Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսումները կայուն բնույթ են կրում. ՀԲ
Համաշխարհային բանկի 2020 թվականի Գլոբալ տնտեսական հեռանկարներ (GEP) հունվարյան զեկույցի համաձայն` Հայաստանում տնտեսական աճի կանխատեսումները կայուն բնույթ են կրում: ՀԲ կայքում հրապարակվել է Գլոբալ տնտեսական հեռանկարների զեկույցը, փոխանցում է Արմենպրեսը:
«Գլոբալ տնտեսական հեռանկարներ 2020 թվականի զեկույցի համաձայն ՝ թեև տնտեսական աճի տեմպերը Հարավային Կովկասում նվազման միտում ունեն, սակայն Հայաստանի աճի կանխատեսումները կայուն բնույթ են կրում` ի տարբերություն հարևան երկրների: Մասնավորապես, 2020-ի համար կանխատեսվում է 5.1%, 2021 և 2022-ին՝ 5.2%»,- ասված է զեկույցում:
Ըստ զեկույցի` Հայաստանում մասնավոր սպառումը, արդյունաբերական հզոր գործունեությունը և օգտակար հանածոների արդյունահանման վերականգնումը նպաստեցին Հարավային Կովկասում տնտեսական աճի արագացմանը` հասցնելով մոտ 3,7 տոկոսի:
Գլոբալ տնտեսական զեկույցի համաձայն` 2019 թվականին Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում տնտեսական աճը վերջին երեք տարվա ամենացածր ցուցանիշն է գրանցել` 2 տոկոս: Պատճառը 2018 թվականին ֆինանսական շուկայում լուրջ ցնցումների ազդեցության պատճառով Թուրքիայում տնտեսական ակտիվության կտրուկ անկումն է, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում նավթի պահանջարկի և արդյունահանման ցածր մակարդակը:
«Արդյունաբերության ոլորտի ակտիվության անկման և ներդրումների հոսքի դանդաղ տեմպի պայմաններում տարածաշրջանում արտահանման աճը ցածր է եղել: Ակնկալվում է, որ 2020 թվականին տարածաշրջանում տնտեսական աճը կհասնի մինչև 2,6 տոկոս ՝ պայմանավորված հիմնական ապրանքատեսակների գների կայունացմամբ, եվրոգոտու տնտեսական աճով, ինչպես նաև Թուրքիայում (մինչև 3%) և Ռուսաստանում (մինչև 1.6 տոկոս) տնտեսական աճի վերականգնմամբ: Ակնկալվում է, որ Ռուսաստանում ազգային նախագծերը, այդ թվում՝ ներդրումները ենթակառուցվածքներում և մարդկային կապիտալում, խթան կհաղորդեն այդ աճին»,- նշված է զեկույցում:

Estimations of Armenia’s Economic Growth are Pretty Solid: World Bank
According to the World Bank’s Global Economic Prospects January 2020 report the estimations of Armenia’s economic growth are pretty solid at this stage, Armenpress reports.
"According to the World Bank Global Economic Prospects (#GEP) January 2020 report, growth in the South Caucasus is forecast to decelerate, however estimations of Armenia’s economic growth are pretty solid at this stage. In particular, the forecast of growth for 2020 is 5.1%, while for 2021-2022 – 5.2% accordingly", the report says.
According to the report "firming growth in the South Caucasus, to an estimated 3.7 percent in 2019, was supported by private consumption, and on the supply side by strong manufacturing growth, as well as by a recovery in mining production in Armenia".
Regional growth is expected to firm over the forecast horizon, to 2.6 percent in 2020 and 2.9 percent in 2021-22, on the assumptions that key commodity prices and growth in the Euro Area stabilize, and that Turkey’s economy recovers from earlier financial pressures and Russia firms on the back of policy support (Figure 2.2.2.A). Considerable variation across economies is expected to continue. Economies in Central Europe are anticipated to slow as fiscal policy support wanes and demographic pressures persist, while those in Central Asia are projected to continue growing at a robust pace, and more rapidly than previously envisaged, on the back of structural reform progress, the report said.