Թրամփը կարող է Պոմպեոյին նշանակել ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը դիտարկում է պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյին ազգային անվտանգության հարցերով իր խորհրդական նշանակելու հնարավորությունը, հայտնում է CNN հեռուստաալիքը:
Վերջինիս տվյալներով՝ այդ պաշտոնում նշանակման դեպքում Պոմպեոն կհամատեղի երկու պաշտոնները: Ներկա դրությամբ վերջնական որոշում չկա, Թրամփն այդ հնարավորությունը քննարկում է վարչակազմի այլ աշխատակիցների հետ: Նշվում է, որ Պոմպեոն շատ ուրախ է Բոլթոնի հրաժարականի համար, ում հետ ինքը կոնֆլիկտային հարաբերություններ ուներ:
ԱՄՆ պատմության մեջ միակ պաշտոնյան, ով միաժամանակ զբաղեցրել է պետքարտուղարի և ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդականի պաշտոնները, եղել է Հենրի Քիսինջերը 1973-1975 թվականներին:

Трамп придумал неожиданную замену Болтону
Президент США Дональд Трамп рассматривает возможность назначить советником по национальной безопасности госсекретаря Майка Помпео, сообщает lenta.ru со ссылкой на телеканал CNN.
По его данным, в случае назначения на этот пост Помпео будет совмещать обе должности. На данный момент окончательное решение еще не принято, Трамп лишь обсуждает такой вариант с членами своей администрации. Также известно о том, что сам Помпео очень рад отставке Болтона, с которым он находился в конфликтных отношениях.
Также отмечается, что единственным в истории США чиновником, который одновременно занимал должности помощника по нацбезопасности и госсекретаря, был Генри Киссинджер в период с 1973 по 1975 годы.