Անցած տարիներին Արցախն ապացուցել է իր կարողությունը. ԱԳՆ խոսնակ
«Այս տարիների ընթացքում Արցախն ապացուցել է իր կարողությունը կազմակերպելու երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքը, ապահովելու իր բնակչության անվտանգությունն ու ինչպես նաև ստանձնելու միջազգային պարտավորություններ՝ հատկապես  ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների առաջ մղման ուղղությամբ»,- հայտարարեց ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, ով լրագրողների հետ հանդիպումը սկսեց Արցախի  Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ շնորհավորանքովհայտնում է Panorama.am։
Նախարարության ներկայացուցիչն ընդգծեց, Արցախի ժողովուրդը ժողովրդավարության ճանապարհով ընտրված իր իշխանություններին լիազորել է համապատասխան մանդատով՝ ներկայացնելու իր շահերը միջազգային հարթակում ու նախ և առաջ խաղաղ գործընթացում։
«Լիազորել է նաև երաշխավորելու Արցախի անվտանգության համակարգի համապարփակությունը, ապահովելու երկրի բնականոն զարգացման ու բարգավաճման համար ներքին ու արտաքին համապատասխան պայմաններ»,- ասաց Ա. Նաղդալյանը։
ԱԳ նախարարության խոսնակը հավաստեց, որ արցախցի իրենց գործընկերների հետ ունեն սերտ համագործակցություն տարբեր մակարդակներով, պատրաստակամ են ձեռնարկել շարունակական քայլեր այդ համագործակցության զարգացման համար։

За эти годы Арцах доказал свою способность принимать международные обязательства: Анна Нагдалян
«За эти годы Арцах доказал свою способность организовывать общественно-политическую жизнь страны, обеспечивать безопасность своего населения, а также принимать международные обязательства, особенно в направлении продвижения демократии и прав человека», – заявила 2 сентября пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, начав брифинг с поздравления по случаю Дня независимости Арцаха (НКР), передает Panorama.am.
Представитель внешнеполитического ведомства отметила, что народ Арцаха наделил свои избранные демократическим путем власти соответствующим мандатом – представлять их интересы на международной арене и, прежде всего, в мирном процессе.
"Он также уполномочил их гарантировать комплексность системы безопасности Арцаха, обеспечить соответствующие внутренние и внешние условия для нормального развития и процветания страны", – сказала Нагдалян.
Пресс-секретарь МИД заверила, что они тесно сотрудничают со своими коллегами из Арцаха на разных уровнях, готовы предпринимать постоянные шаги для развития этого сотрудничества.