Թրամփն ու Մակրոնը քննարկել են ԱՀԿ-ում բարեփոխումների հարցը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 26-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Այս մասին հայտնում է VoA-ն՝ հղում անելով Սպիտակ տանը:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի դրական ընթացքը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել աշխարհի տնտեսությունը կրկին բացելու ուղիներին:
Մակրոնն ու Թրամփը հույս են հայտնել, որ մոտ ապագայում կանցկացվի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ երկրների մասնակցությամբ քննարկում, որպեսզի անդրադարձ կատարվի կորոնավիրուսի դեմ պայքարում ՄԱԿ-ի ջանքերին:
Միաժամանակ, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահները համաձայնության են եկել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունում բարեփոխումների անհրաժեշտության հարցի շուրջ:

Трамп и Макрон обсудили усилия по борьбе c пандемией
Президент США Дональд Трамп побеседовал в воскресенье по телефону с президентом Франции Эммануэлем Макроном, сообщил Белый дом, передает VoA.
Как отмечается в сообщении, президенты США и Франции обсудили позитивные процессы в ходе борьбы с пандемией коронавируса и прогресс на пути открытия экономик мира вновь.
Собеседники выразили надежду на скорое проведение совещания стран-постоянных членов Совбеза ООН, с тем, чтобы обсудить усилия ООН по борьбе с пандемией.
Президент США и президент Франции согласились друг с другом в вопросе о необходимости реформирования Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Кроме того, в ходе беседы был обсужден ряд региональных проблем, а также вопросы двусторонних отношений.