Չինաստանը մտադիր չէ մասնակցել զինաթափման մասին Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններին
Չինաստանի կառավարությունը մտադիր չէ մասնակցել զինաթափման մասին Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններին: Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հաու Չունինը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք բազմիցս հայտնել ենք մեր դիրքորոշումը: Չինաստանը մտադիր չէ մասնակցել Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ այսպես կոչված եռակողմ բանակցություններին»,-ասել է նա:
«Վերջին տարիներին ԱՄՆ-ը դուրս է եկել մի շարք միջազգային համաձայնագրերին, այդ թվում Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին համաձայնագրից, զենքի առևտրի մասին միջազգային պայմանագրից, Գործողությունների համապարփակ համատեղ ծրագրից, Բաց երկնքի մասին պայմանագրից, իսկ այժմ քննարկում են միջուկային փորձարկումների վերսկսման հնարավորությունը: Երբ նման երկրի պաշտոնական դեմքը խոսում է բարի կամքի բանակցությունների մասին, դա անհեթեթություն է»,-հավելել է դիվանագետը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ սպառազինությունների հսկողության հարցերով նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Մարշալ Բիլինգսլին հայտնել է, որ այս ամիս բանակցություններ սկսելու շուրջ համաձայության է հասել ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկինի հետ, և Չինաստանը ևս հրավիրված է:
Bloomberg-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ Պետդեպի անանուն ներկայացուցչին, հայտնել է, որ Ռյաբկովն ու Բիլինգսլին բանակցություններ կվարեն հունիսի 22-ին Վիեննայում: Գործակալությունը նշում է, որ Վաշինգտոնը չի բացառում, որ բանակցությունների ժամանակ կքննարկվի Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների հետագա կրճատման և սահմանափակման միջոցների մասին պայմանագրի (ոչ պաշտոնական անվանումը՝ СНВ-3) երկարաձգման հնարավորությունը:

Китай не намерен участвовать в переговорах с Россией и США о разоружении
Правительство Китая не планирует принимать участие в каких-либо трехсторонних переговорах о разоружении с Россией и США. Об этом во вторник на брифинге заявила официальный представитель МИД КНР Хуа Чуньин, передает ТАСС.
"Мы многократно заявляли о своей позиции. Китай не намерен принимать участие в так называемых трехсторонних переговорах с Россией и США о контроле над вооружениями", - указала она.
"США продолжают пытаться втянуть Китай. Это их обычное поведение, когда они хотят переложить ответственность на других. В последние годы Соединенные Штаты вышли из ряда международных соглашений, среди них Совместный всеобъемлющий план действий, Договор о ликвидации ракет средней и меньшей дальности, Международный договор о торговле оружием, Договор по открытому небу, а сейчас они обсуждают возможность возобновления ядерных испытаний. Когда официальное лицо такой страны говорит о переговорах доброй воли, это абсурдно", - добавила дипломат.
Спецпредставитель президента США по контролю над вооружениями Маршалл Биллингсли сообщил в понедельник, что договорился с заместителем министра иностранных дел России Сергеем Рябковым о переговорах по ядерным вооружениям в этом месяце. "Китай также приглашен. Будет ли Китай добросовестно вести переговоры?" - написал он в своем Twitter.
Как информировало в понедельник агентство Блумберг со ссылкой на неназванного представителя Госдепартамента США, Рябков и Биллингсли проведут переговоры 22 июня в Вене. По информации агентства, Вашингтон не исключает, что на переговорах будет обсуждаться возможность продления Договора по сокращению стратегических наступательных вооружений (ДСНВ, неофициальное название - СНВ-3).