Կոսովոյի խորհրդարանն անվստահություն է հայտնել Ալբին Կուրտիի կառավարությանը
Կոսովոյի խորհրդարանն անվստահություն է հայտնել Ալբին Կուրտիի կառավարությանը, որն ընդամենը 50 օր է պաշտոնավարել։ Այդ մասին հայտնում է France24 գործակալությունը։
Նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել 82, դեմ՝ 32 պատգամավոր, 1հոգի ձեռնպահ է մնացել։
Հակասությունները ծագել են երկրում արտակարգ դրություն հայտարարելու որոշման քննարկման ժամանակ։ Անվստահություն հայտնելու նախաձեռնության հեղինակը կոալիցիայի մաս կազմող Կոսովոյի դեմոկրատական լիգա կուսակցությունն է, որի անդամ Ագիմ Վելիուին վարչապետ Կուրտին հեռացրել է ներքին գործերի նախարարի պաշտոնից։
Այժմ երկրի նախագահ Հաշիմ Տաչին վարչապետի պաշտոնակատար է նշանակելու, որը կձևավորի տեխնիկական կառավարություն մինչև արտահերթ ընտրությունների անցկացումը։ Սակայն այժմ ընտրությունների անցկացումն անհնար է կորոնավիրուսի տարածման պատճառով։

Парламент Косово вынес вотум недоверия правительству Курти
Парламент Косово после 11-часового заседания большинством голосов вынес вотум недоверия правительству Альбина Курти, передает ТАСС.
Недоверие правительству Курти, проработавшему всего 50 дней, выразили 82 депутата, 32 поддержали линию действующего кабмина, один депутат воздержался. Против правительства проголосовала также просербская партия "Сербский список".
Албин Курти назвал голосование против его кабинета "результатом эффективной борьбы правительства с коррупцией, которая не устраивает его политических противников".
Ожидается, что в ближайшее время президент Косова Хашим Тачи назначит исполняющего обязанности премьера, который сформирует технический кабинет до новых выборов, проведение которых откладывается на неопределенный срок из-за короанвируса.