Հայաստանի և Արցախի ԱԳ նախարարները քննարկել են ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացը
Հունիսի 25-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը Երևանում հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ։
Արտաքին գործերի նախարարները կարևորել են նմանատիպ հանդիպումների պաբերաբար անցկացումը՝ քննարկելու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերը, ինչպես նաև մտքեր փոխանակելու երկու հայկական պետությունների արտաքին քաղաքական օրակարգի առանցքային ուղղությունների վերաբերյալ համակարգված գործողությունների շուրջ։
Հանդիպմանը վերստին ընդգծվել է խաղաղ կարգավորման գործընթացի արդյունավետության բարձրացման և առաջմղման նպատակով Արցախի Հանրապետության լիարժեք և ուղղակի մասնակցությամբ եռակողմ բանակցային ձևաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունը։
Կողմերը կարևորել են միջազգային հարթակներում Արցախի շահերի ներկայացման և պաշտպանության ուղղությամբ գործադրվող համատեղ ջանքերը։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է Արցախում բնակվող Ադրբեջանից փախստականների և Արցախի օկուպացված տարածքներից ներքին տեղահանված անձանց միջազգային պաշտպանության և միջազգային աջակցության ապահովման, ինչպես նաև խաղաղ կարգավորման գործընթացում նրանց շահերի առաջմղման ուղղությամբ գործունեության ակտիվացման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել երկու գերատեսչությունների միջև համագործակցության օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ։

Главы МИД Армении и Арцаха обсудили урегулирование карабахского конфликта
25 июня министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян встретился в Ереване с министром иностранных дел Республики Армения Зограбом Мнацаканяном.
Главы МИД подчеркнули важность периодически проводимых встреч для обсуждения вопросов, связанных с процессом урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, а также для обмена мнениями относительно скоординированной деятельности по ключевым пунктам внешнеполитической повестки двух армянских государств.
На встрече вновь была подчеркнута необходимость восстановления трехстороннего формата переговоров с прямым и полноценным участием Республики Арцах с целью продвижения процесса мирного урегулирования и повышения его эффективности.
Стороны подчеркнули важность совместных усилий, направленных на защиту и представление интересов Арцаха на международных площадках. В этом контексте Масис Маилян подчеркнул необходимость активизации деятельности, направленной на обеспечение международной защиты и международной поддержки проживающих в Арцахе беженцев из Азербайджана и внутренне перемещенных лиц с оккупированных территорий Арцаха, а также на продвижение их интересов в процессе мирного урегулирования.
Собеседники также обменялись мнениями по поводу ряда вопросов, связанных с повесткой сотрудничества двух ведомств.