ԱՊՀ-ի երկրների կառավարությունների ղեկավարները հոկտեմբերին կքննարկեն տնտեսական գործակցության հարցերը
ԱՊՀ-ի երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում, որը կկայանա հոկտեմբերի 25-ին Մոսկվայում, կքննարկվի պետությունների միջև տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնմանը վերաբերող առաջարկությունների փաթեթը: Այդ մասին օգոստոսի 28-ին լրագրողներին հայտնել է ԱՊՀ-ի գործադիր կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Վիկտոր Գումինսկին:
«Ենթադրվում է, որ Մոսկվայի հանդիպմանը կառավարությունների ղեկավարները կքննարկեն Համագործակցության շրջանակում տնտեսական փոխգործակցության հրատապ հարցերը: Մասնավորապես, կարծարծվի թվային տնտեսության ոլորտի զարգացումը»,- նշել է Գումինսկին:
Նրա խոսքով, քննարկվելու է նաև ԱՊՀ-ի երկրների տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ռազմավարությունը, պլանավորվում է որոշում ընդունել 1979-1989 թվականներին Աֆղանստանում պատերազմի տարիներին անհետ կորած զինծառայողների որոնումը շարունակելու մասին:
Բացի այդ, որոշումներ կընդունվեն «տնտեսական հարցերի, հակամենաշնորհային կարգավորման, անասնաբուժության, ռադիոնավիգացիայի և այլ թեմաների վերաբերյալ, որոնք վերաբերում են Համագործակցության բոլոր պետությունների շահերին»:
01:34
00:25
ԱՄՆ-ում հայ լրագրողին հարվածելու համար ձերբակալվել է երիտասարդության հարցերով նահանգային նախարարը
Հայաստանի Շիրակի մարզը և Չինաստանի Հայնան նահանգը հուշագիր են կնքել
Կատարի ներդրումային հիմնադրամը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ
11:18
«Ծափահարում եմ Սենատի որոշմանը»․ Ջո Բայդեն
Չենք հանդուրժելու Արցախի սուբյեկտայնությանը վտանգող ցանկացած դրսևորում. «Արդարություն»
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ներկա է գտնվել հեղինակավոր «Դոհա ֆորում»-ի բացմանը
18:24
Սուդանի նախկին նախագահին ազատազրկել են
Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Կատարի փոխվարչապետ և պաշտպանության նախարար Խալիդ բին Մոհամեդ Ալ Աթիյայի հետ
Սենատի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը տարածաշրջանային քաղաքականության մաս կարող է լինել
Երախտապարտ ենք Ձեզ և Ձեր գործընկերներին՝ արադարության համար պայքարին նվիրվածության համար. նախագահ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Նենսի Փելոսիին

Главы правительств стран СНГ в октябре рассмотрят вопросы экономического взаимодействия
Совет глав правительств стран СНГ, который пройдет 25 октября в Москве, рассмотрит пакет предложений по расширению экономического взаимодействия между государствами. Как сообщает ТАСС, об этом сообщил журналистам в среду первый заместитель председателя Исполкома СНГ Виктор Гуминский.
"Предполагается, что на встрече в Москве главы правительств обсудят актуальные вопросы экономического взаимодействия в рамках Содружества. В частности, речь пойдет о развитии сферы цифровой экономики", - отметил первый замглавы Исполкома Содружества.
Также, по его словам, будет обсуждаться стратегия обеспечения информационной безопасности стран СНГ, планируется принять решение о продолжении розыска пропавших без вести военнослужащих в годы войны в Афганистане в 1979-1989 годах. Кроме того, будут приняты решения "по экономическим вопросам в плане антимонопольного регулирования, ветеринарии, радионавигации и другим темам, которые касаются интересов всех государств Содружества", - сказал первый заместитель председателя Исполнительного комитета СНГ.