Առաջընթաց ընտրությունների անցկացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում, մտահոգություն դատական համակարգի շուրջ զարգացումներում. Freedom House-ը՝ Հայաստանի մասին
«Freedom House» իրավապաշտպան կազմակերպությունը հետխորհրդային երկրների ժողովրդավարության բարելավման վերաբերյալ իր զեկույցում բարձր է գնահատել Հայաստանի վերջին երկու տարիների ձեռքբերումներն այս ոլորտում: \
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ամերիկյան հանրահայտ իրավապաշպան կազմակերպությունն իր «Անցումային երկրներ 2020» զեկույցի հրապարակման առնչությամբ ընդգծել է, որ Հայաստանն արձանագրել է զեկույցի պատմության մեջ ժողովրդավարության բարելավման ամենաբարձր երկամյա ցուցանիշը։
Զեկույցը նվիրված է հետխորհդային եվրասիական 29 երկրներում ժողովրադավարական զարգացումներին: Նշվում է, որ Հայաստանը վերջին երկու տարիներին մեծ առաջընթաց է գրանցել ընտրությունների անցկացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում, դատական համակարգի շուրջ զարգացումները, սակայն, մտահոգությունների տեղիք են տվել զեկույցի հեղինակներին:
«Freedom House»-ի գնահատմամբ՝ քաղաքական փոփոխությունների, օրենքի գերակայության և համակարգված կոռուպցիայի դեմ պայքարի շուրջ հանրային համաձայնությունը հիմք է ստեղծել Հայաստանում թավշյա հեղափոխության համար: Հանրային այս պահանջը պատմական հնարավորություն է ժոողովրդավարության զարգացման առումով:
Զեկույցը կոչ է անում հատուկ ուշադրություն դարձնել կառավարման համակարգի անցումային փուլում գտնվող երկրներին՝ առանձնացնելով Հայաստանն ու Ուկրաինան, որոնք վերջին երկու տարիներին արձանագրել են ժողովրդավարացման բարձր ցուցանիշներ: Այս երկրների առաջնորդներն այսօր կանգնած են առանց ժողովրդավարական նորմերի խախտման քաղաքացիների սպասումներն արդարացնելու, վստահությունը պահպանելու և կոռումպացված համակարգերը փոխելու մարտահրավերների առջև:
«Freedom House»-ը կոչ է անում ծրագրային ծավալուն աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին օրենքի գերակայության և ինստիտուտների ուժեղացման ուղղությամբ, ներառյալ դատական ու ոստիկանական համակարգերի բարեփոխումները: Թավշյա հեղափոխությունն աջակցած ԱՄՆ-ի ու եվրոպական երկրների ծրագրերը պետք է ներառեն նաև հանրային միասնության պահպանման և քաղաքական բևեռացման վերացման նպատակներ, որոնք կօգնեն հաջողությամբ իրականացնել այլ բարեփոխումներ:
Զեկույցն ընդգծում է՝ եվրոպական և եվրասիական տարածաշրջանում ավելի շատ առաջնորդներ արդեն բաց հարձակում են գործում ժողովրդավարական հաստատությունների ու արժեքների վրա: «Freedom House»-ի նախագահ Մայքլ Աբրամովիցը կոչ է անում արևմտյան ժողովրդավարություններին չանտեսել իրենց հարևանությամբ ընթացող հակաժողովրդավարական գործընթացները, իսկ Միացյալ Նահանգներին՝ վերստանձնել իր առաքելությունը ժողովրդավարության պաշտպանության հարցում: Չբացառելով ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից իրավիճակի վատթարացումը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով՝ Աբրամովիցը հույս է հայտնում, որ այս փորձությունը ի ցույց կդնի թափանցիկ ու պատասխանատու կառավարման կարևորությունը՝ պահանջարկ առաջացնելով նոր փոփոխությունների համար:

Armenia registered the largest two-year Democracy Score improvement in the history of the Freedom House’s Nations in Transit 2020 report.
The report is dedicated to the democratic developments in 29 post-Soviet Eurasian countries. It says "the score has reached its highest-ever point for Armenia, with improvements related to elections and corruption in the latest edition".
According to the report, a national consensus in favor of political change, the rule of law, and the elimination of systemic corruption formed the basis of Armenia’s 2018 Velvet Revolution. "This public demand provides a historic opportunity for democracy’s advocates inside and outside the country", the report says.
"Major transformations driven by public demands for better governance have been under way in Armenia and Ukraine. Armenian prime minister Nikol Pashinyan and Ukrainian president Volodymyr Zelenskyy will now face the difficult challenge of managing expectations, maintaining trust, and restructuring corrupt systems without contravening democratic norms", the report says.
Freedom House urges to invest heavily in programs in Armenia that support the rule of law and strengthen independent institutions, including comprehensive judicial and police reforms. "Both the United States and the EU have stepped up support, but their programs should also focus on maintaining social cohesion and addressing political polarization. Overcoming these challenges could be the key to success for any other reforms", according to the report.
The report highlights that a growing number of leaders in Central and Eastern Europe have dropped even the pretense that they play by the rules of democracy. They openly attack democratic institutions and are working to restrict individual freedoms.
"Many leaders in this region are no longer pretending to care about democracy or the rule of law," said Michael J. Abramowitz, president of Freedom House. "It is time for European leaders who are committed to freedom to address the crisis in their own neighborhood. The coronavirus crisis has created an inflection point, after which things could become much worse, or democracy could be revitalized," said Abramowitz. "We hope that this experience will illustrate the importance of transparent and accountable governance and catalyze new demands for change."