-ում Վիետնամի պատերազմին վերաբերող  «Պենտագոնի փաստաթղթեր» անվամբ սկանդալային հայտնի հրապարակումների շարքի տպագրումը: ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության օգտագործման համար նախատեսված այդ գաղտնի փաստաթղթերը փաստում էին, որ Միացյալ Նահանգների այդ ժամանակվա նախագահ Լինդոն Ջոնսոնի վարչակազմը դիտավորյալ է քայլեր ձեռնարկել Վիետնամում պատերազմի էսկալացիայի համար: Այդ փաստաթղթերի հանրայնացումով սկսվեց հակապատերազմական մի մեծ ալիք, որի շնորհիվ էլ 1973թ.-ին ավարտվեց Վիետնամի պատերազմը:
Բեն Բաղդիկյանը բացի «Վաշինգտոն փոստ»-ում աշխատելուց համագործակցում էր նաև «Նյու Յորք թայմս»-ի, «Բոստոն գլոբ»ի, «Ֆորչուն»-ի, «Թայմ»-ի և արևմտյան Ամերիկայի մի շարք այլ հանդեսների հետ: Ավելին, նա հոդվածներ են գրում նաև արտերկրում հրատարակվող հայկական պարբերականներում:
Իր ողջ կարիերայի ընթացքում Բաղդիկյանը պայքարել է կեղծ լուրեր տարածող պարբերականների դեմ:  Երբ 1975թ.-ին` Հայոց ցեղասպանության 60-րդ տարելիցին, թուրքերի կողմից վարձված պարբերականները սկսեցին ստահոդ հոդվածներ տարածել «հայկական հարցի» շուրջ, Բաղդիկյանը գործի դրեց մասնագիտական ողջ ներուժն ու նման հայտարարություններով հանդես եկող պարբերականներից մեկի խմբագրությանը ստիպեց հրապարակավ ներողություն խնդրել իրենց տպագրած սուտ լուրերի համար, հայտնում է«Հայերն այսօր»-ը:
Բացի հոդվածներից` Բենը հեղինակել է մի շարք գրքեր: Նրա ամենահայտնի գրքերից մեկ «The Media Monopoly» (Լրատվական մենաշնորհ) աշխատությունն է, որում նշվում է, թե ինչպես են ամերիկյան մի քանի կազմակերպություններ իրենց վերահսկողության տակ առել լրատվական ոլորտի մեծ մասը, հայտնում է auroraprize-ը
Ուշագրավ են նաև նրա հեղինակած «Ես հայ եմ», «Բեն Բաղդիկյան. լրագող հանուն արդարության» գրքերը, որոնցում նա պատմում է Հայոց ցեղասպանության և իր անցած ուղու մասին:
Բեն Բաղդիկյանը մահացել է 2016թ.-ի մարտի 11-ին 96 տարեկան հասակում: Բացի հեղինակավոր Պուլիցերյան և Փիբոդի մրցանակներից, Բաղդիկյանն արժանացել է նաև «Լրագրության ասպարեզում ամենաճանաչված քննադատ» մրցանակին, ինչպես նաև Ջեյմս Մեդիսոնի անվան մրցանակին:
Ուշագրավ է Բեն Բաղդիկյանի կոչը լրատվամիջոցներին. «Երբեք չմոռանաք, որ պատասխանատու եք ժողովրդի առաջ: Դուք աշխատում եք ո´չ նրանց համար, ովքեր վճարում են, ո´չ ձեր աղբյուրների, խմբագիրների, ընկերների, ո´չ էլ կարիերայի համար: Դուք աշխատում եք ձեր լսարանի համար»:

Ben Haig Bagdikian, a prominent American media critic, a professional journalist and educator, professor and Honorary Dean at the University of California journalism school, in the city of Berkeley, most renowned journalistic Pulitzer Prize winner, president of the Washington-based American Washington Post Bureau, later in the same local newspaper chief editor of the domestic news, and later, international correspondent.
Ben-Hur Haig Bagdikian was born in Marash, Western Armenia, on January 30, 1920. A survivor of the Armenian Genocide, his family moved to the United States, Massachusetts. His father was a pastor at several Armenian churches in the Boston area. He had taken courses at the Harvard Divinity School and had been ordained. His mother was diagnosed with tuberculosis almost immediately after arrival in Boston and died three years later, after spending some time hospitalized in sanitariums.
After graduating from the University of Clark in 1941, Ben began working in the “Morning Union” newspaper. During the WW II when the Japanese attacked the Pearl Harbor, he was recruited to the US Air Force to serve until the end of the war.
His journalistic career began after the war. Throughout his lifetime Ben was fighting for justice. He became a crypto prisoner for disclosing inhuman jail conditions in Pennsylvania. In 1956 he joined the Israeli tank crew to write about the Suez crisis. In the 1960s, Baghdikyan lived with the ordinary people in the South of America to cover civil rights. In the 1960s Baghdikyan was employed in the prestigious American Washington Post. In the 1970s he was the chief editor of the periodical. Ben Baghdikian's reputation was growing in those years.
It is he who initiated a series of scandalous publications in the Washington Post entitled "Pentagon Documents" about the Vietnam War. Those confidential documents for use by the US Department of Defense documented that the administration of the US President Lyndon Johnson intentionally escalated the war in Vietnam. With the release of these documents, a large anti-war wave broke out that led to the end of Vietnam War in 1973.
Ben Baghdikyan also collaborated with New York Times, Boston Globe, Fortune, Time and other Western American magazines as he worked in Washington Post. Moreover, he also wrote articles in Armenian periodicals published abroad.
Throughout his career, Baghdikyan fought against newspapers that disseminated fake news. In 1975, when the newspapers hired by the Turks began to spread false stories about the "Armenian Cause", Baghdikyan directed all his professional potential and made the editor of one of those periodicals publicly apologize for the fake news they published.
In addition to the articles, Ben authored a number of books. One of his most popular books, “The Media Monopoly”, narrates how several US companies took control of most of the media.
Remarkable are also his "I am Armenian", "Ben Bagdikyan, journalist for justice" books, where he tells about the Armenian Genocide and his life journey.
Ben Baghdikyan died on March 11, 2016, at the age of 96. Besides the prestigious Pulitzer and Peabody prizes, Bagdigian also won the "Most Popular Critic in the Field of Journalism", as well as the James Madison Award.
Ben Baghdikian's appeal to media outlets is remarkable. "Never forget that you are responsible in front of the people. You don’t work for those who pay, neither for your sources, editors, friends, nor for your careers. You work for your audience.”