Շվեդիայի Ռիկսդագի նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի նախագահ Անդրեաս Նորլենի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Լենա Նազարյանի և Շվեդիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Ալեքսանդր Արզումանյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Այս մասինհայտնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի «Ֆեյսբուք»-ի էջը.
«ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը բարձրաստիճան հյուրին և նրա ուղեկիցներին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, նրա խորհուրդը:
Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի նախագահը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին: Պատվիրակության անդամները նաև ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և լռությամբ հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը: Շվեդիայից ժամանած պատվիրակությունն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանի ուղեկցությամբ ծանոթացավ թանգարանային ցուցադրությանը, Հակոց ցեղասպանության պատմության մանրամասներին:
ՀՑԹԻ տնօրենը Անդրեաս Նորլենին նվիրեց ամերիկյան մամուլում հրատարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածների հատորներ: Այցի ավարտին Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի նախագահը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում. «Շնորհակալություն, որ օգնում եք մեզ չմոռանալ այն, ինչ երբեք չպետք է մոռացվի»:

Speaker of Swedish Riksdag Pays Tribute to Memory of Armenian Genocide Victims in Yerevan Memorial
The delegation of Sweden led by Speaker of Riksdag Andreas Norlén, who are in Armenia on an official visit at the invitation of Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan, visited the Armenian Genocide Memorial, the Armenian Genocide Museum-Institute said on Facebook.
The delegation members were accompanied by Armenia’s Vice Speaker of Parliament Lena Nazaryan and Ambassador to Sweden Alexander Arzumanyan.
Director of the Museum-Institute Harutyun Marutyan introduced the guests on the history of the construction of the Memorial and its meaning.
The Speaker of Swedish Riksdag laid a wreath at the Memorial. The delegation members laid flowers at the Eternal Flame and paid tribute to the memory of the innocent victims with a moment of silence. The delegation also visited the Armenian Genocide Museum, got acquainted with the exhibits and the details relating to the history of the Armenian Genocide.
At the end of the visit Andreas Norlén left a note in the Honorary Guest Book which says: “Thank you for helping us not to forget what should never be forgotten”.