Ռուսաստանը կրկին ընդգծում է իր հատուկ դերն Արցախյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում և սեփական կարգավորման տարբերակն է առաջ մղում: Դա առավել ակնհայտ դարձավ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի՝  Հայաստան կատարած այցի և արված հայտարարությունների ֆոնին:
Լավրովի երևանյան այցից առաջ «Մեդիամաքսին» տրված հարցազրույցն ու ասուլիսի ժամանակ արված հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ Ռուսաստանն ընդգծում է իր հատուկ դերը, որպես Արցախյան հակամարտության կարգավորման միջնորդ և հակամարտության կարգավորման իր տեսլականն է առաջ մղում: Հատկապես ուշադրության է արժանի Լավրովի այն դիտարկումը, որ Ռուսաստանը, թե՛ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության, թե՛ ազգային մակարդակով՝ պատրաստ է ակտիվ միջնորդական ներգրավվածություն ունենալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության մեջ:
Լավրովի հայտարարությունը, որ ցանկացած պայմանավորվածության ամրագրման դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, բնակչության համաձայնությունը պարտադիր է լինելու, մեծ ոգևորություն առաջացրեց: Սակայն, այստեղ նորություն չկա՝ հակամարտության կարգավորման այսպես կոչված «մադրիդյան» սկզբունքների գաղտնազերծված մասում հստակ նշված է, որ Արցախի վերջանական կարգավիճակը պետք է որոշվի պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտման միջոցով:
Այս հարցի վերաբերյալ Լավրովի հայտարարություններն ավելի շատ մտահոգության, քան ուրախանալու տեղիք են տալիս: Այցին նախորդած հարցազրույցում Լավրովը նշել էր, որ «կարգավիճակը պետք է որոշվի բանակցությունների ընթացքում՝ քաղաքական ճանապարհով, պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության հիման վրա»: Իսկ սա նշանակում է, որ ռուսական կարգավորման տարբերակում հանրաքվեի արդյունքները կարող են ոչ թե վերջնական լուծում թելադրել, այլ բանակցությունների հիմք ծառայել՝ այսինքն հետագա քննարկման և համաձայնեցման դրվել:
Սա մեզ համար հստակ հետքայլ է, որին համաձայնելը հայկական կողմերի համար խիստ բացասական հետևանքներ կարող է ունենալ: Դրանով էլ բացատրվում են Ռուսաստանի արտգործնախարարի ռևերանսները Հայաստանի իշխանությունների հասցեին և դրական գնահատականները հարաբերությունների առկա մակարդակի վերաբերյալ:

Россия вновь подчеркивает свою особую роль в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта и продвигает свой вариант урегулирования проблемы. Это стало наиболее очевидно на фоне официального визита главы МИД России Сергея Лаврова в Ереван и сделанных им заявлений.
Интервью Лаврова армянскому агентству "Медиамакс" перед визитом и заявления, сделанные на пресс-конференции, показывают, что Россия пытается подчеркнуть свою исключительную роль в качестве посредника урегулирования карабахского конфликта и продвигает свое видение решения проблемы. Особого внимания достойно замечание Лаврова о том, что Россия - как в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, так и на национальном уровне, - готова быть активным посредником диалога между Арменией и Азербайджаном.
Заявление Лаврова о том, что согласие народа, населения Нагорного Карабаха будет обязательным на этапе фиксирования договоренностей, взволновало и обрадовало многих в Армении. Однако в этом нет ничего нового. В так называемых "Мадридских принципах" четко зафиксировано, что окончательный статус Нагорного Карабаха будет определен путем имеющего обязательную правовую силу волеизъявления. Кроме того, посредники многократно отмечали, что Карабах на определенном этапе переговоров должен поставить свою подпись под мирным договором.
Заявления Лаврова по этому вопросу вызывают больше тревоги, чем радости. В интервью перед визитом в Армению Лавров отметил, что "статус должен быть определен в ходе переговоров политическим путем, на основе юридически обязывающего волеизъявления". А это означает, что в российской версии урегулирования итоги референдума могут быть не императивом для окончательного решения, а лишь основой для дальнейших переговоров, то есть стать предметом дальнейших обсуждений.
Это для нас - очевидный шаг назад, согласившись на который армянские стороны могут столкнуться с серьезными негативными последствиями. Этим и объясняются "реверансы" министра иностранных дел России в сторону Армении и высказанные им положительные оценки нынешнего этапа армяно-российских отношений.