Նիկոլ Փաշինյանը, Արմեն Սարգսյանը, Արարատ Միրզոյանը և Զոհրաբ Մնացականյանն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ, Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի և արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Վարչապետը ծաղիկներ է խոնարհել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում՝ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել նրանց հիշատակին։
Միջազգային հանրությունը դեկտեմբերի 9-ին հիշատակում է Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը։ 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ն ընդունել է «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիան, 2015 թ. սեպտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունել է 69/323 բանաձևը՝ դեկտեմբերի 9-ը հռչակելով Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության, և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր։ Բանաձևը ներկայացվել է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության կողմից, ընդունվել է միաձայն և արժանացել ավելի քան 80 անդամ-պետությունների աջակցությանը։ Այն խրախուսում է միջազգային հանրությանը՝ «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին» կոնվենցիայի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու և ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակը հարգելու համար:

On the International Day of Remembrance of Genocide Victims and Prevention of the Crime of Genocide, Prime Minister Nikol Pashinyan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex together with RA President Armen Sarkissian, National Assembly Speaker Ararat Mirzoyan and Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan.
The Prime Minister laid flowers at the Memorial to commemorate the innocent victims of Armenian Genocide.
The international community commemorates December 9 as the International Day of Remembrance and Dignity of the Victims of the Armenian Genocide and the International Day for the Prevention of this Crime.
On December 9, 1948, the UN adopted the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. On September 11, the UN General Assembly adopted Resolution 69/323, declaring December 9 as the International Day of Remembrance and Dignity for the Victims of the Armenian Genocide and the International Day for the Prevention of this Crime.
The resolution was drafted by the Permanent Representation of the Republic of Armenia to the UN. It was adopted unanimously and received the support of more than 80 member states. The resolution encourages the international community to raise awareness about the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and to commemorate the victims of the Genocide.