Թրամփը հաստատել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի խմբի աշխատանքի դադարեցման մասին տեղեկությունը
ԱՄՆ-ում նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի նպատակով Սպիտակ տանն ավելի վաղ ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խումբն իր աշխատանքը դադարեցնելու է, դրան փոխարինելու է մեկ ուրիշ խումբ, որը կենտրոնանալու է երկրի տնտեսության վերականգնման վրա: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ Արիզոնա նահանգում պատասխանելով լրագրողների հարցերին: Նրա ելույթի հեռարձակումը կատարել են ամերիկյան լրատվական հեռուստաընկերությունները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ նախագահին խնդրել են մեկնաբանել The New York Times պարբերականի հոդվածը, որի համաձայն իշխանությունները նախատեսում են առաջիկա շաբաթներին դադարեցնել փոխնախագահ Մայքլ Փենսի ղեկավարած խմբի աշխատանքը: «Մայք Փենսը և [նրա] աշխատանքային խումբը մեծ աշխատանք կատարեցին, բայց հիմա մենք դիտարկում ենք փոքր-ինչ այլ ձև: Եվ դա անվտանգությունն ու վերականգնումն է: Մենք ուրիշ խումբ կունենանք՝ հավանաբար, դրա համար ստեղծված»,- նշել է ԱՄՆ առաջնորդը:
Նման որոշման պատճառների վերաբերյալ հարցին պատասխանելիս Սպիտակ տան ղեկավարն ասել է. «Մենք չենք կարող առաջիկա 5 տարիներին մեր երկիրը փակել: Մենք շատ բան սովորեցինք»:
«Կարծում եմ, որ մենք քննարկում ենք երկրորդ փուլը և այլ փուլեր,- հավելել է Թրամփը՝ խոսելով ԱՄՆ-ում ձեռնարկությունների աշխատանքի վերսկսման մասին: - Երկիրը սկսում է բացվել: Աշխատանքային խումբը ֆենոմենալ աշխատանք է կատարել»:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքային խմբից նոր խումբ կանցնեն հաստատապես կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի Սպիտակ տան համակարգող Դեբորա Բիրքսը և ԱՄՆ Ալերգիկ ու ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային ինստիտուտի տնօրեն Էնթոնի Ֆաուչին: «Նրանք կլինեն [նոր խմբում], ինչպես նաև այլ բժիշկներ ու այս ոլորտի փորձագետներ: Մենք վերականգնում ենք մեր երկիրը»,- ամփոփել է ԱՄՆ նախագահը:
Ըստ պարբերականի՝ խումբը պետք է ձևավորվի ԱՄՆ-ում սահմանափակող միջոցառումների աստիճանական չեղարկման առաջին փուլի շրջանակում, որի ավարտից հետո հիմնական ուշադրությունը կենտրոնանալու է պատվաստանյութի մշակման, կորոնավիրուսով պացիենտների հետազոտման և բուժման վրա: Հունվարի վերջին Սպիտակ տունը հայտարարել էր Թրամփի կողմից աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին:

Трамп подтвердил информацию о прекращении работы группы по борьбе с коронавирусом
Межведомственная рабочая группа, созданная ранее Белым домом в целях борьбы с новым коронавирусом в США, прекратит свою работу, на замену ей придет другая группа, которая сосредоточится на восстановлении экономики страны. Об этом заявил во вторник президент США Дональд Трамп, отвечая на вопросы журналистов в штате Аризона. Трансляцию его выступления вели американские новостные телекомпании, передает ТАСС.
Президента попросили прокомментировать статью газеты The New York Times, согласно которой власти планируют в ближайшие недели прекратить работу группы, которую возглавляет вице-президент Майкл Пенс. "Майк Пенс и [его] рабочая группа проделали большую работу, но сейчас мы рассматриваем немного другую форму. И эта форма - безопасность и возобновление. У нас будет другая группа, вероятно созданная для этого", - отметил американский лидер.
Отвечая на вопрос о причинах такого решения, глава Белого дома сказал: "Мы не можем закрыть нашу страну на ближайшие пять лет. Мы многому научились".
"Я думаю, что мы рассматриваем второй этап и рассматриваем другие этапы, - добавил Трамп, говоря о возобновлении работы предприятий в США. - Страна начинает открываться. Рабочая группа проделала феноменальную работу". По его словам, из рабочей группы в новую точно перейдут координатор Белого дома по борьбе с распространением коронавируса Дебора Биркс и директор Национального института аллергических и инфекционных заболеваний США Энтони Фаучи. "Они будут [в новой группе], а также другие врачи и эксперты в этой области, - заключил президент. - Мы восстанавливаем нашу страну".
Как отмечает издание, группа будет расформирована в рамках первого этапа постепенной отмены ограничительных мер в США, после завершения которого основное внимание будет сосредоточено на разработке вакцины, обследовании и лечении пациентов с коронавирусом. Белый дом в конце января объявил о создании Трампом рабочей группы.