Վահագն Տատրյան. Հայոց ցեղասպանության պատմության բնագավառի հզոր գործիչը
Ցեղասպանությունը միանգամից չի իրագործվում, այն երկարատև նախապատրաստություն է ունենում, և դահիճը սպասում է հարմար պահի. այդպես էր և Հայոց ցեղասպանության պարագայում: Այս մասին 2002 թվականին Երևանում ունեցած իր դասախոսության ընթացքում ասել էր ամերիկահայ ճանաչված գիտնական, իրավագետ, սոցիոլոգ, պատմաբան, մաթեմատիկոս Վահագն Տատրյանը (Vahakn Dadrian):
Վահագն Տատրյանը ծնվել է 1926 թվականին Կոստանդնուպոլիս քաղաքում: Ավարտել է Բեռլինի համալսարանի մաթեմատիկայի, Վիեննայի համալսարանի պատմության և Ցյուրիխի համալսարանի միջազգային իրավունքի ֆակուլտետները։ 1947-ին տեղափոխվել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, իսկ 1961-ին` ստացել ԱՄՆ քաղաքացիություն:
1970-91թթ. Տատրյանը սոցիոլոգիա է դասավանդել Նյու Յորքի համալսարանում, միաժամանակ եղել է Հարվարդի համալսարանի Միջին Արևելքի ուսումնասիրությունների և Մասսաչուսեթսի Տեխնոլոգիայի միջազգային ուսումնասիրությունների կենտրոնների ավագ գիտաշխատող: 1990-ական թվականներին եղել է Գուգենհեյմի ցեղասպանության ուսումնասիրությունների ծրագրի տնօրենը, 1991թ-ից՝ Զորյան ինստիտուտի (Տորոնտո և Քեմբրիջ) ցեղասպանության հետազոտությունների ծրագրի գիտական տնօրենը։ Իր գիտական գործունեության կենտրոնում դնելով ցեղասպանությունների և, հատկապես, Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությունը՝ հեղինակել է մի շարք գիտական հոդվածներ ու գրքեր, դասախոսություններով է հանդես եկել աշխարհի շատ համալսարաններում, հանդիսացել է համեմատական ցեղասպանագիտության հիմնադիրներից։
Ջինեսեոյի քոլեջում (State University College at Geneseo) աշխատելու տարիներին՝ 1991-ին, պրոֆեսոր Տատրյանը սկանդալի կենտրոնում է հայտնվում: Քոլեջի ուսանողուհիներից մեկի դիմումի հիման վրա Տատրյանը մեղադրվում է սեռական ոտնձգության մեջ և ազատվում աշխատանքից:
Վահագն Տատրյանը 1998թ-ից եղել է ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ: 1995թ. արժանացել է ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր դոկտորի կոչման, մի շարք մեդալների, 2005 թվականին՝ Ցեղասպանագետ գիտնականների միջազգային ասոցիացիայի մրցանակին, իսկ 2009 թվականին՝ ՀՀ նախագահի ոսկե մեդալի:
Հայտնի գիտնական, Կանադայի Օնտարիոյի համալսարանի պրոֆեսոր Դեյվիդ Բրյուս Մակդոնալդը Տատրյանին բնութագրել է՝ որպես «Հայոց ցեղասպանության պատմության բնագավառի վեր խոյացող, հզոր գործիչ» ("towering figure in the field of Armenian genocide history"):

Ваагн Татрян - влиятельная фигура в области истории Геноцида армян
Геноцид не происходит сразу, подготовка занимает много времени, и палач ждет подходящего момента. То же самое было в случае с Геноцидом армян. Об этом во время своей лекции в Ереване в 2002 году заявил видный американо-армянский ученый, юрист, социолог, историк, математик Ваагн Татрян.
Ваагн Татрян родился в 1926 году в Константинополе. Окончил факультет математики Берлинского университета, изучал историю в Венском университете и международное право в Цюрихском университете. В 1947 году он переехал в Соединенные Штаты Америки, а в 1961 году уже получил гражданство США.
В 1970-91 гг. Татрян преподавал социологию в Нью-Йоркском университете и был старшим научным сотрудником в Центре международных исследований Гарвардского университета, работал в международных исследовательских центрах Массачусетского технологического института, преподавал в университетах Айдахо, Бостона, Висконсина, Флориды, Тюка. С 1991 года был научным руководителем исследовательской программы Зорьянского института (США) по геноциду. Научная и исследовательская деятельность Татряна была сосредоточена на теме геноцида, в частности – Геноцида армян. Являлся автором ряда научных статей и книг, читал лекции во многих университетах по всему миру, был одним из основоположников исследований в области сравнительного геноцидоведения.
Работая в Государственном университетском колледже в Джинезео (State University College at Geneseo) в 1991 году, профессор Татрян оказался в центре скандала. По заявлению студентки колледжа, Татряна обвинили в сексуальных домогательствах и уволили.
Ваагн Татрян был членом Национальной академии наук Армении с 1998 года. В 1995 году ему было присвоено звание почетного доктора НАН РА, он получил ряд медалей, а в 2009 году получил Золотую медаль Президента РА.
Дэвид Брюс Макдональд, известный ученый из Университета Онтарио, Канада, назвал Татряна "влиятельной фигурой в области истории Геноцида армян” ("towering figure in the field of Armenian genocide history").