Թուրքիան ցանկանում է երկխոսության ճանապարհով լուծել Հունաստանի հետ վեճը, սակայն կպաշտպանի իր իրավունքն ու շահերը. Հուլուսի Աքար
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարել է, որ Թուրքիան ցանկանում է երկխոսության ճանապարհով լուծել Հունաստանի հետ վեճը, սակայն կպաշտպանի տարածաշրջանում իր իրավունքն ու շահերը, հաղորդում է Reuters-ը:
«Չնայած ամեն ինչին՝ մենք ցանկանում ենք հավատալ, որ կհաղթի առողջ միտքը: Ինչպես դաշտում, այնպես էլ սեղանի շուրջ մենք կողմ ենք միջազգային իրավունքի, բարիդրացիության և երկխոսության պահպանմանը»,-ասել է Աքարը:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Հունաստանը ԵՄ ԱԳՆԽ արտակարգ նիստ կհրավիրի՝ կապված Արևելյան Միջերկրածովում Թուրքիայի կողմից սեյսմիկ հետազոտությունների անցկացման հետ:
Հունաստանի ԱԳՆ-ը Հունաստանին կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել անօրինական գործունեությունը, որը խաթարում է տարածաշրջանում անվտանգությունն ու խաղաղությունը: Թուրքիայում հայտարարել են, որ Հունաստանը որևէ օրինական հիմք չունի նման պահանջների համար  և խոստացել է շարունակել գործողությունները:
Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը հանդիպել է արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ և ԵՄ ԱԳՆԽ արտակարգ հանդիպում հրավիրել:
ԵՄ ներկայացուցիչը հայտնել է, որ որոշում ընդունելուց առաջ ԵՄ անդամ երկրների միջև խորհրդակցություններ կանցկացվեն: ԱԳՆԽ նիստը կկայանա Բեռլինում օգոստոսի 27-28-ին:

Министр обороны Турции: Анкара хочет решить спор с Грецией путем диалога, но будет "защищать свои права и интересы"
Турция хочет решить спор с Грецией вокруг разведки углеводоров в Восточном Средиземноморье путем диалога, заявил министр обороны Турции  Хулуси Акар, при этом заявив, что Анкара будет "защищать свои права и интересы" в регионе, сообщает Reuters
"Несмотря ни на что, мы хотим верить в то, что возобладает здравый смысл. Как на поле, так и за столом, мы на стороне международного права, добрососедства и диалога", - заявил Акар агентству Reuters.
По словам министра обороны, Турция хочет "достигнуть политических решений мирными путями в соответствии с международными законами".
"Нужно, чтобы знали, что наши моря – это наша голубая родина. Ценна каждая капля", - заявил Акар.
Ранее Греция заявила, что запросит экстренную встречу министров иностранных дел ЕС в связи с решением Турции направить сейсмическое исследовательское судно в восточное Средиземноморье.
Министерство иностранных дел Греции призвало Турцию "немедленно прекратить незаконную деятельность, подрывающую мир и безопасность в регионе". Турция отклонила возражения Греции, заявив, что у них нет законных оснований, и пообещала продолжить операции.
Премьер-министр Кириакос Мицотакис встретился во вторник с министром иностранных дел Никосом Дендиасом и созвал экстренную встречу министров иностранных дел ЕС.
Представитель ЕС сообщил,  что перед принятием решения по запросу будут проведены консультации между странами-членами. Встреча министров иностранных дел ЕС запланирована на 27-28 августа в Берлине.