Առաջընթաց ընտրությունների անցկացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում, մտահոգություն դատական համակարգի շուրջ զարգացումներում. Freedom House-ը՝ Հայաստանի մասին
«Freedom House» իրավապաշտպան կազմակերպությունը հետխորհրդային երկրների ժողովրդավարության բարելավման վերաբերյալ իր զեկույցում բարձր է գնահատել Հայաստանի վերջին երկու տարիների ձեռքբերումներն այս ոլորտում: \
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ամերիկյան հանրահայտ իրավապաշպան կազմակերպությունն իր «Անցումային երկրներ 2020» զեկույցի հրապարակման առնչությամբ ընդգծել է, որ Հայաստանն արձանագրել է զեկույցի պատմության մեջ ժողովրդավարության բարելավման ամենաբարձր երկամյա ցուցանիշը։
Զեկույցը նվիրված է հետխորհդային եվրասիական 29 երկրներում ժողովրադավարական զարգացումներին: Նշվում է, որ Հայաստանը վերջին երկու տարիներին մեծ առաջընթաց է գրանցել ընտրությունների անցկացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում, դատական համակարգի շուրջ զարգացումները, սակայն, մտահոգությունների տեղիք են տվել զեկույցի հեղինակներին:
«Freedom House»-ի գնահատմամբ՝ քաղաքական փոփոխությունների, օրենքի գերակայության և համակարգված կոռուպցիայի դեմ պայքարի շուրջ հանրային համաձայնությունը հիմք է ստեղծել Հայաստանում թավշյա հեղափոխության համար: Հանրային այս պահանջը պատմական հնարավորություն է ժոողովրդավարության զարգացման առումով:
Զեկույցը կոչ է անում հատուկ ուշադրություն դարձնել կառավարման համակարգի անցումային փուլում գտնվող երկրներին՝ առանձնացնելով Հայաստանն ու Ուկրաինան, որոնք վերջին երկու տարիներին արձանագրել են ժողովրդավարացման բարձր ցուցանիշներ: Այս երկրների առաջնորդներն այսօր կանգնած են առանց ժողովրդավարական նորմերի խախտման քաղաքացիների սպասումներն արդարացնելու, վստահությունը պահպանելու և կոռումպացված համակարգերը փոխելու մարտահրավերների առջև:
«Freedom House»-ը կոչ է անում ծրագրային ծավալուն աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին օրենքի գերակայության և ինստիտուտների ուժեղացման ուղղությամբ, ներառյալ դատական ու ոստիկանական համակարգերի բարեփոխումները: Թավշյա հեղափոխությունն աջակցած ԱՄՆ-ի ու եվրոպական երկրների ծրագրերը պետք է ներառեն նաև հանրային միասնության պահպանման և քաղաքական բևեռացման վերացման նպատակներ, որոնք կօգնեն հաջողությամբ իրականացնել այլ բարեփոխումներ:
Զեկույցն ընդգծում է՝ եվրոպական և եվրասիական տարածաշրջանում ավելի շատ առաջնորդներ արդեն բաց հարձակում են գործում ժողովրդավարական հաստատությունների ու արժեքների վրա: «Freedom House»-ի նախագահ Մայքլ Աբրամովիցը կոչ է անում արևմտյան ժողովրդավարություններին չանտեսել իրենց հարևանությամբ ընթացող հակաժողովրդավարական գործընթացները, իսկ Միացյալ Նահանգներին՝ վերստանձնել իր առաքելությունը ժողովրդավարության պաշտպանության հարցում: Չբացառելով ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից իրավիճակի վատթարացումը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով՝ Աբրամովիցը հույս է հայտնում, որ այս փորձությունը ի ցույց կդնի թափանցիկ ու պատասխանատու կառավարման կարևորությունը՝ պահանջարկ առաջացնելով նոր փոփոխությունների համար:

Армения за всю историю докладов Freedom House зафиксировала самый высокий показатель демократизации
Правозащитная организация "Freedom House" в своем докладе о повышении уровня демократии в постсоветских странах высоко оценила достижения Армении в этой сфере за последние два года. Известная американская правозащитная организация в связи с публикацией своего доклада "Переходные страны 2020" подчеркнула, что Армения зафиксировала самый высокий двухлетний показатель повышения уровня демократии за всю историю докладов.
Доклад посвящен демократическим развитиям в 29 постсоветских странах. Отмечается, что за последние два года Армения зафиксировала большой прогресс в сферах проведения выборов и борьбы с коррупцией, однако развития вокруг судебной системы вызвали озабоченность авторов доклада.
По оценке "Freedom House", основу для бархатной революции в Армении создало общественное согласие с политическими изменениями, с верховенством закона и со скоординированной борьбой с коррупцией. Это общественное требование - историческая возможность для развития демократии.
Доклад призывает обратить особое внимание на страны, находящиеся в переходном периоде системы управления, и выделяет Армению и Украину, которые за последние два года зафиксировали высокие показатели демократизации. Лидеры этих стран сегодня стоят перед вызовами оправдания ожиданий граждан без нарушения демократических норм, сохранения доверия и изменения коррумпированных систем.
"Freedom House" призывает оказывать масштабную программную поддержку Армении в направлении укрепления верховенства закона и институтов, включая и реформы судебной и полицейской систем. Программы США и европейских стран, поддержавшие бархатную революцию, должны включать также и цели сохранения общественного единства и ликвидации политической поляризации, которые помогут успешно реализовать и другие реформы.
В докладе подчеркивается, что в европейском и евразийском регионе все больше лидеров уже открыто нападают на демократические институты и ценности. Президент "Freedom House" Майкл Абрамовиц призывает западные демократии не игнорировать проходящие по соседству антидемократические процессы, а США - взять на себя миссию по защите демократии. Не исключая ухудшения ситуации с точки зрения развития демократии вследствие пандемии коронавируса, Абрамовиц выражает надежду, что это испытание покажет важность прозрачного и ответственного управления, повысив спрос на новые изменения.