Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ
Մարտի 25-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցն Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ:
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց իր իրանցի գործընկերոջը Նոուռուզի առթիվ՝ փոխանցելով հայ ժողովրդի համերաշխությունը և զորակցությունը բարեկամ Իրանի ժողովրդին նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ մղվող պայքարում:
Ներկայացնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի հետագա տարածման կանխարգելման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից գործադրվող ջանքերը` նախարար Մնացականյանը կարևորեց համավարակի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցությունը, հատկապես հարևան պետությունների միջև գործողությունների համակարգումը: Այդ համատեքստում երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվեց կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանի և Իրանի տարբեր գերատեսչությունների միջև առկա սերտ փոխգործակցությունը և համավարակի դեմ պայքարում փորձի շարունակական փոխանակումը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հայաստանի ԱԳ նախարարը կարևորեց հակամարտությունների գոտիներում հրադադարների պահպանման և պատժամիջոցների ռեժիմների վերանայման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչերը՝ ընդգծելով, որ համավարակի դեմ պայքարը պետք է դառնա հնարավորություն ժողովուրդների հաշտեցման և գլոբալ համերաշխության համար:
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարներն ընդգծեցին երկկողմ պատրաստակամությունը քայլեր ձեռնարկելու երկկողմ օրակարգի դինամիկայի պահպանման, առկա պայմաններում առևտրաշրջանառության խթանման, ինչպես նաև երկու երկրների քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադարձի ապահովմամբ պայմանավորված հարցերի հասցեագրման ուղղությամբ:

Zohrab Mnatsaknayan Held a Phone Conversation with the Foreign Minister of Iran
On March 25, at the initiative of Armenian side, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsaknayan held a phone conversation with Javad Zarif, the Foreign Minister of Iran.
Minister Mnatsakanyan congratulated his Iranian counterpart on the occasion of Nowruz, conveying solidarity and support of the Armenian people to the friendly people of Iran in the fight against the novel Coronavirus.
Presenting the efforts of the Government of Armenia in preventing the further spread of the novel Coronavirus, Minister Mnatsakanyan emphasized the importance of international cooperation in the fight against this pandemic, particularly highlighting the coordination of actions between neighboring countries. In this regard, both sides commended the close cooperation between different ministries and agencies of Armenia and Iran, as well as the continuous exchange of expertise.
During the phone conversation, the Foreign Minister of Armenia highlighted the UN Secretary General’s call on preserving the ceasefire regimes in conflict zones and reconsidering the sanctions’ regimes, stressing that the fight against this pandemic should become an opportunity for reconciliation of peoples and global solidarity.
Foreign Ministers of Armenia and Iran emphasized the mutual willingness to take steps aimed at preserving the dynamics of bilateral agenda, promoting trade in current situation, as well as addressing the issues of ensuring return of the citizens of both countries to their homelands.