Իմփիչմենտի գործընթացով Թրամփին հաջողվեց կոնսոլիդացնել Հանրապետական կուսակցությունը և ամրապնդել իր դիրքերը
LEAH MILLIS/REUTERS
Միացյալ Նահանգների պատմության մեջ գործող նախագահին իշխանությունից հեռացնելու երրորդ փորձը ձախողվեց: Սենատն արդարացրեց երկրի նախագահին:
Դեմոկրատների սպասելիքները հօդս ցնդեցին:  Այն փաստը, որ իմփիչմենտի գործընթացը, որը սկսվեց անցյալ տարվա սեպտեմբերի սկզբին, կարող էր ավարտվել ձախողմամբ, սպասելի էր նույնիսկ դեմոկրատների համար: Սակայն վերջիններս հույս ունեին, որ այդ իմփիչմենտը և առաջադրված մեղադրանքները, հիմք կհանդիսանան նախընտրական քարոզարշավի համար, կհարվածեն գործող նախագահի իմիջին և կթուլացնեն հանրապետականների դիրքերը:
Սակայն տեղի ունեցավ հակառակը: Թրամփին հաջողվեց կոնսոլիդացնել Հանրապետական կուսակցությունը և ամրապնդել իր դիրքերը 2020թ.-ի նոյեմբերին սպասվող նախագահական ընտրություններին ընդառաջ:  Ավելին, Gallup միջազգային գործակալության կողմից հրապարակված սոցիոլոգիական ուսումնասիրության արդյունքների համաձայն՝ ներկայումս Դոնալդ Թրամփի վարկանիշը հասել է պատմական առավելագույնի: Նրան սատարում է ամերիկացիների 49% -ը, ինչը բավականին լավ արդյունք է դեմոկրատների անկում ապրող վարկանիշի ֆոնին:
Դրա մասին է վկայում ոչ միայն Թրամփի իմփիչմենտի ձախողումը, այլ նաև Ամերիկյան Այովա նահանգնում օրերս տեղի ունեցած դեմոկրատների ներկուսակցական ընտրությունները: Դեմոկրատական կուսակցության աջակիցները պետք է որոշեին նոյեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի գլխավոր մրցակցի անունը, սակայն այդ գործընթացը պսակվեց սկանդալով: Նախքան պաշտոնական թվերի հրապարակումը, թեկնածուներն իրենք են սկսել հրապարակել քվեարկության իրենց սեփական հաշվարկները՝ տեխնիկական խնդիրներից ելնելով: Ավելին, այդ հաշվարկներից հետո պարզ է դարձել, որ ամենաքննարկվող թեկնածու Ջո Բայդենը, ով պետք է դառնար Թրամփի գլխավոր հակառակորդը, չորրորդ տեղն է զբաղեցրել: Սոցիալական ցանցերում անմիջապես սկսեցին քննարկել, թե ամերիկացիները ինչպես կարող են երկրի ղեկավարումը  վստահել դեմոկրատներին, երբ նրանք նույնիսկ ի վիճակի չեն մեկ նահանգում ընտրությունների արդյունքները հաշվարկել:
Թրամփը, անկասկած, վերելքի փուլում է: Այն, որ ԱՄՆ նախագահը երկրորդ անգամ կվերընտրվի, ավելի իրատեսական է դառնում:

Trump Managed to Consolidate the Republican Party and Strengthen His Positions Through Impeachment Process
LEAH MILLIS/REUTERS
The third attempt in the history of America to oust the incumbent president has failed. President Donald Trump has been found not guilty in his impeachment trial by the Senate.  Democrat’s expectations have vanished into thin air.
The fact that Trump will be acquitted at end of month’s long impeachment process was even expected by the Democrats.  But they hoped that the impeachment process and the accusations would serve as a basis for the re-election campaign, will affect how Americans view President Trump and will weaken the Republicans.
But the opposite happened. Trump has managed to consolidate the Republican Party and strengthen his positions ahead of the November 2020 presidential election. Moreover, according to a sociological study published by the Gallup International Agency, Donald Trump's rating has reached historic high. Nowadays, he is backed by 49% of Americans, which is a pretty good result against the backdrop of Democrats falling rating.
Not only the failure of Trump's impeachment, but also the recent Iowa caucuses, testifies to that.
Supporters of the Democratic Party were to decide the name of Donald Trump's main contender in the November presidential election, but the electoral contest of the 2020 campaign turned into a chaos. The results were delayed due to “inconsistencies”.   Before the official numbers were published, the candidates themselves started publishing the results of voting. Moreover, after publishing the results it became clear that the most discussed candidate, Joe Biden, who was to become Trump's main opponent, came in an embarrassing fourth place in the primary caucus state. Social media users began to discuss how Americans can trust Democrats when they are not even able to calculate election results in one state.
President Trump’s job approval rating soars to its highest point. The fact that he is going to win reelection in 2020 is becoming more realistic.