Հայաստանի և Արցախի ԱԳ նախարարները քննարկել են ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացը
Հունիսի 25-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը Երևանում հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ։
Արտաքին գործերի նախարարները կարևորել են նմանատիպ հանդիպումների պաբերաբար անցկացումը՝ քննարկելու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերը, ինչպես նաև մտքեր փոխանակելու երկու հայկական պետությունների արտաքին քաղաքական օրակարգի առանցքային ուղղությունների վերաբերյալ համակարգված գործողությունների շուրջ։
Հանդիպմանը վերստին ընդգծվել է խաղաղ կարգավորման գործընթացի արդյունավետության բարձրացման և առաջմղման նպատակով Արցախի Հանրապետության լիարժեք և ուղղակի մասնակցությամբ եռակողմ բանակցային ձևաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունը։
Կողմերը կարևորել են միջազգային հարթակներում Արցախի շահերի ներկայացման և պաշտպանության ուղղությամբ գործադրվող համատեղ ջանքերը։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է Արցախում բնակվող Ադրբեջանից փախստականների և Արցախի օկուպացված տարածքներից ներքին տեղահանված անձանց միջազգային պաշտպանության և միջազգային աջակցության ապահովման, ինչպես նաև խաղաղ կարգավորման գործընթացում նրանց շահերի առաջմղման ուղղությամբ գործունեության ակտիվացման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել երկու գերատեսչությունների միջև համագործակցության օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ։

On June 25, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian met with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Zohrab Mnatsakanyan in Yerevan.
The Foreign Ministers noted the importance of holding such meetings periodically to discuss issues related to the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, as well as exchange views on coordinated activities on the key directions of the foreign policy agenda of the two Armenian states.
The sides reiterated the need to restore the trilateral format of negotiations with the full-fledged and direct participation of the Republic of Artsakh, for advancing the peaceful settlement process and increasing its effectiveness.
The sides noted the importance of joint efforts to represent and protect the interests of Artsakh on international platforms. In this context, Masis Mayilian stressed the need to intensify the activities on ensuring the international protection and support for the Armenian refugees from Azerbaijan living in Artsakh and the internally displaced persons from the occupied territories of Artsakh, as well as on promoting their interests in the peace process.
The interlocutors also exchanged views on a range of issues related to the cooperation agenda between the two Ministries.