Թուրքիան դուրս է եկել Ստամբուլի կոնվենցիայից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկիրը դուրս է բերել միջազգային համաձայնագրից (Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի և կանխարգելման մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիա, որը հայտնի է նաև որպես Ստամբուլի կոնվենցիա), որն ուղղված է կանանց պաշտպանությանը, նշված է ուրբաթ հրապարակված պաշտոնական տեղեկագրում, չնայած ագիտատորների կոչերին, որոնք այս Կենվենցիայում տեսնում են ընտանիքում աճող բռնության դեմ պայքարի բանալին, հայտնում է Reuters-ը:
Ստամբուլում կնքված Եվրոպայի խորհրդի համաձայնագրով պարտավորվում է կանխել, դատական կարգով հետապնդել և արմատախիլ անել կենցաղային բռնությունը և նպաստել հավասարությւանը: Թուրքիայում, որն այս համաձայնագիրը ստորագրել է 2011 թվականին, անցյալ տարի դիտվել է կանանց սպանությունների թվի աճ:
«Կանանց իրավունքների երաշխիքը մեր ենթաօրենսդրական ակտում, առաջին հերթին մեր Սահմանադրությունում գործող նորմատիվ ակտերն են: Մեր դատական համակարգը բավականաչափ դինամիկ և ուժեղ է, որ անհրաժեշտության դեպքում նոր նորմեր ներդնի»,-  հայտարարել է երկրի ընտանիքի, աշխատանքի և սոցիալական քաղաքականության նախարար Զեհրա Զումրութը Twitter-ում՝ չպարզաբանելով այդ քայլի պատճառները:
Թուրքիայում շատ պահպանողականներ կարծում են, որ համաձայնագիրը սասանում է ընտանիքի կառուցվածքը, խրախուսելով բռնությունը: Կոնվենցիայից դուրս գալու քննադատները հայտարարել են, որ դա Թուրքիան է՛լ ավելի կհեռացն ի Եվրամիության արժեքներից, որին անդամակցությանը երկիրը դեռևս հավակնում է: Նրանք պնդում են, որ գործարքը և դրա զարգացման համար ընդունված օրենսդրությունը պետք է իրականացվեն ավելի խստորեն:
Թուրքիան առաջին երկիրը չէ, որ շարժվում է համաձայնագրից հրաժարվելու ուղղությամբ: Լեհաստանի բարձրագույն դատական ատյանը պայմանագիրն ուշադիր ուսումնասիրել էր այն բանից հետո, երբ կառավարության անդամներից մեկը հայտարարել էր, որ Վարշավան պետք է հրաժարվի պայմանագրից, որը ազգային կառավարությունը չափից ավելի լիբերալ է համարում:
Էրդողանը դատապարտել է կանանց նկատմամբ բռնությունը, այդ թվում այս ամիս հայտարարել է, որ իր կառավարությունն աշխատելու է կանանց նկատմամբ բռնությունն արմատախիլ անելու ուղղությամբ: Բայց քննադատներն ասում են, որ կառավարությունը բավարար բան չի արել ֆեմիցիդը և ընտանեկան բռնությունը կանխելու համար:
Թուրքիան կանանց սպանությունների պաշտոնական վիճակագրություն չի վարում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալները ցույց են տալիս, որ Թուրքիայում կանանց 38 տոկոսն իր կյանքի ընթացքում բռնության է ենթարկվում զուգընկերոջ կողմից, եվրոպայում այս ցուցանիշը կազմում է 25 տոկոս:
Անկարայում այնպիսի միջոցներ են ընդունվել, ինչպես անձանց մակնշումը, որոնք հայտնի է, որ դիմում են բռնության, սմարթֆոններում կանանց համար հավելվածի ստեղծումը՝ ոստիկանությանն իրազեկելու համար, որը ներբեռնվել է հարյուր հազարավոր անգամ:

Турция вышла из Стамбульской конвенции по борьбе с насилием в отношении женщин
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вывел страну из международного соглашения (Конвенция Совета Европы о предотвращении и борьбе с насилием в отношении женщин и домашним насилием, также известная как Стамбульская конвенция) , направленного на защиту женщин, говорится в официальном вестнике страны в субботу, несмотря на призывы агитаторов, которые видят в этой Конвенции ключ к борьбе с растущим насилием в семье, сообщает Reuters
Соглашение Совета Европы, заключенное в Стамбуле, обязалось предотвращать, преследовать в судебном порядке и искоренять бытовое насилие и содействовать равенству. В Турции, которая подписала это соглашение в 2011 году, в прошлом году наблюдался рост числа убийств женщин.
"Гарантия прав женщин - это действующие нормативные акты в нашем подзаконном акте, в первую очередь в нашей Конституции. Наша судебная система достаточно динамична и сильна, чтобы по мере необходимости внедрять новые нормы", - заявила министр по делам семьи, труда и социальной политики Зехра Зумрут в Twitter, не объясняя причин такого шага.
Многие консерваторы в Турции считают, что договор подрывает структуры семьи, поощряя насилие. Критики выхода из Конвенции заявили, что он еще больше отдалит Турцию от ценностей Евросоюза, на членство в котором она все еще претендует. Они утверждают, что сделка и принятое в ее развитие законодательство должны выполняться более жестко.
Турция - не первая страна, которая движется в направлении отказа от соглашения. Высшая судебная инстанция Польши внимательно изучила договор после того, как один из членов кабинета министров заявил, что Варшава должна отказаться от договора, который националистическое правительство считает слишком либеральным.
Эрдоган осудил насилие в отношении женщин, в том числе заявил в этом месяце, что его правительство будет работать над искоренением насилия в отношении женщин. Но критики говорят, что его правительство не сделало достаточно для предотвращения фемицидов и домашнего насилия.
Турция не ведет официальную статистику по убийствам женщин. Данные Всемирной организации здравоохранения показывают, что 38% женщин в Турции подвергаются насилию со стороны партнера в течение своей жизни, по сравнению с примерно 25% в Европе.
В Анкаре были приняты такие меры, как маркировка лиц, которые, как известно, прибегают к насилию, и создание приложения для женщин в смартфонах для оповещения полиции, которое было загружено сотни тысяч раз.