ԵՏՀ-ում մեկնարկել է փորձագիտական ​​խորհրդակցությունների շարքը
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում` ԵՏՀ ինտեգրման և մակրոտնտեսության նախարար Սերգեյ Գլազևի նախագահությամբ, մեկնարկել է մինչև 2025 թվականը Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների իրականացման համապարփակ պլանի մշակմանն ուղղված փորձագիտական ​​խորհրդակցությունների շարքը:
Ընդհանուր առմամբ, Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման այս ռազմավարական ուղղությունները հաստատվել էին դեռ այս տարվա մայիսին կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին:
«Ներկայիս իրավիճակի բարդությունը տուբուլենտության մեջ է, որը կապված է համաշխարհային տնտեսության վերակառուցման, տեխնոլոգիական և համաշխարհային տնտեսաձևի փոփոխության հետ, որում միտումները տեսանելի չեն, ինչը դժվարացնում է ավանդական տնտեսաչափական մոդելների օգտագործումը կանխատեսման համար: Այս իրավիճակում մենք պետք է սկզբունքորեն նոր մոտեցումներ փնտրենք ռազմավարական կանխատեսման համար»,- ասել է նախարար Գլազևը:

В ЕЭК стартовала серия экспертных совещаний
В Евразийской экономической комиссии, под председательством министра по интеграции и макроэкономике ЕЭК Сергея Глазьева, стартовала серия экспертных совещаний по выработке комплексного плана реализации Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года.
В целом, эти Стратегические направления развития евразийской экономической интеграции были одобрены на заседании Высшего Евразийского экономического совета еще в мае этого года.
"Сложность нынешней ситуации заключается в турбулентности, которая связана со структурной перестройкой мировой экономики, со сменой технологических и мирохозяйственных укладов, в которой не видно трендов, что затрудняет применение традиционных эконометрических моделей для прогнозирования. В этой ситуации нам надо искать принципиально новые подходы для стратегического прогнозирования", – заявил министр Глазьев.