Թրամփը չի համաձայնել G7-ի կողմից Ամազոնիայի հրդեհների մարման համար 20 մլն եվրոյի հատկացմանը. Սպիտակ տուն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի համաձայնել Ամազոնիայում անտառային հրդեհների մարման համար որպես օգնություն 20 մլն եվրո հատկացնելու մասին G7 երկրների առաջնորդների որոշման հետ: Այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչ Գարեթ Մարկին:
«Միացյալ Նահանգները պատրաստ է օգնել այդ հրդեհների դեմ պայքարում Բրազիլիայի ջանքերին և չի համաձայնվել G7-ի համատեղ նախաձեռնությանը, որը հաշվի չի առել Բրազիլիայի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուի հետ այդ թեմայով քննարկումները»,- հայտարարությունից մեջբերում է կատարել CNN հեռուստաալիքը: «Սատարելու ավելի կառուցողական միջոց կլիներ Բրազիլիայի կառավարության հետ գործողությունների համակարգումը»,- հավելել է Մարկին:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Բոլսոնարուն «եռանդով աշխատում է հրդեհների մարման գործում և բոլոր առումներով Բրազիլիայի բնակիչների համար գերազանց աշխատանք է կատարում»: Թրամփի խոսքով՝ Բրազիլիայի նախագահը և նրա երկիրը «օգտվում են ԱՄՆ լիակատար աջակցությունից»:

Trump Didn't Agree to G7 Aid Package for Amazon Fires
President Donald Trump did not commit to a $20 million package proposed at the G7 to help Brazil fight fires in the Amazon, a Trump administration spokesman said Wednesday, CNN reports.
French President Emmanuel Macron announced Monday that G7 nations had agreed to fund a $20 million package to help combat raging forest fires in the Amazon and said the US was on board with the proposal despite Trump's absence at a leaders meeting on the environment.
But National Security Council spokesman Garrett Marquis said Wednesday that the US had not committed to the aid package, citing a lack of coordination with the Brazilian government.
"The United States stands ready to assist Brazil in its efforts to combat these fires, and did not agree to a joint G7 initiative that failed to include consultations with President (Jair) Bolsanaro," Marquis said in a statement. "The most constructive way to assist is in coordination with the government of Brazil."