Եվրասիական զարգացման բանկը ցանկանում է մասնակցել Զվարթնոց օդանավակայանի վերակառուցմանը
Եվրասիական զարգացման բանկը(ԵԱԶԲ) հետաքրքրված է մասնակցելու Հայաստանում Զվարթնոց օդանավակայանի վերակառուցման աշխատանքներին: Այդ մասին հուլիսի 11-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԵԱԶԲ կառավարման նախագահ Անդրեյ Բելյանինովը:
«Մենք շատ կցանկանայինք մասնակցություն ունենալ Զվարթնոց օդանավակայանի վերակառուման շարունակմանը: Այնտեղ դեռ տեղ կա մեզ համար»,- ասել է նա:
ԵԱԶԲ ընթացիկ ներդրումային պորտֆելը Հայաստանում 81.757 մլն ԱՄՆ դոլար է (ընդհանուրը՝ մոտ 4 մլրդ): 2019թ առաջին կիսամյակում Հայաստանում 6 մլն դոլարի ներդրում է կատարվել Բանկի կողմից, համապատասխան պայմանագիրը կնքվել է «Կոնվերս բանկ»-ի հետ:
«Հեռանկարների տեսանկյունից մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի տնտեսությունը դինամիկ զարգանում է: Մենք աշխատելու ենք ֆինանսական կազմակերպությունների հետ, որոնք զբաղվում են փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորմամբ: Կշարունակենք աշխատել նրանց հետ»,- նշել է Բելյանինովը:
Նա նաև ընդգծել է, որ ԵԱԶԲ-ն շարունակելու է աշխատանքը Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի հետ: «Դա համակարգային աշխատանք է, որը նպաստում է ինտեգրացիային և սեփական տնտեսության զարգացմանը»,- հայտարարել է Բանկի կառավարման նախագահը:
«Սպայկա» արտահանող առևտրային ընկերության և Ucom-ի հետ գործարքները դեռ դիտարկվում են: Անդրեյ Բելյանինովը հրաժարվել է մեկնաբանել գործընթացը՝ նշելով, որ ԵԱԶԲ-ն դեռ չի «թաղում դրանք և լավատեսությամբ է վերաբերվում գործընթացին»: «Ցանկալի է, որ մեր ամենախիստ վերահսկողությունն ավելի ուշադիր դիտարկեր պայմանագիրը»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ «Սպայկա»-ի հետ կապված ԵԱԶԲ-ի ներդրումային ծրագիրը կասեցվել է ընկերության դեմ հարուցված քրեական գործի պատճառով:

ЕАБР желает участвовать в продолжении реконструкции аэропорта "Звартноц"
Евразийский Банк Развития (ЕАБР) заинтересован в финансировании реконструкции аэропорта "Звартноц" Армении. Об этом во время пресс-конференции, посвященной итогам работы ЕАБР в первом полугодии 2019 года, заявил председатель правления Евразийского банка развития Андрей Бельянинов.
"Нам бы очень хотелось принять участие в продолжении реконструкции аэропорта "Звартноц". Там еще есть место для нас", - отметил он.
Текущий инвестиционный портфель ЕАБР в Армении составляет 81,757 млн (общий инвестиционный портфель ЕАБР - почти 4 млрд). В первом полугодии 2019 года объем инвестиций составил 6 млн долларов США, на эту сумму ЕАБР подписал договор с ЗАО "Конверс Банк".
"С точки зрения перспектив мы считаем, что экономика Армении динамично развивается. Мы будем работать с финансовыми учреждениями, которые занимаются финансированием малого и среднего бизнеса. Продолжим работать через них", - отметил Бельянинов.
Он также подчеркнул, что ЕАБР продолжит работу с "Электрическими сетями Армении". "Это системная работа, способствующая интеграции и развитию собственной экономики", - заявил председатель правления Банка.
Сделки с экспортной торговой компанией "Спайка" и компанией Ucom находятся в процессе рассмотрения. Андрей Бельянинов отказался комментировать процесс, отметив, что ЕАБР не хоронит эти проекты и относится к этому вопросу с оптимизмом. "Хотелось бы, чтобы наш самый строгий контроль повнимательнее посмотрел на эти два проекта", - отметил он.
Напомним, что инвестиционная программа Евразийского банка развития, связанная с компанией "Спайка", была приостановлена в связи с возбужденным в Армении уголовным делом.