Կարևորում ենք Եվրամիության դերակատարումը տարածաշրջանային համագործակցության ծրագրերում. Մնացականյան
Օգոստոսի 27-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ասաց  ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և արտերկրում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքի ընթացքում անդրադարձավ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին: Նախարարի խոսքերով, Հայաստանը շարունակում է խորացնել Եվրամիության, ԵՄ անդամ երկրների, Եվրոպական մայրցամաքի բոլոր երկրների հետ իր համագործակցությունը, հաղորդում է Արմենպրեսը։
«Եվրամիության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հիմքով զարգացող փոխգործակցության համար կարևորագույն նշանակություն ունի քաղաքական երկխոսությունը, Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին և պետական կառույցներին տրամադրվող աջակցությունը, ինչպես նաև ոլորտային համագործակցությունը։ Կարևորում ենք Եվրամիության դերակատարումը տարածաշրջանային համագործակցության ծրագրերում: Մեծապես արժևորում ենք մեր համագործակցության հարաճուն զարգացումը ԵՄ անդամ երկրների հետ։ Այս տեսակետից կառանձնացնեի Ֆրանսիայի և Գերմանիայի հետ հարաբերությունների ծավալը»,- ասաց Մնացականյանը:
Նախարարը Եվրոպական գործընկերների հետ համագործակցության կոնտեքստում առանձնահատուկ գոհունակությամբ նշեց Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան եռակողմ ձևաչափի ձևավորումը։

Глава МИД Армении коснулся отношений Армения–ЕС
Армения продолжает углублять сотрудничество с Евросоюзом, странами-членами ЕС, со всеми странами Европейского континента. Как передает "Арменпресс", об этом 27 августа в ходе встречи руководителей центрального аппарата МИД Армении и дипломатических представительств Армении за рубежом заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
"Для развивающегося взаимодействия с Евросоюзом на основе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве важнейшее значение имеют политический диалог, содействие демократическим реформам и государственным структурам Армении, а также отраслевое сотрудничество. Мы придаем важное значение роли Евросоюза в программах регионального сотрудничества. И высоко ценим прогрессивное развитие нашего сотрудничества со странами-членами ЕС. С этой точки зрения я бы выделил объем отношений с Францией и Германией", - сказал Мнацаканян.
В контексте сотрудничества с европейскими партнерами министр с особым удовлетворением отметил формирование трехстороннего формата Кипр–Армения-Греция.