ԱՄՆ վարչակազմը դեմ է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելուն և Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևերին. Պետքարտուղարություն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը դեմ է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին և Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևերին, որոնք անցյալ շաբաթ ընդունվել են Ներկայացուցիչների պալատում՝ պատճառաբանելով, որ երկու նախաձեռնություններն էլ կարող են հանգեցնել ՆԱՏՕ-ի՝ առանցքային դաշնակցի հետ հարաբերությունների հետագա լարվածությանը: Այս մասին հայտարարել է Պետքարտուղարության ավագ պաշտոնյան փոխանցում է Bloomberg-ը:
H.R. 4695 բանաձևով պատժամիջոցներ են սահմանվում թուրք ավագ պաշտոնյաների դեմ, որոնց մուտքն ԱՄՆ արգելվում է: Բանաձևով արգելվում է նաև ԱՄՆ պաշտպանական տեխնիկայի մատակարարումը Թուրքիա՝ Սիրիայում օգտագործելու նպատակով:
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ նույն օրն ընդունվել է նաև Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը, ինչին ընդդիմանալով՝ Էրդողանի կառավարությունը ԱԳՆ էր կանչել ԱՄՆ դեսպանին:
Ամերիկացի պաշտոնյայի խոսքով՝ Ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունումը՝ Սիրիայում թուրքական գործողությունները դատապարտելուն զուգահեռ, անժամանակ է եղել:
Նշվում է, որ Թրամփի վարչակազմը զերծ է մնացել նման նախաձեռնության մասին հայտարարություններ անելուց, թեև նախորդ վարչակազմերը ևս զգուշավոր են եղել Ցեղասպանության մասին բանաձևերի հարցում՝ պնդելով, որ դա միայն կխանգարի հաշտեցմանը: Աղբյուրը շեշտում է, որ Թուրքիան տարիներ շարունակ զգուշացրել է, որ նման բանաձևերը կարող են հանգեցնել հարաբերությունների խաթարման:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն իր դիրքորոշումը չի փոխել. երկիրը սգում է 1.5 մլն հայերի մահը, որոնք արտաքսվել և սպանվել են Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին: «ԱՄՆ-ն ոգեկոչում է Մեծ Եղեռնը՝ այն անվանելով 20-րդ դարի վատագույն զանգվածային վայրագություններից մեկը և ողջունում Հայաստանի ու Թուրքիայի ջանքերն՝ առերեսվելու իրենց պատմությանը»,- ասել է Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը:
- C-400-ից հրաժարվելը չափազանց խնդրահարույց կլինի․ Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Աքարը նաև հաստատել է, որ Թուրքիան C-400 պաշտպանական համակարգերի երկրորդ խմբաքանակի ձեռքբերման շուրջ Ռուսաստանի...
- Դինքի սպանության գործով ձերբակալվել է ժանդարմերիայի ևս 1 սպա Օրեր առաջ թուրքական դատարանի որոշմամբ Դինքի սպանության գործով ձերբակալվել էին նաև ժանդարմերիայի հետախուզության...
- Թուրքիայի ԱԳՆ-ն կանչել է Իրանի դեսպանին Էրդողանի հասցեին մեղադրանքների պատճառով Լրատվականի տվյալնելով՝ իրանցի դիվանագետին հաղորդել են Անկարայի արձագանքը Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի հասցեին...
- ԵՄ-ի ղեկավարները կարող են քննարկել Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցները Ցավոք, ամեն անգամ տեղի են ունենում նոր սադրանքներ, ուստի դա Թուրքիայի ձեռքում Է: Եթե մինչև դեկտեմբեր Թուրքիայից...
- Էրդողանի փեսան լքում է Թուրքիայի ֆինանսների նախարարի պաշտոնը Թուրքիայի ֆինանսների նախարար Բերաթ Ալբայրաքը հայտնել է առողջական խնդիրների պատճառով հրաժարական տալու մասին։

The Trump administration opposes Turkey sanctions adopted by the House last week as well as a resolution condemning the Armenian genocide, arguing that the two initiatives risk further straining relations with a key NATO ally, a senior State Department official said, Bloomberg reports.
The administration is concerned that the sanctions - passed 403-16 in the House last week in response to the Turkey’s military offensive in northern Syria - will tie its hands and cut off options to resolve U.S. concerns about Turkey’s actions, said the official, who asked not to be identified discussing internal deliberations. The official wouldn’t say whether President Donald Trump intends to veto the bill.
The measure, H.R. 4695, would sanction senior Turkish officials and prohibit them from entering the U.S. It would also bar the transfer of US defense materiel to Turkey for use in Syria, and it would require the Pentagon and State Department to submit plans to prevent the resurgence of Islamic State.
House Foreign Affairs Chairman Eliot Engel, a New York Democrat, said during debate on the measure that Trump gave Erdogan "the green light to launch a military invasion of northern Syria" that resulted in "slaughtering our Syrian Kurdish partners who fought alongside the United States" against Islamic State. The administration has denied that Trump’s withdrawal of US forces gave a go-ahead signal to Ankara.
The same day the House passed the sanctions bill, it also approved a resolution condemning the massacre of 1.5 million Armenians early in the last century by the Ottoman Empire, the predecessor of the Republic of Turkey. President Recep Tayyip Erdogan’s government vehemently opposed the resolution and summoned US Ambassador David Satterfield to express its disapproval.
According to the administration official, the decision to pass the genocide resolution just as the House was condemning Turkey over the Syria incursion is unfortunate timing and may result in legislation that’s seen as punitive rather than principled.
The Trump White House had previously held off making statements about the initiatives, but past administrations had been similarly wary of genocide resolutions, arguing it would only impede reconciliation. Turkey has warned for years that such resolutions could lead to a breakdown in relations.
The official said the US position hadn’t changed, and it mourns the 1.5 million Armenians deported and massacred at the end of the Ottoman Empire. The US already commemorates Meds Yeghern, what it calls one of the worst mass atrocities of the 20th century, and welcomes efforts by Armenia and Turkey to reckon with their history, the official said.