Այս ամբողջ պրոցեսի մեջ երկու հարց կա․ որ ես ճանաչում եմ Արա Սաղաթելյանին, ու այն, որ օգտագործել եմ VPN համակարգ. Կարեն Բեքարյանը՝ կեղծ օգտատիրոջ քրգործի մասին
Իրականում քննությունը, նախաքննության պրոցեսը և հարուցված գործն իրենց մեջ ունեն զրո տրամաբանություն, մեղմ ասած, չես հասկանում գործի էությունը, չես հասկանում՝ ի՞նչ է հետապնդվում, տեսնում ես, որ չկա տրամաբանություն և պարզ հասկանում ես, որ մոտիվացիան լրիվ ուրիշ տեղ է. դա ինձ համար շատ հստակ է և լրացուցիչ համոզվել պետք չէր՝ գործի նյութերին ծանոթանալուց հետո։ Դուրս գալով դատարանից՝ լրագրողներին ասաց «Քառյակ մեդիա» ընկերության համահիմնադիր, քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը, փոխանցում է Tert.am:
Դիտարկմանը, թե մեղադրանքի հիմում դրված էր այն հանգամանքը, որ օգտվել է VPN հավելվածից, Բեքարյանը պարզաբանեց, որ տարիների ընթացքում Ադրբեջանի Հանրապետությունը հայաստանյան IP- ների  նկատմամբ կիրառել է սահմանափակման քաղաքականություն, և եղել է ժամանակահատված, որ ադրբեջանական ինտերնետ ռեսուրս մտնելու պարագայում մեր IP- ները փակված են եղել և չեն կարողացել մուտք գործել, կամ եղել է որոշակի ընտրանքով։
«Օրինակ` պետական մարմինների ինտերնետ ռեսուրսներ հայաստանյան IP- ներից հնարավոր չէր մուտք գործել, հետևաբար՝ եթե ուզում ես գործընթացները հասկանալ, իսկ ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ես զբաղվում եմ արտաքին քաղաքականությամբ, ու չես կարող ուղղակիորեն այդ ինֆորմացիան չունենալ, չտիրապետել և քո վերլուծություններում դրանք չներառել: Եվ երբ իմացա, որ կա համակարգ, որ տալիս է հնարավորություն այդ արգելքը շրջանցելու, և ադրբեջանական կողմը չի տեսնում, որ իր մոտ մուտք գործողը հայաստանյան IP է, բնականաբար, այդ համակարգից օգտվել եմ, այսինքն` այդտեղ ես որևէ արհեստական բան չեմ տեսնում»,- նշեց նա:
Կարեն Բեքարյանը նշեց, որ օր-օրի մեր գերիների կարգավիճակի փոփոխության խնդիր է առաջանում, նրանց  դարձնում են քրեական հանցագործ՝ արհեստական գործերով, և մեր իրավապաշտպանները, փաստաբանները, հեռակա կամ միջնորդավորված պետք է իրավական տեսանկյունից օգնեն նրանց, եթե այդ տեղեկությանը չտիրապետեն, ո՞նց են օգնելու:
«Ես կարծում եմ, որ նախաքննության ցանկացած մարմին, նախաքննությամբ զբաղվող ցանկացած անձ, մինչ այդ հարցին ձեռնամուխ լինելը պետք է առաջնահերթ պատկերացում կազմի ծրագրային համակարգերից, VPN ծրագրային համակարգի և հավելվածի աշխատանքի մեթոդների սկզբունքների մասին,  կարող է մասնագետներից օգնություն հայցի և ունենա համապատասխան տեղեկատվություն: Այդ պարզագույն գիտելիքներն ունենալու դեպքում այս հարցերը չէին առաջանա, որովհետև այս ամբողջ պրոցեսի մեջ երկու հարց  կա, որ ես ճանաչում եմ Արա Սաղաթելյանին, ու այն, որ ես օգտագործել եմ VPN համակարգ»:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյո՞ք ճանաչում է Արամ Սարգսյանին, որը կալանավորվել է, Բեքարյանը պատասխանեց, որ չի հասկացել, թե խոսքը ո՞ւմ է  վերաբերում, ունի շատ ծանոթ Արամներ, և ազգանունը ոչինչի չի հուշել. «Եթե ասեմ՝ չեմ ճանաչում, կարող է պարզվել իմ ճանաչած Արամներից մեկն է, բայց եթե ասեմ՝ իդենտիֆիկացրել եմ խոսքը, թե ում է վերաբերում՝ չէ»:

Во всем этом процессе есть два вопроса: что я знаю Ара Сагателяна и пользовался системой VPN: Карен Бекарян об уголовном деле фейкового пользователя
На самом деле следствие, доследственный процесс и возбужденное дело не содержат никакой логики, мягко говоря, не понимаешь сути дела, не понимаешь, что преследуется, видишь, что нет логики и ясно понимаешь, что мотивация совсем другая. Для меня это ясно, и не стоит меня дополнительно убеждать после ознакомления с материалами дела. Покидая суд, заявил журналистам соучредитель компании "Карьяк Медиа", политолог Карен Бекарян, передает Tert.am.
На замечание о том, что обвинение было основано на том факте, что он использовал приложение VPN, Бекарян пояснил, что на протяжении многих лет Азербайджанская Республика применяла политику ограничения в отношении армянских IP-адресов, и был период, когда наши IP-адреса были закрыты при входе в азербайджанские интернет-ресурсы они не могли войти в систему.
"К примеру, интернет-ресурсам государственных органов с армянских IP-адресов невозможно было получить доступ, следовательно, если вы хотите разобраться в процессах, а ни для кого не секрет, что я занимаюсь внешней политикой, и просто не можешь не иметь эту информацию, не включить ее в свой анализ. И когда я узнал, что существует система, которая позволяет обойти этот запрет, и азербайджанская сторона не видит, что человек входит с армянского IP. Естественно, я воспользовался этой системой, то есть, не вижу в этом ничего искусственного...",- сказал он.
Карен Бекарян отметил, что изо дня в день возникает проблема изменения статуса наших пленных, их делают уголовными преступниками по искусственным делам, и наши правозащитники, адвокаты должны им помочь опосредованно с юридической точки зрения, если они же они не будут располагать этой информацией, то как они это сделают?
"Я считаю, что любой следственный орган, любое лицо, занимающееся предварительным следствием, прежде чем инициировать этот вопрос должно иметь предварительное представление о программных системах, принципах работы программной системы VPN, методах работы приложения, можно обратиться за помощью к специалистам, и заполучить соответствующую информацию. При наличии этих наипростейших знаний, этих вопросов не возникло бы, потому что во всем этом процессе есть два вопроса: то, что я знаю Ара Сагателяна, и то, что я использовал систему VPN".
Касаясь вопроса о том, знает ли он арестованного Арама Саргсяна, Бекарян ответил, что не понимает, о ком идет речь, у него много знакомых Арамов, и фамилия также ни о чем не говорит.