Երբեք չպետք է մոռանալ Հայոց ցեղասպանության զոհերին. Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարեկ Բենդա
Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի սահմանադրական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարեկ Բենդայի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 30-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Չեխ պատգամավորները ծաղկեպսակ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին: Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ նրանք ծաղիկներ են խոնարհել ու լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում հյուրերը ծանոթացել են 20-րդ դարի առաջին արհավիրքը հավաստող վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները: «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում Մարեկ Բենդան գրել է. «Մարդկության չարությունը՝ մարդկության դիմաց: Երբեք չպետք է մոռանալ Հայոց ցեղասպանության զոհերին»:

Марек Бенда: ''Никогда нельзя забывать жертв Геноцида армян''
30 апреля делегация, возглавляемая председателем Комиссии по конституционным и правовым вопросам Палаты депутатов Чешской Республики,   руководителем группы дружбы Чехия – Армения Мареком Бендой, в сопровождении руководителя группы дружбы Армения – Чехия Г.Абраамян посетила мемориал в Цицернакаберде.
Чешские депутаты возложили венок и цветы к мемориалу жертв Геноцида армян 1915 года и Вечному огню, почтив молчанием память Св.Мучеников.
В Музее-институте Геноцида армян гости ознакомились с экспозицией, документами о первом злодеянии ХХ века. В Книге почетных гостей Марек Бенда написал: ''Человеческое зло – против человечества. Никогда нельзя забывать жертв Геноцида армян''.