Սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության կազմակերպիչը պատրաստ է ցուցմունքներ տալ Էր Ռիադի դեմ
Խալիդ Շեյխ Մուհամեդը՝ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքում ահաբեկչական հարձակման կազմակերպիչներից մեկը, պատրաստ է հանդես գալ դատարանում և պատշտպանել ահաբեկչական գործողության հետևանքով զոհվածների հարազատների հայցն ընդդեմ Սաուդյան Արաբիայի, եթե իշխանությունները չպահանջեն իր նկատմամբ մահապատժի վճռի ընդունման, հայտնում է The Wall Street Journal-ը:
Ինչպես տեղեկացնում է թերթը, այդ մասին ասվում է ահաբեկչի նամակում, որը դատարանին են ներկայացրել հայց հարուցած հարազատների և որոշ ընկերությունների փաստաբանները, որոնք Էր Ռիադից փոխհատուցում են պահանջում:
Հայցվորները Սաուդյան Արաբիային մեղադրում են «Ալ Քաիդա» ահաբեչական կազմակերպության ֆինանսավորման և օժանդակման մեջ, որը կազմակերպել է ահաբեկչական գործողությունը, երբ ուղևորատար ինքնաթիռները զավթած ահաբեկիչները դրանք ուղղել են Նյու Յորքում Առևտրի համաշխարհային կենտրոնի և Պենտագոնի շենքերի վրա: Դրա հետևանքով զոհվել է ավելի քան 3 հազար մարդ:

Организатор теракта 11 сентября готов дать показания против Эр-Рияда
Халид Шейх Мухаммед - один из организаторов атаки в Нью-Йорке 11 сентября 2001 года - готов выступить в суде и поддержать иск родственников погибших в результате теракта против Саудовской Аравии в обмен на то, что власти не будут добиваться для него смертной казни, передает Интерфакс со ссылкой на The Wall Street Journal.
Как сообщила газета, такое предложение содержится в письме террориста, которое представили суду адвокаты подавших иск родственников и некоторых компаний добивающихся от Эр-Рияда компенсаций.
Истцы обвиняют Саудовскую Аравию в финансировании и поддержке террористической организации "Аль-Каида", организовавшей теракт, когда захватившие пассажирские самолеты террористы направили их на здания Всемирного торгового центра в Нью-Йорке и Пентагона. В результате погибли более 3 тыс. человек.