ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները վերադառնում են, օրակարգն այսօր է ձևավորվում
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունն ու համանախագահող երկրներից եկող ազդակները ցույց են տալիս, որ այս ձևաչափն ակտիվանում է: Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահների հեռախոսազրույցից հետո հայտարարվեց, որ լինելու են նոր նախաձեռնություններ: Սա, իր հերթին, նշանակում է, որ այսօր է ձևավորվում այդ ձևաչափի ներքո գործընթացի օրակարգը և հետագայում մեզ համար կարևոր հարցերի ներառումը մեծապես կախված է լինելու այսօր տարվող աշխատանքից:
Ցավոք, Հայաստանի գործող իշխանություններից նման աշխատանք ակնակալելն իրատեսական չէ՝ դա ցույց է տվել և՛ վերջին երեք տարվա գործընթացը, և՛ նրանց ներկայիս բացառապես ներքաղաքական օրակարգը: Այդ է վկայում նաև երեկ համանախագահության տարածած հայտարարությունը:
Հայտարարությամբ համանախագահները ողջունել են երեք հայ ռազմագերիների վերադարձն ու կոչ արել «երկու կողմերին էլ» լիարժեք և արագ ավարտել «բոլոր բանտարկյալների, պահվող անձանց և աճյունների փոխանակման գործընթացը»: Այս ձևակերպումը հատկապես ուշագրավ է, քանի որ ցույց է տալիս, որ համանախագահների նախորդ՝ ապրիլի 13-ի հայտարարության համեմատ փոխվել է բառակազմը:
Նախորդ հայտարարության մեջ նշված էր «բոլոր ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց» վերադարձի մասին: Այս անգամ համանախագահները խուսափել են «ռազմագերիներ» եզրույթի օգտագործումից, ինչն ակնհայտորեն ադրբեջանական կողմի աշխատանքի արդյունք է: Ուշագրավ է նաև «երկու կողմերին էլ» ուղղված կոչը, ինչը կարող է ցմահ ազատազրկման դատապարտված երկու ահաբեկիչների վերադարձի շուրջ գործընթացի առաջին նշույլը լինել:
Համանախագահների հայտարարության մեջ կոչ կա նաև տրամադրելու անհրաժեշտ տեղեկատվությունը հակամարտության գոտու ականազերծման համար, ինչպես նաև վերացնելու ԼՂ մուտքի խոչընդոտները: Հատուկ շեշտվում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդությամբ հնարավորինս շուտ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը վերկսկելու անհրաժեշտությունը և հղում կատարվում ապրիլի 13-ի հայտարարության վրա: Այսինքն, այս անգամ համանախագահները զերծ են մնում երեք հիմնարար սկզբունքների և տարրերի հիմքով քաղաքական կարգավորման հասնելու անհրաժեշտության հիշատակումից, ինչը նույնպես կարող է նախորդ հայտարարությանն Ադրբեջանի սուր արձագանքի հետևանք լինել:
Կարելի է արձանագրել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունն ակտիվացման քայլեր է կատարում և արդեն իսկ սահմանել է հիմնական այն հարցերը, որոնք պետք է լուծվեն առաջին հերթին՝ ի դեմս գերիների վերադարձի, ականազերծման և ԼՂ մուտքի ապահովման, և գլոբալ օրակարգը՝ ի դեմս քաղաքական բանակցությունների վերսկսման՝ բոլոր հարցերին լուծում տալու համար:
Այս օրակարգն, մեծամասամբ, այսօր համահունչ է հայկական կողմերի շահերին, սակայն դա ոչ թե տարված աշխատանքի արդյունք է, այլ քաղաքական գործընթացի տրամաբանություն: Հնարավոր չի հակամարտությունը կարգավորված համարել, քանի դեռ չի կարգավորված վիճելի հիմնական հարցը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանաչումը: Զուգահեռ, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն ակտիվ աշխատում է՝ միջնորդների բառակազմից դուրս բերելով իր համար ոչ ցանկալի ձևակերպումները և, վստահաբար, նաև ջանալու է հետաձգել և մեղմել անդրադարձն իր համար ոչ ցանկալի հարցերին:
Այս ասիմետրիկ գործընթացի շարունակումը կարող է Հայաստանի և Արցախի համար ոչ միայն զրոյացնել առկա հնարավորությունները, այլև նոր մարտահրավերներ ստեղծել:

Сопредседатели МГ ОБСЕ возвращаются, формируется новая повестка
Заявления сопредседателей МГ ОБСЕ и сигналы, которые идут из стран-сопредседателей, свидетельствуют о том, что этот формат активизируется. После телефонного разговора между президентами России и Франции было объявлено о готовящихся инициативах по Карабаху. А это означает, что именно сейчас формируется повестка дальнейшего процесса карабахского урегулирования, и во многом от проводимой сегодня работы зависит включение в нее важных для нас вопросов.
К сожалению, от действующих властей Армении нереалистично ожидать подобной работы. Это показали как процесс последних трех лет, так и их нынешняя исключительно внутриполитическая повестка. Это показывает и вчерашнее заявление сопредседателей.
В своем заявлении сопредседатели приветствовали возвращение трех армянских военнопленных и призвали "обе стороны" полноценно и как можно быстрее закончить "процесс обмена всеми заключенными, удерживаемыми лицами и телами погибших". Эта формулировка достойна особого внимания, так как демонстрирует трансформацию используемых терминов по сравнению с заявлением МГ ОБСЕ от 13-ого апреля.
В предыдущем заявлении отмечался вопрос возвращения "всех военнопленных и других удерживаемых лиц". На этот раз сопредседатели предпочли не использовать слово "военнопленные", что однозначно является следствием целенаправленной работы азербайджанской стороны. Также следует обратить внимание на призыв "к обеим сторонам", который может стать первым сигналом начала процесса экстрадиции из Армении в Азербайджан двух террористов, принимавших участие в карабахской войне в качестве наемников и осужденных на посмертное заключение в Армении.
В заявлении сопредседателей также содержится призыв предоставить всю необходимую информацию для разминирования зоны конфликта и снять всякие ограничения на въезд в Нагорный Карабах. Особо подчеркивается необходимость возобновления политического диалога на высшем уровне - со ссылкой на заявление от 13-ого апреля. То есть в этот раз сопредседатели воздержались от упоминания, что урегулирование должно основываться на известных сторонам принципах и элементах, что тоже может быть результатом острой реакции Азербайджана на предыдущее заявление.
Можно с уверенностью сказать, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ делают шаги по активизации формата и уже обрисовывают краткосрочную и долгосрочную повестки. В первую входят возвращение военнопленных, разминирование и допуск в Карабах, а к глобальной повестке относятся вопросы возобновления политических переговоров для урегулирования всех остальных вопросов.
Эта повестка в общей сложности совпадает с интересами армянских сторон, но это - не результат проделанной работы, а логика политического процесса по Карабаху. Невозможно считать конфликт урегулированным, когда остается открытым основной вопрос, касающийся самой сути конфликта – признание результатов самоопределения народа Карабаха. Параллельно с этим видно, что Азербайджан активно работает, избавляясь от нежелательных для себя формулировок в заявлениях посредников, и несомненно, будет прикладывать усилия, чтобы избавиться или максимально отодвинуть обсуждение нежелательных для себя вопросов на неизвестное будущее.
Продолжение этого ассиметричного процесса может не только лишить Армению и Арцах создавшихся возможностей, но и создать новые вызовы.