Հայաստանում գնաճը պահպանվում է ցածր, կառավարելի մակարդակում. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանում միջին գնաճն այս տարվա հունվար-հուլիսին կազմել է 1.9 տոկոս, իսկ հուլիսին 12-ամսյա գնաճը՝ 1.7 տոկոս։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ներկայումս Հայաստանում գնաճը պահպանվում է ցածր, կառավարելի մակարդակում և որ կարևորն է, այն քիչ տատանողական է: 2019 թվականի հունվար-հուլիսին միջին գնաճը կազմել է 1.9 տոկոս, իսկ հուլիսին 12-ամսյա գնաճը՝ 1.7 տոկոս։ Այդ ամենը ապահովվում է վերջին ժամանակաշրջանում ազգային արժույթի նկատմամբ վստահության շարունակական բարձրացումը, ինչը արտահայտվում է նաև տնային տնտեսությունների նվազող գնաճային սպասումներում»,-նշել է վարչապետը:
Համաձայն ԿԲ կողմից իրականացված հարցումների՝ ներկայումս գրեթե բոլոր հարցվածները (2019 թվականի երկրորդ եռամսյակի տվյալներով՝ ավելի քան 95 տոկոսը) ակնկալում են, որ գների կայունությունը կպահպանվի նաև ապագայում (1-5 տարվա հորիզոնով), ինչը շատ կարևոր է մակրոտնտեսական կայունության համար։
Վարչապետը նկատել է՝ դա  նշանակում է, որ տնային տնտեսություններն ու կազմակերպությունները կարող են շատ ավելի լավ պլանավորել իրենց տնտեսական գործունեությունը և իրականացվող խնայողություններն ու ներդրումները։
«Ազգային արժույթի նկատմամբ վստահության աճը իր արտացոլումն է գտել նաև դոլարիզացիայի մակարդակի շարունակական կրճատման մեջ, որը վերջին տարվա ընթացքում նվազել է (մոտ 4 տոկոսային կետով), հուլիսին հասնելով 48.6 տոկոսի (ռեզիդենտների արտարժութային դեպոզիտների հարաբերությունը ռեզիդենտների ընդհանուր դեպոզիտներին)։ Սա նշանակում է, որ հայաստանցիների մեծամասնությունը, 51.4 տոկոսը նախընտրում են իրենց ունեցած գումարը բանկերում պահել դրամով, ինչը նույնպես շատ կարևոր է, քանի որ նվազեցնում է տնտեսվարողների արժութային ռիսկերը և նպաստում է ֆինանսական համակարգի կայունության լրացուցիչ բարելավմանը։ Ի դեպ, ես էլ եմ նույն կերպ վարվել։ Վերջերս վաճառեցի «Hyundai»-ս եւ գումարը բանկում պահում եմ դրամով»,-եզրափակել է Փաշինյանը:

Инфляция в Армении поддерживается на низком уровне: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян  на своей странице в Facebook сделал запись, в которой коснулся показателей инфляции, передает Tert.am.
В частности, в записи говорится:
"Инфляция в Армении в настоящее время поддерживается на низком, управляемом уровне и, что важно, у нее незначительная волатильность. В январе-июле 2019 года средняя инфляция составила 1,9%, а в июле 12-месячная инфляция составила 1,7%. Все это обеспечивает продолжающееся повышение доверия к национальной валюте в последнее время, что также отражается в снижающихся инфляционных ожиданиях домашних хозяйств.
Согласно опросам, проведенным ЦБ, почти все респонденты в настоящее время (более 95 процентов по данным за втором квартал 2019 года) ожидают, что ценовая стабильность будет сохраняться в будущем (приблизительно в диапозоне 1-5 лет), что очень важно для макроэкономической стабильности.
Это означает, что домашние хозяйства и организации могут лучше планировать свою экономическую деятельность, а также сбережения и инвестиции.
Повышение уровня доверия к национальной валюте также нашла отражение в продолжающемся снижении уровня долларизации, который снизился (примерно на 4 процентных пункта) за последний год, достигнув в июле до 48,6% (соотношение валютных депозитов  резидентов к  общим депозитам резидентов).
Это означает, что большинство жителей Армении -  51,4 процента предпочитают хранить свои деньги в банках в драмах, что также очень важно, так как снижает валютные риски хозяйствующих субъектов  и способствует дополнительному улушению стабильности финансовой системы.