ԱՄՆ-ում խստացրել են գրին քարտերի տրման կանոնները
ԱՄՆ-ի իշխանությունները որոշում են ընդունել խստացնել այն օտարերկրացի քաղաքացիներին գրին քարտերի տրման կանոնները, որոնք ապագայում կարող են նպաստների կարիք ունենալ: Համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակված է ԱՄՆ-ի Դաշնային գրանցամատյանի կայքում:
ԱՄՆ-ի ներքին անվտանգության նախարարությանը կից Քաղաքացիության և ներգաղթի հարցերի ծառայության տնօրեն Քեն Կուչինելիի խոսքով՝ նորամուծությունների նպատակն այն է, որ հնարավորինս քիչ օտարերկրացիներ գտնվեն պետության խնամակալության տակ:
Նոր փաստաթղթում ձևակերպված է այն մարդու հստակ սահմանումը, ով գտնվում է պետության խնամակալության տակ: Այդ կատեգորիային կդասվեն այն անձինք, ովքեր մեկ կամ ավելի նպաստ են ստանում 12 ամիսը գերազանցող 36-ամսյա ժամանակամիջոցում:

США ужесточают правила выдачи грин-карты
Американская администрация ужесточили выдачу грин-карт иностранцам, которые рассчитывают на получение государственного пособия, сообщил и. о. директора Службы по вопросам гражданства и иммиграции при министерстве внутренней безопасности (МВБ) США Кен Кучинелли, сообщает Kommersant.ru.
"Правило препятствует тому, чтобы иностранцы, которые могут с большой вероятностью стать лицами, находящимися на содержании у государства, приезжали в Соединенные Штаты и получали грин-карту",— сказал господин Кучинелли (цитата по Fox News).
Администрация уже подписала соответствующее распоряжение, оно вступает в силу в октябре. Оно будет касаться прежде всего тех, кто намерен получать медицинское страхование для бедных Medicaid и программы продовольственных талонов для малоимущих.