Թրամփը հաղթանակ է տարել Այովայում հանրապետականների կուսակցական ժողովներում
ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաղթանակ է տարել հանրապետականների՝ փետրվարի 3-ին Այովայում տեղի ունեցած կուսակցական ժողովներում: Այս նահանգում Հանրապետական կուսակցության բաժանմունքը համապատասխան հաղորդագրությունը տեղադրել է Twitter-ի իր էջում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Այովայի նահանգում Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարում է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաղթանակ է տարել ՝ ստանալով ձայների ճնշող մեծամասնությունը»,- նշվում է հաղորդագրությունում: Այովայից Թրամփի կուսակիցների ազգային համագումարին կգնա 40 պատվիրակ:
Այովայի Հանրապետական կուսակցության բաժանմունքի կայքում հրապարակված տվյալների համաձայն՝ կուսակցության անդամների 97,15% -ը սատարել է Թրամփին:
Փետրվարի 3-ին իրենց ժողովներն են անցկացրել ինչպես հանրապետականները, այնպես էլ դեմոկրատները: Այդ հանդիպումներում՝ այսպես կոչված կոկուսներում, ընտրում են այն պատվիրակներին, որոնք կուսակցությունների առաջիկա ազգային համագումարներում կպաշտպանեն նոյեմբերի 3-ին ԱՄՆ-ում պլանավորված ընտրություններում նախագահի թեկնածու առաջադրվելու այս կամ այն հավակնորդին:

Трамп одержал уверенную победу на партсобраниях республиканцев в Айове
Действующий президент США Дональд Трамп одержал победу на состоявшихся в понедельник в Айове партсобраниях республиканцев. Соответствующее сообщение отделение Республиканской партии в этом штате разместило на своей странице в Twitter, передает ТАСС
"Республиканская партия в штате Айова объявляет, что президент США Дональд Трамп, [получив] подавляющее большинство голосов, победил", - говорится в тексте.
Свои собрания в понедельник проводят как республиканцы, так и демократы. На этих встречах, называемых кокусами, отбирают делегатов, которые на предстоящих национальных съездах партий поддержат того или иного претендента на выдвижение кандидатом в президенты на выборах, запланированных в США на 3 ноября.
Согласно данным, опубликованном на сайте отделения Республиканской партии в Айове по итогам подсчета всех голосов, Трампа поддержали 97,15% однопартийцев. Другие претенденты на выдвижение кандидатом в президенты США от республиканцев - экс-конгрессмен от штата Иллинойс радиокомментатор Уильям Джозеф Уолш и бывший губернатор штата Массачусетс Уильям Флойд Уэлд - набрали чуть более 1% голосов каждый. Участие в голосовании приняли более 32 тыс. человек.
"Большая победа для нас в Айове сегодня вечером. Спасибо!" - прокомментировал эти результаты Трамп на своей странице в Twitter.