Եվրախորհրդարանը կոչ է արել կարգավորել Արևելյան գործընկերության երկրներում հակամարտությունները
ԵՄ-ի տեսլականն այն է, որ Արևելյան գործընկերության երկրներում հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն միջազգային նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան: Այս մասին ասվում է արտաքին և անվտանգության քաղաքականության մասին Եվրախորհրդարանի բանաձևում, որն ընդունվել է հունվարի 15-ին, փոխանցում է News.am գործակալությունը:
Եվրախորհրդարանը վճռականորեն նշել է «Արևելյան հարևանության տարածքներում ձգձգվող հակամարտությունների դեմ միջազգային իրավունքի հիման վրա ակտիվ դիրքորոշում զբաղեցնելու կարևորությունը»:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հերքել են հակամարտությունները կարգավորելու ժամանակ ուժի կամ սպառնալիքի կիրառումն ու կրկին հայտարարել «միջազգային իրավունքին, նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան Ուկրաինայի և Արևելյան գործընկերության այլ երկրների ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու քաղաքական անկախությանը ԵՄ հակվածության» մասին՝ հակամարտությունից բնակիչներին, ներքին տեղահանվածներին և փախստականներին աջակցելու համար:

Европарламент призвал к разрешению конфликтов в странах Восточного партнерства
Видение ЕС заключается в том, что конфликты во всех странах Восточного партнерства должны решаться в соответствии с нормами и принципами международного права. Об этом говорится в резолюции Европарламента о реализации общей внешней политики и политики безопасности, принятой 15 января, передает News.am.
Европейский парламент решительно подчеркнул "важность активной позиции, основанной на международном праве против затяжных конфликтов на территории Восточного соседства".
Депутаты Европарламента отвергли применение силы или угрозу применения силы при разрешении конфликтов и вновь заявили о "приверженности ЕС поддержке суверенитета, территориальной целостности и политической независимости Украины и всех стран Восточного партнерства в пределах международно признанных границ в соответствии с международным правом, нормами и принципами для усиления поддержки пострадавших от конфликта жителей, внутренне перемещенных лиц и беженцев и противодействия попыткам дестабилизации со стороны третьих стран, в частности России".