Այս ամբողջ պրոցեսի մեջ երկու հարց կա․ որ ես ճանաչում եմ Արա Սաղաթելյանին, ու այն, որ օգտագործել եմ VPN համակարգ. Կարեն Բեքարյանը՝ կեղծ օգտատիրոջ քրգործի մասին
Իրականում քննությունը, նախաքննության պրոցեսը և հարուցված գործն իրենց մեջ ունեն զրո տրամաբանություն, մեղմ ասած, չես հասկանում գործի էությունը, չես հասկանում՝ ի՞նչ է հետապնդվում, տեսնում ես, որ չկա տրամաբանություն և պարզ հասկանում ես, որ մոտիվացիան լրիվ ուրիշ տեղ է. դա ինձ համար շատ հստակ է և լրացուցիչ համոզվել պետք չէր՝ գործի նյութերին ծանոթանալուց հետո։ Դուրս գալով դատարանից՝ լրագրողներին ասաց «Քառյակ մեդիա» ընկերության համահիմնադիր, քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը, փոխանցում է Tert.am:
Դիտարկմանը, թե մեղադրանքի հիմում դրված էր այն հանգամանքը, որ օգտվել է VPN հավելվածից, Բեքարյանը պարզաբանեց, որ տարիների ընթացքում Ադրբեջանի Հանրապետությունը հայաստանյան IP- ների  նկատմամբ կիրառել է սահմանափակման քաղաքականություն, և եղել է ժամանակահատված, որ ադրբեջանական ինտերնետ ռեսուրս մտնելու պարագայում մեր IP- ները փակված են եղել և չեն կարողացել մուտք գործել, կամ եղել է որոշակի ընտրանքով։
«Օրինակ` պետական մարմինների ինտերնետ ռեսուրսներ հայաստանյան IP- ներից հնարավոր չէր մուտք գործել, հետևաբար՝ եթե ուզում ես գործընթացները հասկանալ, իսկ ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ես զբաղվում եմ արտաքին քաղաքականությամբ, ու չես կարող ուղղակիորեն այդ ինֆորմացիան չունենալ, չտիրապետել և քո վերլուծություններում դրանք չներառել: Եվ երբ իմացա, որ կա համակարգ, որ տալիս է հնարավորություն այդ արգելքը շրջանցելու, և ադրբեջանական կողմը չի տեսնում, որ իր մոտ մուտք գործողը հայաստանյան IP է, բնականաբար, այդ համակարգից օգտվել եմ, այսինքն` այդտեղ ես որևէ արհեստական բան չեմ տեսնում»,- նշեց նա:
Կարեն Բեքարյանը նշեց, որ օր-օրի մեր գերիների կարգավիճակի փոփոխության խնդիր է առաջանում, նրանց  դարձնում են քրեական հանցագործ՝ արհեստական գործերով, և մեր իրավապաշտպանները, փաստաբանները, հեռակա կամ միջնորդավորված պետք է իրավական տեսանկյունից օգնեն նրանց, եթե այդ տեղեկությանը չտիրապետեն, ո՞նց են օգնելու:
«Ես կարծում եմ, որ նախաքննության ցանկացած մարմին, նախաքննությամբ զբաղվող ցանկացած անձ, մինչ այդ հարցին ձեռնամուխ լինելը պետք է առաջնահերթ պատկերացում կազմի ծրագրային համակարգերից, VPN ծրագրային համակարգի և հավելվածի աշխատանքի մեթոդների սկզբունքների մասին,  կարող է մասնագետներից օգնություն հայցի և ունենա համապատասխան տեղեկատվություն: Այդ պարզագույն գիտելիքներն ունենալու դեպքում այս հարցերը չէին առաջանա, որովհետև այս ամբողջ պրոցեսի մեջ երկու հարց  կա, որ ես ճանաչում եմ Արա Սաղաթելյանին, ու այն, որ ես օգտագործել եմ VPN համակարգ»:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյո՞ք ճանաչում է Արամ Սարգսյանին, որը կալանավորվել է, Բեքարյանը պատասխանեց, որ չի հասկացել, թե խոսքը ո՞ւմ է  վերաբերում, ունի շատ ծանոթ Արամներ, և ազգանունը ոչինչի չի հուշել. «Եթե ասեմ՝ չեմ ճանաչում, կարող է պարզվել իմ ճանաչած Արամներից մեկն է, բայց եթե ասեմ՝ իդենտիֆիկացրել եմ խոսքը, թե ում է վերաբերում՝ չէ»:

Political analyst Karen Bekaryan on Monday dismissed the legitimacy of the recently filed criminal case against him, considering the entire proceeding unjustified and "devoid of any logic"Tert.am reports.
"This investigation, i.e. – the process of the inquest and the instituted case, contain zero logic in point of fact. I see no understanding of the essence or [the objectives] being pursued. With no logic at all, it is clearly visible that the motivation is absolutely in another place. It is very clear to me, and no additional proof recrods are needed after gatting familiarized with the materials," the co-founder of Qaryak Media Group told journalists after leaving the courthouse.
Asked to comment on his use of the VPN app (which was the underlying motivation behind the proceeding), Bekaryan noted that the Azerbaijani authorities applied resriction policies to the Armenian IT networks for years, with many users being blocked from the system when trying access an Azerbaijani web resource.
"The state institutions’ internet resources, for example, are not accessible from Armenian IP [addresses]; hence, if one wishes to gain an understanding of the processes – and it is an open secert to all that I engage in foreign policy affairs -  one cannot possibly avoid having or possessing that information and including it in one’s own analysis. So when I knew that there is such a system that allows one to circumvent the ban without making the information visible to the Azerbaijani side, I started using the system. And I see nothing artificial here," he addeed.
Bekaryan also expressed his concern over the changing status of the Armeian captives in Azerbaijan, calling for action by Armenian lawyers and human rights activist to offera aid to those persons.
"I find that any inquest body and any person engaging in his or her personal inquest needs to have an understanding of the software system in question, i.e. - the VPN application and the methods of its functioning. They can seek specilists’ assistance to have the necessary information. Those questions wouldn’t arise provided simplest information was in place, as the entire process contains only two questions: that I know Ara Saghatelyan and the fact I made use of the VPN system," he added.