Ալիևը, վստահ եմ, հոգեպես ամբողջովին բավարարված չէ, նա գիտի՝ ում է հաղթել․ Սերժ Սարգսյան
«Ալիևը, վստահ եմ, միշտ երազել է հաղթել մեզ։ Նրա երազանքն այդպես էլ իրականություն չդարձավ»,- «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ արձագանքելով պատերազմից հետո Ալիևի այն հայտարարությանը, որ ինքը հաղթել է ոչ թե գործող վարչակազմին, այլ Սերժ Սարգսյանին և Ռոբերտ Քոչարյանին, փոխանցում է Panorama.am-ը։
«Մենք հաղթել ենք 90-ականներին Ալիևի հորը, 2016-ին Ալիևը պարտվել է ինձ։ Ալիևը ինձ պարտվել է ամբողջ բանակցային գործընթացում՝ 2008-2018 թթ-ին։ Եվ նրա մեջ ձևավորվել էր անհագուրթ պահանջ՝ ինձ ինչ-որ բանում հաղթելու։ Ալիևը, վստահ եմ, հոգեպես ամբողջովին բավարարված չի, նա գիտի, թե ում է հաղթել։ Եվ նա գիտի, թե այդ հաղթանակն ինչպես է ձեռք բերել»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Հաղորդավարի դիտարկմանը, թե արդյոք Ալիևը գիտի, որ այս հաղթանակը վերջնական չէ իր համար, Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց․
«Ալիևը չի հաղթել հայկական բանակին, Ալիևը չի հաղթել հայ ժողովրդին։ Ալիևը հաղթել է ապիկար իշխանություններին։ Կապիտուլացիայի է ենթարկվել ոչ հայկական բանակը, ոչ էլ հայ ժողովուրդը։ Կապիտուլացիայի է ենթարկվել ՀՀ վարչապետն՝ իր թիմով հանդերձ ու նաև թիմից գաղտնի։ Ալիևը ինչ-որ առումով ճիշտ է, այո′, հայկական բանակի ստեղծման գործում և′ Ռոբերտ Քոչարյանը, և ե′ս, նաև բազմաթիվ գեներալներ են դերակատարություն ունեցել։ Կապիտուլյանտն ի՞նչ դերակատարություն է ունեցել։ Մի օր էլ հայկական բանակում չի ծառայել։ Այդ առումով, գուցե, Ալիևը ճիշտ է»։
- Սերժ Սարգսյանի թողած իրական «ժառանգությունը» Գործող իշխանության փորձերը՝ սեփական ձախողումներն ու դավաճանական քայլերը պայմանավորել ստացված «վատ ժառանգությամբ»...
- Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Կողմերը քննարկել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության կետերի իրականացման ընթացքը: Մասնավորապես,...

"Алиев, я уверен, всегда мечтал победить нас, его мечта так и не осуществилась": Серж Саргсян
После окончания войны Алиев заявил, что он победил не армию действующего премьер-министра, а Вас и Роберта Кочаряна, Вашу армию и армию Роберта Кочаряна. Вы проиграли? Созданная Вами армия проиграла?
"Алиев, я уверен, всегда мечтал победить нас, его мечта так и не осуществилась. Мы победили отца Алиева в 90-х, в 2016 году Алиев проиграл мне. Алиев проиграл мне весь переговорный процесс с 2008 по 2018 год. И я уверен, что у него было неутолимое желание в чем-то выиграть. Алиев, я уверен, психологически не полностью удовлетворен. Он знает, кого победил, он знает, как он одержал эту победу",- заявил Серж Саргсян.
Он знает, что для него это не окончательная победа?
"Алиев не победил армянскую армию, Алиев не победил армянский народ, Алиев одержал победу над бездарными властями. Ни армянская армия, ни армянский народ не капитулировали. Капитулировал премьер-министр Армении вместе со своей командой, а также тайно от своей команды. Алиев в каком-то смысле прав. Да, Роберт Кочарян, я и многие другие сыграли большую роль в создании армянской армии. Какую роль сыграл капитулянт? Он ни дня не служил в армянской армии. В этом смысле, возможно, Алиев прав. Но если подходить к этому с точки зрения Алиева, это означает, что этого капитулянта победил Эльчибей, его сказанное нелогично",- отметил третий президент Армении.