Նիկոլ Փաշինյանը, Արմեն Սարգսյանը, Արարատ Միրզոյանը և Զոհրաբ Մնացականյանն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ, Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի և արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Վարչապետը ծաղիկներ է խոնարհել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում՝ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել նրանց հիշատակին։
Միջազգային հանրությունը դեկտեմբերի 9-ին հիշատակում է Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը։ 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ն ընդունել է «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիան, 2015 թ. սեպտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունել է 69/323 բանաձևը՝ դեկտեմբերի 9-ը հռչակելով Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր։ Բանաձևը ներկայացվել է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության կողմից, ընդունվել է միաձայն և արժանացել ավելի քան 80 անդամ-պետությունների աջակցությանը։ Այն խրախուսում է միջազգային հանրությանը՝ «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիայի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու և ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակը հարգելու համար:

Никол Пашинян, Армен Саркисян, Арарат Мирзоян и Зограб Мнацаканян возложили цветы к Мемориалу жертв Геноцида армян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня по случаю Международного дня памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления вместе с президентом Арменом Саркисяном, председателем Национального Собрания Араратом Мирзояном и министром иностранных дел Зограбом Мнацаканяном посетил Мемориал Цицернакберда.
Премьер-министр возложил цветы у вечного огня и почтил память невинных жертв Геноцида армян.
Международное сообщество отмечает 9 декабря как Международный день памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. В этот день в 1948 году была принята Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, а 11 сентября 2015 года Генеральная ассамблея ООН приняла резолюцию 69/323, объявив 9 декабря Международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. Резолюция была представлена постоянным представительством Армении при ООН, была принята единогласно и получила поддержку более 80 стран-членов организации.