Չինաստանն ու ԱՄՆ-ը պետք է միաժամանակ չեղարկեն որոշ գործող տուրքեր, որպեսզի կողմերը կարողանան սկսել առևտրային գործարքի «առաջին փուլը»: Այս մասին հայտնել է ՉԺՀ առևտրի նախարարությունը, հաղորդում է Reuters-ը:
Մասնավորապես, գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գաո Ֆենը հայտարարել է, որ երկու կողմից տուրքերը պետք է չեղարկվեն հավասարաչափ, որպեսզի հնարավոր լինի բանակցություններ սկսել:
Պաշտոնյան հավելել է, որ կողմերը վերջին 2 շաբաթվա ընթացքում համաձայնել են չեղարկել հավելյալ տուրքերը, որոնք սահմանվել էին բազմամսյա առևտրային պատերազմի ժամանակ:

Китай сообщил, что для торговой сделки с США необходимо отменить часть взаимных пошлин
Китай и США должны одновременно отменить некоторые действующие пошлины на товары друг друга, чтобы стороны достигли “первой фазы” торговой сделки, сообщило в четверг министерство коммерции КНР, передает Reuters.
Пошлины должны быть отменены в равных пропорциях с обеих сторон, можно провести переговоры о масштабе отмены, сказал Гао Фэн, официальный представитель ведомства.
Обе стороны договорились за последние две недели отменить дополнительные пошлины, введенные во время многомесячной торговой войны, в рамках различных фаз, сказал Гао.