Լեռնային Ղարաբաղը մարդիկ են. Զոհրաբ Մնացականյան
Աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Մարդու իրավունքների խորհրդի 41-րդ նստաշրջանին հանդես է եկել ելույթով: Ելույթից մի հատված ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, փոխանցում է Panorama.am-ը
«Լեռնային Ղարաբաղը մարդիկ են։ Այն 150 հազար անհատ մարդիկ են՝ արժանապատվությամբ, պատասխանատվությամբ ու իրավունքներով։ Ինչպես ցանկացած այլ ժողովուրդ, նրանք իրավունք ունեն ազատ օգտվել իրենց անքակտելի իրավունքներից` բոլորից, ներառյալ ինքնորոշման իրավունքը՝ ազատորեն որոշելու իրենց քաղաքական կարգավիճակը և ազատորեն իրականացնելու իրենց տնտեսական, սոցիալական և մշակութային զարգացումը: Նրանց կարգավիճակում կյանքի իրավունքը հատկապես վտանգված է, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էկզիստենցիալ ֆիզիկական անվտանգությունը մնում է ամենամեծ կայուն սպառնալիքը: 1990-ականների սկզբին մարդկային անվտանգության հանդեպ արատավոր հարձակումները, Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կրկնվող ագրեսիան 2016 թ. ապրիլին, հայերի սպանությունների համար մարդասպանների շարունակվող փառաբանումը, համակցված կառավարության կողմից հովանավորվող  հակահայկական քարոզչությամբ ու քսենոֆոբիայով,  ներկայացնում են հակամարտության հիմնական պատճառները»,-ասել է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Ժնևում։
ԱԳ նախարարը նշել է, որ  հակամարտության լուծման ու տարածաշրջանում  երկարատև խաղաղության բանալին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մարդկային անվտանգության և իրավունքների ճանաչումն է:

"Нагорный Карабах – это люди": глава МИД Армении в Женеве
Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян с 24 по 25 июня с рабочим визитом находится в Женеве для участия в открытии 41-ой сессии Совета по правам человека (СПЧ) ООН.
Как передает Panorama.am, глава МИД РА в Женеве выступил с речью, после чего пресс-секретарь главы МИД Анна Нагдалян на своей странице в соцсети Facebook представила отрывок из выступления Зограба Мнацаканяна.
"Нагорный Карабах – это люди. Те 150 тысяч отдельных лиц, обладающих достоинством, ответственностью и правами. Как любой другой народ, они имеют право свободно пользоваться своими неотъемлемыми правами – всеми, включая правом народов на самоопределение, свободно решать свой политический статус и свободно осуществлять свое экономическое, социальное и культурное развитие.
Право на жизнь в их статусе особенно находится в опасности, поскольку экзистенциальная физическая безопасность народа Нагорного Карабаха остается самой большой стабильной угрозой.
Повторяющаяся против Нагорного Карабаха агрессия в апреле 2016 года, продолжающееся прославление убийц за убийства армян, сопредельные с антиармянской пропагандой и ксенофобией, спонсирующейся правительством, представляют основные причины конфликта", – отметил Зограб Мнацаканян.
Глава МИД Армении отметил, что ключом урегулирования конфликта и долгосрочного мира в регионе – является признание человеческой безопасности и прав народа Нагорного Карабаха.