Արցախն էր այն կայծը, որից բռնկվեց ազատության բոցը. Արմեն Սարգսյանի շնորհավորանքը Արցախի Անկախության օրվա առթիվ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության անկախության 29-ամյակի կապակցությամբ:
Շնորհավորում եմ Արցախի Անկախության օրվա առթիվ։
1991 թ․ սեպտեմբերը ճակատագրական ու բախտորոշ էր հայ իրականության մեջ․ սեպտեմբերի 2-ին անկախություն հռչակեց Արցախը, իսկ սեպտեմբերի 21-ին իր անկախության հանրաքվեն անցկացրեց Հայաստանը:
Արցախն էր այն կայծը, որից բռնկվեց ազատության բոցը և տարածվեց հայկական աշխարհում։ Մեր ժողովուրդը ոտքի ելավ պաշտպանելու իր իրավունքները և իր արժանի տեղը գրավելու ժամանակակից ազգերի ընտանիքում։
Սա մեր իղձերի իրականացման և հնարավորությունների իրացման իսկապես պատմական ժամանակաշրջան էր, որի կարևորությունը շատ լավ էինք գիտակցում ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանում։
Անկախության հռչակումը դարձավ այն արագացուցիչը, որի միջոցով Արցախում մարմին առավ ինքնիշխան պետականությունը։ Այսօր՝ 29 տարի անց, Արցախի Հանրապետությունը կայացած պետական միավոր է՝ շնորհիվ այն պայքարի, որը մղվում է համահայկական ուժերով, շնորհիվ այն հաղթանակի, որը կերտվեց Արցախի, Հայաստանի ու Սփյուռքի միասնությամբ, շնորհիվ այն կամքի, որն առաջնորդում է արցախցիներին և այսօր էլ նրանց հաջողությունների գրավականն է։
Ես գլուխ եմ խոնարհում բոլոր այն հերոս նահատակների առաջ, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին հանուն անկախ ու ազատ Արցախի, երախտագիտությունս եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց առողջությունը և բարեկեցությունը նվիրաբերեցին այդ նպատակին։
Արցախը համազգային կամքի փորձաքարն էր, այսօր էլ այն շարունակում է մնալ մեր միասնության առանցքը։ Որպես ժողովուրդ՝ հայերիս համար յուրաքանչյուր ձեռքբերում Արցախում մի քար է մեծ հայկական աշխարհի վերականգնվող պատին։ Ուստի մեր միտքն ու ջանքը, մեր գործն ու խոհը պետք է ուղղված լինեն Հայրենիքի՝ Արցախի ու Հայաստանի անվտանգությունն ու խաղաղությունն ամրապնդելուն, մեր ժողովրդի բարեկեցությունն ապահովելուն։
Այս գիտակցումը պետք է բարձրագույնը լինի յուրաքանչյուրիս մեջ, որովհետև Արցախի լիակատար ազատության, մեր ժողովրդի ոտնահարված իրավունքների վերականգնման պայքարը դեռ ավարտված չէ․ այն դեռ շարունակվում է։
Կրկին շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ, մաղթում խաղաղություն, բարեկեցություն և լավատեսություն»:

Арцах был той искрой, от которой разгорелось пламя свободы: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание по случаю Дня Республики Арцах.
Поздравляю с Днем независимости Арцаха!
Сентябрь 1991г. был судьбоносным и решающим в армянской действительности: 2 сентября Арцах провозгласил независимость, а 21 сентября свой референдум о независимости провела Армения.
Арцах был той искрой, от которой разгорелось пламя свободы и распространилось по армянскому миру. Наш народ восстал, чтобы защитить свои права и занять своё достойное место в современной семье народов.
Это был действительно исторический период осуществления наших чаяний и реализации возможностей, важность которого мы очень хорошо осознавали как в Арцахе, так и в Армении.
Провозглашение независимости стало тем ускорителем, посредством которого в Арцахе обрела плоть суверенная государственность. Сегодня, спустя 29 лет, Республика Арцах – состоявшаяся государственная единица, благодаря той борьбе, которая ведётся общеармянскими силами, благодаря той победе, которая создавалась в единстве Арцаха, Армении и Диаспоры, благодаря той воле, которая ведёт арцахцев и сегодня является залогом их успехов.
Я преклоняю голову перед всеми павшими героями, которые пожертвовали своей жизнью во имя независимого и свободного Арцаха, выражаю свою благодарность всем, кто даровал свое здоровье и благосостояние ради этой цели.
Арцах был пробным камнем всенародной воли, он и сегодня продолжает оставаться стержнем нашего единства. Для нас, армян, как для народа, каждое достижение в Арцахе – камень в восстанавливаемой стене большого армянского мира. Следовательно, наши мысли и усилия, наши дела и думы должны быть направлены на укрепление безопасности и мира Родины – Арцаха и Армении, обеспечение благополучия нашего народа.
Осознание этого должно быть высшим в каждом из нас, потому что борьба за полноценную свободу Арцаха, восстановление попранных прав нашего народа ещё не завершена – она еще продолжается.