ԵԱՏՀ-ում ակնկալում են 2021 թվականի սկզբին ավարտել գազի ընդհանուր շուկայի վերաբերյալ պայմանագրի պատրաստումը
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵԱՏՀ) ակնկալում է 2021 թվականի սկզբին ավարտել գազի ընդհանուր շուկայի պայմանագրի պատրաստումը: Այս մասին ԵԱՏՀ ղեկավար Միխայիլ Մյասնիկովիչը հայտնել է «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այն (ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկայի վերաբերյալ պայմանագիրը) պատրաստվում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ պայմանավորվածությունների համաձայն: Եվ մենք հուսով ենք, որ այն, հավանաբար, կստանանք 2020 թվականի վերջին: Բայց նախագիծն, ամենայն հավանականությամբ, կստանանք արդեն 2021 թվականի սկզբին»,- ասել է ԵԱՏՀ ղեկավարը:
Զախարովա․ Ի՞նչ ենք ուզում՝ Արցախում տուրիզմի զարգացում, թե՞ փախստականների վերադարձ
Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Վազգեն Մանուկյանի, Արթուր Վանեցյանի, Վահրամ Բաղդասարյանի և Արծվիկ Մինասյանի հետ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբ
Արմեն Սարգսյանը հանդիպումներ է ունեցել ԱԺ «Իմ քայլը», «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների ղեկավարների և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղարի հետ
Ալիևը իր հայաստանյան ներկայիս գործընկերոջից ետ չի մնում անամոթաբար ու անպատասխանատու ձևով ստելու գործում. ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակ
Թուրք իշխանությունների՝ ՀՀ-ում տեղի ունեցող դեպքերի մասին արած հայտարարությունները մեծ մարտահրավերներ են իրենց մեջ պարունակում
Նախագահը մինչև կիրակի կարտահայտի Օնիկ Գասպարյանի հարցով իր դիրքորոշումը
ԵԽԽՎ-ն դժգոհ է Հայաստանի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի հայտարարությունից
Հադրութում քաղաքացիական անձանց սպանությունները ՄԱԿ պաշտոնյան որակել է որպես պատերազմական հանցագործություն. ՀՀ ԱԳՆ
ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը ՀՀ ՊՆ-ից պարզաբանում է ստացել Երևանի վրայով ռազմական ավիացիայի թռիչքների առնչությամբ
Պուտինը ՌԴ ԱԽ անդամների հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը
Հայտնի է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների երրորդ հանդիպման օրը
Արմեն Սարգսյանը կհանդիպի խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ
Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՀՀ նախագահի հետ
Պեսկով. հայաստանյան իրադարձությունները դեռ չեն ազդում ԼՂ հարցով պայմանավորվածությունների կատարման վրա
14:45
Պեսկովը մեկնաբանել է Պուտինի և Փաշինյանի զրույցի վերաբերյալ ռուսական և հայկական կողմերի ուղերձներում ձևակերպումների տարաձայնությունները
Շախմատի ոլորտում կայացվող կործանարար որոշումները կասեցնելու իմ բոլոր փորձերը տապալվեցին. Լևոն Արոնյանը որոշել է հեռանալ Հայաստանից
12:34
Արցախի օկուպացված տարածքներ Ադրբեջանի նախագահի այցի կապակցությամբ Արցախի ԱԳՆ-ն միջազգային կազմակերպություններին հուշագիր է ուղարկել

ЕЭК ожидает завершения подготовки договора об общем рынке газа в начале 2021 года
Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) ожидает завершения подготовки договора об общем рынке газа в начале 2021 года. Об этом заявил глава ЕЭК Михаил Мясникович в интервью телеканалу "Россия-24".
"Он [договор об общем рынке газа в ЕАЭС] готовится в соответствии с договоренностями Российской Федерации. И мы рассчитывали, что, может быть, мы его получим в конце 2020 года. Но, скорее всего, мы получим проект уже в начале 2021 года", - сказал глава ЕЭК, передает ТАСС.
По его словам, в течение 2021 года можно будет согласовать все положения договора и подписать его в 2022 году.
"2021 год - это соответствует программе общего рынка газа для того, чтобы в течение 2021 года отработать положения этого договора. В том числе вот эти тонкие вещи недискриминационных подходов в тарифах и ценообразовании, в том числе на прокачку газа. И чтобы в 2022 году этот договор подписать, выполнить все необходимые внутригосударственные процедуры и иметь общий рынок газа с 1 января 2025 года", - сказал Мясникович.
Как отметил глава ЕЭК, одним из важных вопросов, который необходимо согласовать, это вопрос тарифов на прокачку газа.
"Да, это достаточно такая острая тема. То, что касается базовой стоимости [тарифов на прокачку газа] чтобы она была действительно недискриминационная по отношению к нашим партнерам по Евразийскому экономическому союзу. Как это будет решаться - договорились главы государств о том, что все эти положения будут четко прописаны в проекте международного договора об общем рынке газа, который сейчас готовится", - заключил глава ЕЭК.