Իշխանությունները գազի սակագնի հարցով կդիմեն նոր աճպարարությա՞ն
Հայաստան գազի ներմուծման համաձայնագիրը հետաձգվել է մինչև հուլիս: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ասել է ՀԾԿՀ նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը՝ պատասխանելով գազի սակագնի վերանայման հայտի հետ կապված հարցին:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մարտին ավարտվում էր համաձայնագրի ժամկետը, որով ՌԴ-ից Հայաստան ներմուծվող գազի սակագինը 165 դոլար է՝ 1000 խորանարդ մետրի դիմաց: Փաստացի որոշակիություն կունենանք նոր համաձայնագրով՝ նախատեսված հուլիսին: Թե ինչպիսին կլինեն ռուսական կողմի հետ տապալված բանակցությունների շարունակությունն ու հանգուցալուծումն արդեն հուլիսին, ցույց կտա ժամանակը: Միանշանական է, որ դրանցում մեզ համար ոչ շահեկան դիրքերից գործոններ են լինելու ի դեմս Փաշինյան-Լուկաշենկո՝ ՌԴ-ի դեմ «գազային տանդեմի», Մհեր Գրիգորյանի՝ Մյուլլերին ուղղված հայտնի բաց նամակի և այլն: Ընդհանուր առմամբ՝ Հայաստանի սահմանին ռուսակաn գազի նոր սակագնի հետ կապված ակնկալիքները դրականներից չեն:
Հետաքրքիրն այն է, որ այս իշխանությունները մտադիր չեն այստեղ որդեգրած ձեռագրից հրաժարվել՝ ցույց տալու, որ գազի սակագնի փոփոխությունը սպառողների համար մնում է անհետևանք:
Բանն այն է, որ լրագրողների հետ հանդիպմանը Բաղրամյանն սպասվող հավանական թանկացման` սպառողների համար «անհետևանք» լինելու մասին առաջին ակնարկներն արել է:
«Անկախ նրանից, թե ինչ կբանակցեն և սահմանին ինչ գին կձևավորվի, վերջնական սպառողների համար սակագների փոփոխության հստակ ընթացակարգ կա, կամ հանձնաժողովն իր նախաձեռնությամբ պետք է ձեռնարկի սակագնի վերանայում, կամ պետք է լինի սակագնի վերանայման հայտ: Իսկ այդ հայտնի ուսումնասիրության համար օրենքով նախատեսված է առնվազն 80 աշխատանքային օր քննարկում: Քննարկման ավարտից հետո սահմանված սակագներն էլ ուժի մեջ են մտնում 30 օր հետո: Այս պահին սակագնի վերանայման հայտ չունենք»,-մասնավորապես ասել է Բաղրամյանը:
Այսինքն ստացվում է, որ անկախ նոր բանակցությունների ելքերից (իսկ դրանք սակագնի ավելացման մեծ հավանականությամբ են), եթե անգամ լինի սակագնի փոփոխության հայտ, ապա դրա ուսումնասիրության համար անհրաժեշտ է 80 օր, որոշման ուժի մեջ մտնելու համար՝ ևս 30 օր: Այսինքն սպառողի համար գազի սակագնի փաստացի փոփոխություն կլինի 110 օր, կամ որ նույնն է՝ գրեթե չորս ամիս անց: Ո՞րն էր Բաղրամյանի խոսքի իմաստը, եթե ոչ մեսիջը, որ առաջիկա չորս ամիսներին թանկացում չի լինի: Իսկ դրանից հետո՞…
Գուցե իշխանությունն այս անգամ էլ կարողանա որևէ հնարքով  թիրախավորել տնտեսության կամ հանրության այն հատվածին ում համար պիտի թանկանա գազը, բաց դրանից ոչ թանկացման փաստն է չեզոքանում, ոչ էլ հետևանքներն են մեղմվում:

Прибегнут ли власти Армении к новым фокусам по тарифу на газ?
Соглашение об импорте газа в Армению отложено до июля. Об этом заявил председатель КРОУ Гарегин Баграмян во время встречи с журналистами в Национальном Собрании Армении, отвечая на вопрос, связанный с заявкой о пересмотре тарифов на газ.
Напомним, что в марте этого года истек срок действия соглашения, согласно которому тариф на газ, импортируемый из России в Армению, составляет 165 долларов за тысячу кубометров. Определенность по этому вопросу мы, фактически, получим по новому соглашению, намеченному на июль. Каким будет продолжение неудавшихся переговоров с российской стороной в июле, покажет время. В этом процессе, однако, очевидны некоторые факторы, которые вряд ли пойдут на пользу армянских потребителей - например "газовый тандем" Пашинян-Лукашенко против России, известное открытое письмо Мгера Григоряна Мюллеру и т. д. И в целом ожидания относительно новых тарифов на российский газ на границе с Арменией - не из позитивных.
Интересно, что нынешние власти Армении, кажется, не намерены отказываться от своего почерка, суть которого – убедить потребителей, что изменение тарифов на газ не повлияет на их бюджет.
Так, на встрече с журналистами Баграмян сделал первые намеки на то, что возможное повышение цен не будет иметь "последствий" для потребителей.
"Независимо от того, о чем договорятся и какая цена будет установлена ​​на границе, существует четкая процедура изменения конечных тарифов для потребителей, или же комиссия должна инициировать пересмотр тарифов по собственной инициативе, либо должна быть подана заявка на пересмотр тарифов. А для рассмотрения такой заявки законом предусмотрено обсуждение в течение не менее 80 рабочих дней. Тарифы, установленные после окончания обсуждения, вступают в силу через 30 дней. На данный момент у нас нет заявки на пересмотр тарифа", - сказал Баграмян.
Получается, что вне зависимости от результата новых переговоров (которые, скорее всего, повысят тарифы на газ), даже если есть заявка на изменение тарифа, на ее изучение необходимо 80 дней, а для вступления в силу - 30 дней. Иными словами, фактическое изменение тарифа на газ для потребителя наступит через 110 дней, или почти через четыре месяца. В чем смысл слов Баграмяна, если это не мессидж о том, что в ближайшие четыре месяца не ожидается рост цен на газ? А потом?
Возможно, и на этот раз власти страны каким-то образом сумеют "обойти" повышение тарифов на газ для большей части потребителей, направив "газовый удар" на крупных потребителей. Но от этого ни сам факт повышения цен, ни последствия от этого, которые все равно лягут на плечи населения, не изменятся.
Сегодняшняя инфляция и снижение цены денег для потребителя – это и есть доказательство того, что имеет место очередной экономический фокус.