Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսումները կայուն բնույթ են կրում. ՀԲ
Համաշխարհային բանկի 2020 թվականի Գլոբալ տնտեսական հեռանկարներ (GEP) հունվարյան զեկույցի համաձայն` Հայաստանում տնտեսական աճի կանխատեսումները կայուն բնույթ են կրում: ՀԲ կայքում հրապարակվել է Գլոբալ տնտեսական հեռանկարների զեկույցը, փոխանցում է Արմենպրեսը:
«Գլոբալ տնտեսական հեռանկարներ 2020 թվականի զեկույցի համաձայն ՝ թեև տնտեսական աճի տեմպերը Հարավային Կովկասում նվազման միտում ունեն, սակայն Հայաստանի աճի կանխատեսումները կայուն բնույթ են կրում` ի տարբերություն հարևան երկրների: Մասնավորապես, 2020-ի համար կանխատեսվում է 5.1%, 2021 և 2022-ին՝ 5.2%»,- ասված է զեկույցում:
Ըստ զեկույցի` Հայաստանում մասնավոր սպառումը, արդյունաբերական հզոր գործունեությունը և օգտակար հանածոների արդյունահանման վերականգնումը նպաստեցին Հարավային Կովկասում տնտեսական աճի արագացմանը` հասցնելով մոտ 3,7 տոկոսի:
Գլոբալ տնտեսական զեկույցի համաձայն` 2019 թվականին Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում տնտեսական աճը վերջին երեք տարվա ամենացածր ցուցանիշն է գրանցել` 2 տոկոս: Պատճառը 2018 թվականին ֆինանսական շուկայում լուրջ ցնցումների ազդեցության պատճառով Թուրքիայում տնտեսական ակտիվության կտրուկ անկումն է, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում նավթի պահանջարկի և արդյունահանման ցածր մակարդակը:
«Արդյունաբերության ոլորտի ակտիվության անկման և ներդրումների հոսքի դանդաղ տեմպի պայմաններում տարածաշրջանում արտահանման աճը ցածր է եղել: Ակնկալվում է, որ 2020 թվականին տարածաշրջանում տնտեսական աճը կհասնի մինչև 2,6 տոկոս ՝ պայմանավորված հիմնական ապրանքատեսակների գների կայունացմամբ, եվրոգոտու տնտեսական աճով, ինչպես նաև Թուրքիայում (մինչև 3%) և Ռուսաստանում (մինչև 1.6 տոկոս) տնտեսական աճի վերականգնմամբ: Ակնկալվում է, որ Ռուսաստանում ազգային նախագծերը, այդ թվում՝ ներդրումները ենթակառուցվածքներում և մարդկային կապիտալում, խթան կհաղորդեն այդ աճին»,- նշված է զեկույցում:

Прогнозы экономического роста Армении носят стабильный характер: Всемирный банк
Согласно январскому Докладу  2020 года О глобальных экономических перспективах Всемирного банка (GEP), прогнозы экономического роста в Армении носят стабильный характер. Как представляет Арменпресс, Доклад о глобальных экономических перспективах опубликован на сайте ВБ.
"Согласно Докладу Глобальные экономические перспективы 2020 года, несмотря на то, что темпы экономического роста на Южном Кавказе имеют тенденцию к снижению, прогнозы роста Армении в отличие от соседних стран носят стабильный характер. В частности, на 2020 год прогнозируется 5,1% роста, на 2021 и 2022 год - 5,2%", - говорится в докладе.
Согласно докладу, частное потребление в Армении, мощная промышленная деятельность и восстановление добычи полезных ископаемых способствовали ускорению экономического роста на Южном Кавказе до 3,7%.
Согласно глобальному экономическому докладу, экономический рост в Европе и Центральной Азии в 2019 году составил 2% - самый низкий рост за последние три года. Причина - резкое падение экономической активности Турции в 2018 году из-за воздействия серьезных потрясений на финансовом рынке, а также низкий уровень спроса и добычи нефти в Российской Федерации.
"В условиях спада активности промышленности и медленных темпов притока инвестиций рост экспорта в регионе был низким. Ожидается, что к 2020 году экономический рост в регионе достигнет 2,6% в связи со стабилизацией цен на основные товары, экономическим ростом еврозоны, а также восстановлением экономического роста Турции (до 3%) и России (до 1,6%). Ожидается, что национальные проекты в России, в том числе и инвестиции в инфраструктуру и человеческий капитал, придадут стимул этому росту", - говорится в докладе.