Շվեդիայի Ռիկսդագի նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի նախագահ Անդրեաս Նորլենի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Լենա Նազարյանի և Շվեդիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Ալեքսանդր Արզումանյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Այս մասինհայտնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի «Ֆեյսբուք»-ի էջը.
«ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը բարձրաստիճան հյուրին և նրա ուղեկիցներին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, նրա խորհուրդը:
Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի նախագահը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին: Պատվիրակության անդամները նաև ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և լռությամբ հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը: Շվեդիայից ժամանած պատվիրակությունն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանի ուղեկցությամբ ծանոթացավ թանգարանային ցուցադրությանը, Հակոց ցեղասպանության պատմության մանրամասներին:
ՀՑԹԻ տնօրենը Անդրեաս Նորլենին նվիրեց ամերիկյան մամուլում հրատարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածների հատորներ: Այցի ավարտին Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի նախագահը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում. «Շնորհակալություն, որ օգնում եք մեզ չմոռանալ այն, ինչ երբեք չպետք է մոռացվի»:

Председатель Риксдага Швеции воздал дань уважения памяти жертв Геноцида армян
Риксдага Королевства Швеции Андреасом Норленом, прибывшая в Армению по приглашению председателя Национального Собрания РА Арарата Мирзояна, в сопровождении вице-спикера НС РА Лены Назарян и чрезвычайного и полномочного посла РА в Королевстве Швеция Александра Арзуманяна посетила мемориал Геноцида армян. Директор мемориала Арутюн Марутян представил высокопоставленному гостю и его спутникам историю строительства мемориального комплекса Геноцида Армян, его смысл.
Председатель Риксдага Королевства Швеции возложил венок к мемориалу памяти жертв Геноцида армян. Члены делегации также возложили цветы к Вечному огню и почтили молчанием память святых мучеников.
Делегация из Швеции посетила также Музей Геноцида армян, в сопровождении заместителя директора мемориала Лусине Абрамян ознакомилась с музейной экспозицией, подробностями истории Геноцида армян. Директор мемориала подарил Андреасу Норлену книги, включающие статьи о Геноциде армян, опубликованные в американской прессе. В конце визита председатель Риксдага Королевства Швеции оставил запись в Памятной книге для почетных гостей. “Благодарю за то, что Вы помогаете нам не забывать то, что никогда не следует забывать”.