Եվրահանձնաժողովը հայտնել է Brexit-ի շուրջ բանակցություններում բազմաթիվ չլուծված հարցերի մասին
Բրյուսելում ընթացող ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու չափորոշիչների շուրջ 12 ժամից ավելի տևած բանակցություններից հետո մնում են բազմաթիվ չլուծված հարցեր: Այս մասին այսօր Բրյուսելում ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է միգրացիայի, քաղաքացիության և ներքին գործերի հարցերով եվրահանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Brexit-ի հարցով գլխավոր բանակցող Միշել Բարնիեն Եվրահանձնաժողովի կոլեգիային տեղեկացրել է Մեծ Բրիտանիայի հետ բանակցություններում իրավիճակի մասին: Տեխնիկական բանակցություններն ընթացել են երեքշաբթի մինչև խոր գիշեր և դեռևս շարունակվում են: Բանակցությունները կառուցողական են, սակայն բազմաթիվ լուրջ խնդիրներ են մնում, որոնք պետք է լուծվեն: Բանակցություններից հետո Բարնիեն կտեղեկացնի ԵՀ Մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեին և Brexit-ի հարցով ԵԽ աշխատանքային խմբին»,- ասել է եվրահանձնակատարը:
Ավելի վաղ եվրոպական դիվանագիտական աղբյուրը հայտարարել էր, որ «լուրջ տարաձայնություններ են մնում մաքսային խնդիրներով, առևտրի հարցերով և Brexit-ից հետո ազատ առևտրի մասին կողմերի միջև համաձայնագրերի կնքման կարգի շուրջ»: «Մեծ Բրիտանիայի դիրքորոշումը  հետագա շտկման կարիք ունի: Եթե դա չկատարվի, համաձայնությունն անհնար է»,- ասել է մեկ ուրիշ դիվանագետ:

В ЕК рассказали о множестве нерешенных вопросов на переговорах по Brexit
Множество нерешенных вопросов остается после более 12 часов переговоров по параметрам выхода Великобритании из ЕС (Brexit), которые продолжаются в Брюсселе. Об этом сообщил в среду на брифинге в Брюсселе еврокомиссар по миграции, гражданству и внутренним делам Димитрис Аврамопулос, передает ТАСС.
"Главный переговорщик [по Brexit Мишель] Барнье проинформировал коллегию Еврокомиссии по ситуации на переговорах с Великобританией. Технические переговоры шли во вторник до глубокой ночи и продолжаются прямо сейчас. Переговоры конструктивны, но остается множество серьезных проблем, которые должны быть решены. После переговоров Барнье проинформирует Комитет постоянных представителей ЕС (КОРЕПЕР) и рабочую группу ЕП по Brexit", - сказал еврокомиссар.
Ранее европейский дипломатический источник заявил, комментируя ситуацию на переговорах, что остаются "серьезные расхождения по таможенным проблемам, вопросам торговли и порядку заключения сторонами соглашений о свободной торговли после Brexit". "Позиции Великобритании требуют дальнейшей корректировки. Если этого не произойдет, договоренность не представляется возможной", - сказал другой дипломат.
Брюссель и Лондон должны согласовать набор предложений по выходу Великобритании из ЕС к саммиту ЕС 17-18 октября в Брюсселе, чтобы избежать Brexit без соглашения 31 октября или необходимости созыва еще одного экстренного саммита глав государств ЕС в последних числах месяца.