Ամուլսարի հանքի շահագործման հետ կապված զարգացումներն անդառնալի հետք են թողել ՀՀ ներդրումային միջավայրի վրա
Օգոտոսի 15-ին Կառավարության նիստի ժամանակ հայտնի դարձավ, որ ստացվել է Ամուլսարի հանքի վերաբերյալ «Էլարդ» միջազգային փորձագիտական խմբի եզրակացությունը: Եզրակացությունն արտացոլում է հանքի շահագործման հետ կապված բնապահպանական հիմնական խնդիրների պատասխանները: Ինչպես տեղեկացանք դրանցից են հանքի ստորգետնյա ջրերի և Ջերմուկի տերմալ աղբյուրների, ինչպես նաև Սևանի ավազանի միջև կապի բացակայությունը: Եզրակացությունում արտացոլված կարևոր կետերից է նաև Դարբ, Արփա և Որոտան գետերի վրա հանքի շահագործման ազդեցությունը, որը կառավարելի կլինի փորձագիտական խմբի կողմից «Լիդիանին» առաջարկվող 16 մեղմման միջոցների կիրառման պարագայում: Ընկերության կողմից արդեն իսկ հայտարարվել է այդ միջոցներից 15-ի կատարման պատրաստակամության մասին: 16-րդ կետի շուրջ, որը ենթադրում է հանքի շահագործումից հետո 100 տարի մեղղման միջոցառումների պարտավորության ստանձնում, ներկայումս գտնվում է քննարկման փուլում:
Ինչպես գիտենք, Ամուլսարի հանքի շահագործման հետ կապված խնդիրները միայն բնապահպանական բնույթի չեն: Հայաստանի Կառավարությունը մեկ տարի կանգնեցնելով հանքի շահագործման աշխատանքները, հանդիպեց երեք խումբ խնդիրների հետ: Խոսքն իհարկե առաջին հերթին Հայաստանի ներդրումային վարկանիշին է վերաբերում, քանի որ գործ ունենք ընթացքի մետ գտնվող միջազգային ներդրումային ծրագրի հետ, այն էլ՝ համաշխարհային մակարդակով ճանաչելի ընկերության կողմից իրականացվող: Խնդիրների երկրորդ խումբն այն իրավական հնարավոր պատասխանատվության հարցն էր, որի առաջ կարող էր կանգնել մեր պետությունը «Լիդիան»-ի կողմից գործ հարուցելու պարագայում: Եվ իհարկե սոցիալական խնդիրն էր՝ կապված հանքի աշխատակիցների հետ: Խնդիրների այս համախումբը թույլ է տալիս ենթադրելու, որ Հայաստանի Կառավարությունը շահագրգիռ է հանքի շահագործման շարունակականության ապահովման հարցում, և դա կարող է նպաստել մեղղման միջոցներից ներկայումս քննարկվող 16-րդ կետի շուրջ արագ համաձայնության ձեռքբերմանը: Չնայած այդ դեպքում ևս Կառավարությունը մեկ տարի առաջ ցուցաբերած շտապողականության կամ հարցին ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցման արդյունքում անդառնալի հարված արդեն իսկ հասցրել է մեր երկրի ներդրումային վարկանիշին՝ ստեղծելով գործող միջազգային ներդրումային նախագիծը խոչընդոտելու նախադեպ:
Եվ սա ցավոք միակ խնդիրը չէ: Միջազգային փորձագիտական խմբի եզրակացության նկատմամբ անվստահություն են հայտնում բնապահպանները: Եվ այդ անվստահությունը տրամաբանորեն փոխանցվելու է Կառավարությանը, քանի որ վերջինս խոստացել էր այդ եզրակացությունը ստանալուց հետո թույլատրել հանքի շահագործումը: Այսինքն սխալ աշխատաոճի արդյունքում այսօր Կառավարությունն ունի նաև բնապահպանների շրջանում առաջացած կրքերը հանդարտեցնելու խնդիր:

История с Амулсарским месторождением оказала необратимое влияние на инвестиционную среду Армении
На заседании правительства 15 августа стало известно о том, что получено заключение Международной экспертной группы "Элард" - относительно золоторудного месторождения Амулсар. В заключении можно найти ответы на ключевые экологические проблемы, связанные с разработкой рудника. Как известно, в ответах экспертов говорится о недостаточной связи между подземными водами рудника и термальными источниками Джермука, а также бассейном Севана – "между территорией (Амулсарского) проекта и термальными горячими источниками Джермука пути для потока подземных вод и передачи загрязнения отсутствуют, и в случае землетрясения затронутые влиянием подземные воды также не дойдут до Джермука".
Одним из важных моментов, отраженных в заключении, является возможное воздействие эксплуатации рудника на реки Дарб, Арпа и Воротан, которое возможно будет контролировать после применения 16 мер по смягчению последствий эксплуатации. Эти меры эксперты предлагают компании "Лидиан". Компания уже объявила о готовности выполнить 15 из этих предлагаемых мер. В настоящее время обсуждается 16-ый пункт, который предполагает принятие мер по смягчению последствий разработки рудника после 100 лет его эксплуатации.
Как известно, проблемы с работой Амулсарского рудника касаются не только экологической составляющей. Правительство Армении, приостановив деятельность по разработке рудника на год, столкнулось с тремя группами проблем. Прежде всего, речь идет об инвестиционном рейтинге Армении, так как мы имеем дело с международной инвестиционной программой, которая реализуется всемирно признанной компанией "Лидиан". Второй комплекс проблем связан с возможной юридической ответственностью, с которой может столкнуться наше государство в случае подачи искового заявления со стороны "Лидиан". И, конечно, существует и социальная проблема, связанная с работниками рудника. Весь этот набор вопросов позволяет предположить, что правительство Армении заинтересовано в обеспечении дальнейшей эксплуатации рудника, что может способствовать скорейшему достижению соглашения по пункту 16, который в настоящее время находится на стадии обсуждения. Однако даже в этом случае правительство Армении - в результате поспешного или непрофессионального подхода к этому вопросу год назад - уже нанесло необратимый удар по инвестиционному рейтингу нашей страны, создав прецедент воспрепятствования международному инвестиционному проекту.
И это, к сожалению, не единственная проблема. Экологи выражают недоверие в отношении экспертизы со стороны международной экспертной группы. И это недоверие логически перейдет к правительству Армении, поскольку оно пообещало разрешить продолжение эксплуатации рудника только после получения результатов экспертизы. Фактически, в результате неправильных подходов к работе сегодня у правительства Армении возникла также другая проблема - утихомирить страсти экологов.