Թուրքիան դուրս է եկել Ստամբուլի կոնվենցիայից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկիրը դուրս է բերել միջազգային համաձայնագրից (Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի և կանխարգելման մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիա, որը հայտնի է նաև որպես Ստամբուլի կոնվենցիա), որն ուղղված է կանանց պաշտպանությանը, նշված է ուրբաթ հրապարակված պաշտոնական տեղեկագրում, չնայած ագիտատորների կոչերին, որոնք այս Կենվենցիայում տեսնում են ընտանիքում աճող բռնության դեմ պայքարի բանալին, հայտնում է Reuters-ը:
Ստամբուլում կնքված Եվրոպայի խորհրդի համաձայնագրով պարտավորվում է կանխել, դատական կարգով հետապնդել և արմատախիլ անել կենցաղային բռնությունը և նպաստել հավասարությւանը: Թուրքիայում, որն այս համաձայնագիրը ստորագրել է 2011 թվականին, անցյալ տարի դիտվել է կանանց սպանությունների թվի աճ:
«Կանանց իրավունքների երաշխիքը մեր ենթաօրենսդրական ակտում, առաջին հերթին մեր Սահմանադրությունում գործող նորմատիվ ակտերն են: Մեր դատական համակարգը բավականաչափ դինամիկ և ուժեղ է, որ անհրաժեշտության դեպքում նոր նորմեր ներդնի»,-  հայտարարել է երկրի ընտանիքի, աշխատանքի և սոցիալական քաղաքականության նախարար Զեհրա Զումրութը Twitter-ում՝ չպարզաբանելով այդ քայլի պատճառները:
Թուրքիայում շատ պահպանողականներ կարծում են, որ համաձայնագիրը սասանում է ընտանիքի կառուցվածքը, խրախուսելով բռնությունը: Կոնվենցիայից դուրս գալու քննադատները հայտարարել են, որ դա Թուրքիան է՛լ ավելի կհեռացն ի Եվրամիության արժեքներից, որին անդամակցությանը երկիրը դեռևս հավակնում է: Նրանք պնդում են, որ գործարքը և դրա զարգացման համար ընդունված օրենսդրությունը պետք է իրականացվեն ավելի խստորեն:
Թուրքիան առաջին երկիրը չէ, որ շարժվում է համաձայնագրից հրաժարվելու ուղղությամբ: Լեհաստանի բարձրագույն դատական ատյանը պայմանագիրն ուշադիր ուսումնասիրել էր այն բանից հետո, երբ կառավարության անդամներից մեկը հայտարարել էր, որ Վարշավան պետք է հրաժարվի պայմանագրից, որը ազգային կառավարությունը չափից ավելի լիբերալ է համարում:
Էրդողանը դատապարտել է կանանց նկատմամբ բռնությունը, այդ թվում այս ամիս հայտարարել է, որ իր կառավարությունն աշխատելու է կանանց նկատմամբ բռնությունն արմատախիլ անելու ուղղությամբ: Բայց քննադատներն ասում են, որ կառավարությունը բավարար բան չի արել ֆեմիցիդը և ընտանեկան բռնությունը կանխելու համար:
Թուրքիան կանանց սպանությունների պաշտոնական վիճակագրություն չի վարում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալները ցույց են տալիս, որ Թուրքիայում կանանց 38 տոկոսն իր կյանքի ընթացքում բռնության է ենթարկվում զուգընկերոջ կողմից, եվրոպայում այս ցուցանիշը կազմում է 25 տոկոս:
Անկարայում այնպիսի միջոցներ են ընդունվել, ինչպես անձանց մակնշումը, որոնք հայտնի է, որ դիմում են բռնության, սմարթֆոններում կանանց համար հավելվածի ստեղծումը՝ ոստիկանությանն իրազեկելու համար, որը ներբեռնվել է հարյուր հազարավոր անգամ:

Turkey has pulled out of a landmark international convention aimed at preventing violence against women in a move rights groups say will put them at greater risk in a country that suffers high rates of domestic abuse and femicide. President Recep Tayyip Erdogan issued a decree early on Saturday dissolving Turkey’s obligations under the Council of Europe treaty, dubbed the Istanbul Convention after it was opened for signatures in the country’s largest city in 2011, FT reports.
The pact provides legal and social guidelines for governments to curb violence against women and has been signed by 45 nations and the EU. Erdogan once touted the Istanbul Convention as evidence Turkey was a leader in gender equality. But senior members of his ruling party last year said Turkey should leave the pact, arguing it did not suit conservative Islamic mores and encouraged divorce and homosexuality. Their calls were met by large protests from women who said Turkey was already failing to meet its commitments under the treaty and should enforce the agreement rather than abrogate it. At least 300 women were killed for their gender in Turkey last year, and 171 women were found dead under suspicious circumstances, according to the We Will Stop Femicide Platform. Almost 40 per cent of women in Turkey suffer violence at their partners’ hands, compared with about 25 per cent in Europe, according to the World Health Organization. Opinion polls last year showed the overwhelming majority of Turks wanted to remain in the Istanbul Convention. The decision to abandon it shows the influence hardliners have gained in Erdogan’s Islamist-rooted party as it seeks to energise its base amid voter discontent during a long-running economic downturn. Recommended News in-depthTurkey From the archives - Murders of women in Turkey: ‘The state cannot shield us’ Erdogan has recently promised political and economic measures to rebuild credibility with investors and repair strained relations with western partners. Just this month, he announced a "human rights action plan" to meet EU criteria for membership that included pledges to bolster protection of women and adherence to international rights treaties.
"We believe that a world in which women are strong, families and society are strong. Work on solving women’s problems continues to be a main issue for our government," Fahrettin Altun, Erdogan’s director of communications, said in a tweet after the presidential decree was published in the official gazette. Gokce Gokcen, vice-chair of the secularist opposition Republican People’s party, said in a tweet that the decree illegally bypassed parliament’s authority and "translates as ‘women should remain second-class citizens and should even be murdered’".