Իսրայելի նոր նախագահի ընտրությունները կկայանան հունիսի 2-ին
Իսրայելի նոր նախագահի ընտրութունները տեղի կունենան հունիսի 2-ին Կնեսետում (երկրի խորհրդարան): Մայիսի 10-ին այդ մասին հայտնել է օրենսդիր մարմնի մամուլի ծառայությունը:
«Կնեսետի խոսնակ Յարիվ Լևինը որոշել է, որ Իսրայելի հաջորդ նախագահի ընտրությունները տեղի ունենան հունիսի 2-ին՝ չորեքշաբթի: Նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան Կնեսետի պլենումում գաղտնի քվեարկության միջոցով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Որպես թեկնածու ընտրություններին մասնակցության դիմումները հնարարավոր է ներկայացնել մինչև մայիսի 19-ը»,- հավելել են մամուլի ծառայությունում: Նախագահի թեկնածուին կարող է առաջադրել սոսկ առնվազն 10 գործող խորհրդարանականներից բաղկացած խումբը: Պետության ղեկավարն ընտրվում է Կնեսետում գաղտնի քվեարկությամբ, հաղթանակի համար հավակնորդը պետք է ստանա ձայների պարզ մեծամասնությունը:
Խորհրդարանում կա 120 պատգամավոր: Գործող նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի լիազորությունների ժամկետը լրանում է հուլիսի 9-ին: Ըստ օրենքի նրա հաջորդի ընտրությունները պետք է անցկացվեն մինչև այդ օրը 30 օրից ոչ ուշ: Իսրայելում սահմանված է նախագահի լիազորությունների յոթնամյա ժամկետ, պետության ղեկավարի պաշտոնը չի կարելի զբաղեցնել երկու անգամ: Նախագահին պաշտոնից հեռացնել կարող է միայն խորհրդարանը, եթե պաշտոնզրկման համար քվեարկի պատգամավորների երեք քառորդը: Իսրայելի նախագահն օրենքով Կնեսետի պատգամավորներից մեկին հաձնարարում է կազմել կառավարություն խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով, ինչպես նաև կատարում է ներկայացուցչական պարտականություններ, ստորագրում է ընդունված օրենեքները և ունի ներման իրավունք: Օրենքի համաձայն՝ նա գտնվում է քաղաքականությունից դուրս և ներկայացնում է երկրի բոլոր քաղաքացիներին:

Выборы нового президента Израиля назначены на 2 июня
Выборы нового президента Израиля пройдут 2 июня в Кнессете (парламент страны). Об этом сообщила в понедельник пресс-служба законодательного органа, передает ТАСС.
"Спикер Кнессета Ярив Левин постановил, что выборы следующего президента Израиля пройдут в среду, 2 июня. Президентские выборы пройдут путем тайного голосования на пленуме Кнессета", - говорится в сообщении. "Подача заявлений на участие в выборах в качестве кандидата возможна до 19 мая", - добавили в пресс-службе.
Кандидата в президенты может выдвинуть только группа из не менее чем 10 действующих парламентариев. Глава государства избирается тайным голосованием в Кнессете, для победы претендент должен получить простое большинство голосов. Всего в парламенте 120 депутатов.
Срок полномочий действующего президента Реувена Ривлина истекает 9 июля. По закону выборы его преемника должны проводиться не позднее чем за 30 дней до этой даты. В Израиле установлен семилетний срок исполнения президентских полномочий, пост главы государства нельзя занимать дважды. Отстранить президента от должности может только парламент, если за импичмент проголосуют три четверти депутатов.
Президент Израиля по закону поручает одному из депутатов Кнессета сформировать правительство по итогам парламентских выборов, а также выполняет представительские функции, подписывает принятые законы и имеет право помилования. Согласно закону, он находится вне политики и представляет всех граждан страны.