Զախարովան` Փաշինյանի Լեհաստան չմեկնելու մասին
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան լիարժեք աջակցություն է հայտնել ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի Համաշխարհային երկրորդ պատերազմի 80-ամյակի առթիվ սեպտեմբերի 1-ին Լեհաստանում կազմակերպած հիշատակի միջոցառումներին Հայաստանի պատվիրակության չմասնակցելու դիրքորոշմանը, փոխանցում է Sputnik-Արմենիան:
«Ես տեսել եմ ՀՀ արտգործնախարարի այդ հայտարարությունը և սատարում եմ նրան։ Եվ բոլոր մեր գործընկերներն են աջակցում այդ հայտարարությանը»,– հայտարարեց Զախարովան այսօր` իր ամենշաբաթյա բրիֆինգի ժամանակ։
Նրա խոսքով` բազմիցս ընդգծվել է, որ այդ հաղթանակը չի կարելի բաժանել ոչ ներկայիս անկախ երկրների միջև, որոնք նախկինում Խորհրդային Միության կազմում էին, ոչ էլ Համաշխարհային երկրորդ պատերազմի դաշնակիցների։ Ընդ որում, նա նշեց, որ Ուկրաինան այդ հարցի վերաբերյալ չեզոք դիրք է զբաղեցնում, ավելացնելով` դա կարելի է բացատրել, հաշվի առնելով, թե ինչ գործընթացներ են այնտեղ հիմա տեղի ունենում։
«Սակայն, եթե խոսենք երկրների մասին, որոնք մտնում են ԱՊՀ կազմի մեջ, ապա ինձ թվում է, որ նրանք լիովին համակարծիք են հաղթանակը կիսելու անհնարինության և անթույլատրելիության, ինչպես նաև պատմությունը վերաշարադրելու գաղափարի շուրջ։ Շատ հաճելի է և կարևոր, որ դա միայն հայտարարություններին չի վերաբերում, այլև այդ երկրներում իրականացվող կոնկրետ քաղաքականությանը` դա և՛ հուշարձանների մասին հոգ տանելն է, և՛ վետերանների կազմակերպություններին աջակցելը, և՛ կլոր սեղանների, կոնֆերանսների անցկացումն ու գրքերի հրատարակումը», – նշել է Զախարովան։

Maria Zakharova about Pashinyan's Non-Participation in Events in Poland
Official representative of the Russian Ministry of Foreign Affairs Maria Zakharova has expressed full support to the stance of Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan in regard to non-participation of the Armenian delegation in the events dedicated to the 80th anniversary of the start of the Second World War in Poland on September 1, News.am reports.
''I read and endorsed the statement by the Minister of Foreign Affairs of Armenia, and so do all of Russia’s partners,'' Zakharova declared during her weekly briefing.
Commenting on the fact whether Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan will participate in the events, Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan declared that the topic of the Great Patriotic War is an extremely sensitive and delicate topic for Armenia and that Nikol Pashinyan took the decision based on the plan for foreign visits and the country’s domestic policy priorities. Pashinyan wasn’t invited to the events dedicated to the 80th anniversary of the start of WWII, but he was expected to participate in the economic forum in Krynica. However, the Prime Minister refused to participate in the forum.