Հուլիսի 1-ից գյուղատնտեսական և բժշկական նշանակության որոշ ապրանքներ ԵԱՏՄ տարածք առանց մաքսատուրքի ներմուծելու արտոնությունն այլևս չի գործի
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ լրանում է Եվրասիական տնտեսական միության տարածք բժշկական և գյուղատնտեսական նշանակության որոշ ապրանքներ առանց մաքսատուրքի ներմուծելու արտոնության ժամկետը:
Ինչպես ՊԵԿ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցառումների շրջանակում, ԵՏՀ 03.04.2020թ․ թիվ 33 որոշման համաձայն, 2020թ. ապրիլի 1-ից մինչև հունիսի 30-ը ներառյալ «Բացթողում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով ապրանքային հայտարարագիր գրանցելու դեպքում մաքսատուրքից ազատվում են ցանկում ներկայացված ապրանքները:
Պետական եկամուտների կոմիտեն հիշեցնում է, որ 2020 թվականի հուլիսի 1-ից վերոնշյալ որոշումը չի գործելու, և կիրառվելու են հայտարարագիրը գրանցելու օրվա դրությամբ գործող մաքսատուրքի դրույքաչափերը։
Կոմիտեն միաժամանակ հայտնում է, որ ԵՏՀ 16.03.2020թ. թիվ 21 և 03.04.2020թ․ թիվ 34 որոշումներով սահմանված բժշկական նշանակության ապրանքների՝ առանց մաքսատուրքի ներմուծման արտոնությունը գործելու է մինչև 2020թ․ սեպտեմբերի 30-ը:

The Import Duty Relief for Certain Agricultural and Medical products will not Apply Starting July 1
The end date for the import relief for certain medical and agricultural goods is approaching. As SRC had announced earlier, as part of the measures aimed at preventing coronavirus, according to decision No 33 of 03.04.2020 of the EEC, certain goods were relieved from customs duty for the period from April 1 till June 30 if registered under the customs procedure “release for home consumption”.
The SRC reminds that on July 1 the above-mentioned decision will no longer have effect, and the import duties will be applied at the rates effective on the day of registering the declaration.
At the same time, the committee announces that the import duty relief for medical products specified in decisions of EEC No 21 of 16.03.2020 and No 34 of 03.04.2020 will be effective till September 30, 2020.