Թրամփը չի համաձայնել G7-ի կողմից Ամազոնիայի հրդեհների մարման համար 20 մլն եվրոյի հատկացմանը. Սպիտակ տուն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի համաձայնել Ամազոնիայում անտառային հրդեհների մարման համար որպես օգնություն 20 մլն եվրո հատկացնելու մասին G7 երկրների առաջնորդների որոշման հետ: Այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչ Գարեթ Մարկին:
«Միացյալ Նահանգները պատրաստ է օգնել այդ հրդեհների դեմ պայքարում Բրազիլիայի ջանքերին և չի համաձայնվել G7-ի համատեղ նախաձեռնությանը, որը հաշվի չի առել Բրազիլիայի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուի հետ այդ թեմայով քննարկումները»,- հայտարարությունից մեջբերում է կատարել CNN հեռուստաալիքը: «Սատարելու ավելի կառուցողական միջոց կլիներ Բրազիլիայի կառավարության հետ գործողությունների համակարգումը»,- հավելել է Մարկին:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Բոլսոնարուն «եռանդով աշխատում է հրդեհների մարման գործում և բոլոր առումներով Բրազիլիայի բնակիչների համար գերազանց աշխատանք է կատարում»: Թրամփի խոսքով՝ Բրազիլիայի նախագահը և նրա երկիրը «օգտվում են ԱՄՆ լիակատար աջակցությունից»:

Белый дом: Трамп не соглашался с выделением G7 €20 млн на тушение пожаров в Амазонии
Президент США Дональд Трамп не соглашался с решением лидеров стран Группы семи (G7) выделить €20 млн в качестве помощи в ликвидации лесных пожаров в Амазонии. Об этом, как передает ТАСС, заявил в среду официальный представитель Совета национальной безопасности Белого дома Гарретт Марки.
"Соединенные Штаты готовы помогать Бразилии в ее усилиях по борьбе с этими пожарами и не соглашались на совместную инициативу G7, которая не учитывала обсуждения этой темы с президентом [Бразилии Жаиром] Болсонару", - приводит его заявление телеканал CNN. "Наиболее конструктивным способом содействия было бы координировать действия с правительством Бразилии", - добавил Марки.
Ранее Трамп заявил, что Болсонару "усердно работает над [тушением] пожаров и во всех отношениях делает отличную работу для жителей Бразилии". По словам хозяина Белого дома, президент Бразилии и его страна "пользуются полной поддержкой США".