Սաուդյան Արաբիան համաձայն է իր տարածքում ընդունել ԱՄՆ զորքերը
ԱՄՆ զորքերը կտեղակայվեն Սաուդյան Արաբիայում: Սաուդյան Արաբիայի թագավորը հավանություն է տվել ԱՄՆ-ի այդ քայլին: Այս մասին տեղեկացնում է Reuters գործակալությունը:
Պենտագոնից հայտնել են, որ ԱՄՆ զորքերը կտեղակայվեն Սաուդյան Արաբիայում՝ պաշտպանելու Ամերիկայի շահերը՝ սպասվող հնարավոր սպառնալիքներից: Այս քայլը միաժամանակ պայմանավորված է Իրանի հետ լարվածության սրացմամբ:
Սաուդյան Արաբիան հաստատել է, որ Սալման թագավորն ընդունել է տարածաշրջանային «անվտանգությունն ու կայունությունն ուժեղացնելուն միտված այդ քայլը»:

Саудовская Аравия согласилась принять американские войска
Король Саудовской Аравии Салман одобрил размещение в стране американского военного контингента, сообщает РБК со ссылкой на агентство Reuters. Одновременно о планах переброски солдат в регион сообщил Пентагон.
В заявлении Министерства обороны США грядущая отправка военнослужащих в Саудовскую Аравию объясняется необходимостью "обеспечить дополнительное сдерживание на фоне новых возникающих угроз".
Источник Reuters указал, что в Саудовскую Аравию планируется отправить 500 военнослужащих. Такое решение объясняется в том числе ухудшением отношений между США и Ираном.