Փաշինյանի կողմից անիրատեսական ծրագրերից խոսելը հերթական փախուստն է իրականությունից ու իրական պատասխանատվությունից
Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակից ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ իրատեսական ծրագրերը մեզ այլևս չեն հետաքրքրում, մեզ անիրատեսական ծրագրերն են հետաքրքիր: Իսկապես, գուցե երկրի զարգացման համար պետք են, անհրաժեշտ են անհատներ՝ առաջին հայացքից անիրատեսական ու խենթ գաղափարներով: Գուցե… Սակայն միանշանակ է, որ երկրի զարգացման ու առաջընթացի համար անհրաժեշտ է կառավարություն՝ իրատեսական ու իրականանալի ծրագրով՝ կարճաժամկետ, միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ կտրվածքով:
Վարչապետի կողմից անիրատեսական ծրագրերից խոսելը հերթական փախուստն է իրականությունից ու իրական պատասխանատվությունից: Ի վերջո, իրատեսական ծրագրերի իրականացման համար անհրաժեշտ է հետևողականություն և լավ մշակված քաղաքականություն՝ իր կոնկրետ ու շատ հստակ քայլերով: Իրատեսական ծրագրերի իրականացման դեպքում ակնկալվում է շատ իրական, շոշափելի արդյունք, ինչն ապահովելու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ հմտություններ ու կարողություններ է պետք ունենալ:
Ի վերջո, այս մեկ տարին բավարար ընթացք էր՝ հասկանալու համար, որ իրատեսական ու շոշափելի արդյունքներ այս կառավարությունն ի վիճակի չէ ապահովել: Կտրուկ անցումը դեպի երկարաժամկետ պլանավորման՝ կիսատ ու անավարտ թողնելով դեռ մեկ տարի առաջ արված խոստումները, առանձնապես հույս չի ներշնչում, որ երկարաժամկետ կրտվածքով պլանավորված քայլերը երբևէ իրականություն կդառնան: Ի վերջո, վարչապետն ինքն ասեց՝ մեզ անիրատեսական ծրագրեր են հետաքրքիր… Այլ կերպ ասած՝ ժողովու՛րդ, լուրջ ակնկալիքներ պետք չէ ունենալ:

Разговоры о нереалистичных планах - еще один побег Пашиняна от реальности и от реальной ответственности
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на степанакертской площади Возрождения заявил, что нас больше не интересуют реалистичные проекты, нас интересуют нереалистичные планы. Действительно, возможно, для развития страны нужны люди на первый взгляд с фантастичными и сумасшедшими идеями. Возможно... Но ясно, что для развития и прогресса страны требуется правительство с реалистичной и выполнимой программой - в краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной перспективе.
Разговоры о нереалистичных планах - еще один побег Пашиняна от реальности и от реальной ответственности. В конце концов, реалистичные программы нуждаются в последовательности и хорошо разработанной стратегии - с ее конкретными и очень четкими шагами. Когда реализуются реалистичные проекты, ожидается вполне реальный, ощутимый результат, для достижения которого требуются, прежде всего, необходимые навыки и умения.
Наконец, после революции прошло больше года, и это достаточный срок для того, чтобы убедиться, что новое правительство Армении, увы, неспособно обеспечить реалистичные и ощутимые результаты. Резкий переход к долгосрочному планированию (оставляя обещания, сделанные год назад, невыполнимыми) дает мало надежды на то, что результаты долгосрочного планирования когда-нибудь станут реальными. В конце концов, сам премьер-министр сказал: "Нас интересуют нереалистичные планы…" Иными словами - серьезных ожиданий не имейте!