«Փոքր Հայաստան Հորդանանում». Լապշինի գրառումը
«Քանի անգամ եմ եղել հորդանանյան մայրաքաղաքում՝ Ամանում, սակայն միայն այժմ եմ հասել այն թաղամասին, որը կոչվում է Ջեբել Ալ Աշրաֆիա, որը տեղակայված է քաղաքի արևելյան մասում։ Այստեղ ապրում է հայ համայնքը, որը Հորդանանի քրիստոնեական համայնքում թվով երկրորդն է։ Այսօր հայ համայնքում մոտ 5000 մարդ կա, և նրանց մեծ մասը 1915թ․ ցեղասպանության ժամանակ Օսմանյան կայսրությունից փախածների սերունդներն են։ Նրանք անցել են Սիրիայով և հիմնավորվել այստեղ։ Հայ փախստականների նոր ալիքը Հորդանան  է ժամանել 1948թ․, արաբա-իսրայելական առաջին պատերազմից հետո։ Արդյունքում համայնքի անդամների թիվը կազմել է 10 000։ Սակայն 70-ականներից սկսած՝ հայերը ակտիվերեն սկսել են մեկնել ԱՄՆ, Կանադա, Ավստրալիա։ Արդյունքում համայնքի անդամները երկու անգամ պակասել են։
Սակայն նրանք, ովքեր մնացել են, ակտիվորեն պահպանում են իրենց ժառանգությունն ու ավանդույթները։ Թաղամասում կա հայկական տարրական դպրոց, մանկապարտեզ, դպրոց։
Այստեղ կա թոնրատուն, ռեստորան, որտեղ մատուցում են ավանդական լահմաջո՝ ոչխարի աղացած մսով և բանջարեղենով լավաշ, ինչպես նաև անվանում են «հայկական պիցցա»։ Ի դեպ, արաբ հարևաններն ընդունել են այդ ուտեստը, և այսօր հին քաղաքի ռեստորաններում ու սրճարաններում կարելի է փորձել «լահմակունը», որը առաջացել է հայկական ուտեստից։
և, իհարկե, համայնքի կենտրոնը նրա Սուրբ Թադևոս եկեղեցին է։ Այստեղ վերջանում է վերանորոգումը, բառացիորեն երկուշաբթի հավատացյալները կտեսնեն իրենց տաճարի նոր տեսքը։ Հոգեպարար և հանգիստ վայր, կասեմ ես ձեզ։ Թաղամասն ինքը, չնայած նրան, որ գտնվում է Ամանի հին մասից, որտեղ անընդհատ աղմուկ-աղաղակ է և մարդկանց բազմությունը արագ շարժվում է նեղ փողոցներով և շուկայով, 10 րոպեի ճանապարհի վրա, մեզ լռությամբ է դիմավորում։ Իսկ գիշերը այստեղից բացվում է հորդանանյան մայրաքաղաքի հրաշալի տեսարան։
Իմիջիայլոց, հորդանանյան հայերը ապրում են ոչ միայն մայրաքաղաքում, ոչ մեծ համայնք կա նաև Մադաբեում և Իրբիդում, մի քանի ընտանիքներ ապրում են Աջլուն և Ջերշաշ քաղաքներում»,- գրել է նա։

Александр Лапшин рассказал о "Маленькой Армении в Иордании"
Блогер Александр Лапшин выложил на своей странице в Facebook фотографии "Маленькой Армении в Иордании".
"Сколько раз бывал в иорданской столице - Аммане, а только сейчас добрался до квартала под названием Джебель Аль-Ашрафия, что расположен в восточной части города. Здесь проживает армянская община являющаяся второй по численности христианской общиной Иордании. Сегодня армянская община насчитывает около 5 000 человек, и большинство из них - потомки тех, кто бежал из Османской империи во время геноцида 1915 года. Они прошли через Сирию и дальше осели здесь. Новая волна армянских иммигрантов прибыла в Иорданию в 1948 году, после первой арабо-израильской войны. В итоге община стала насчитывать более 10 000 человек. Но с 70-х годов армяне стали активно уезжать в США, Канаду, Австралию. В итоге численность общины уменьшилась вдвое.
Однако те, кто остался, активно сохраняют свое наследие и традиции. В квартале есть армянская начальная школа, детский сад, школа.
Есть здесь пекарня и ресторан, где подают традиционное ламаджо - лепешка с фаршем из баранины и овощами, как еще ее называют - "армянская пицца". Кстати, арабские соседи переняли это блюдо и сегодня в ресторанах и кафе старого города можно попробовать "лахмакун" - производное армянского блюда.
И, конечно же, центр общины - ее церковь Св. Фаддея (Сурб Тадевос). Здесь заканчивается реставрация, буквально в понедельник прихожане увидят новый облик своего храма.
Words: 274 Душевное и спокойное место, я вам скажу. Да и сам квартал, несмотря на то, что находится всего 10 минутах от старой части Аммана, где круглосуточно стоит шум и гам, и толпы людей снуют по узким улочкам и базару, встречает вас приятной тишиной. А ночью отсюда открывается прекрасный вид на иорданскую столицу.
Кстати, иорданские армяне проживают не только в столице, небольшая община есть в Мадабе и Ирбиде, несколько семей проживает в городках Аджлун и Джераш", - написал он.