ԱՄՆ-ն Ուկրաինային ավելի քան 45 մլն դոլար լրացուցիչ օգնություն կտրամադրի
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը պաշտոնապես հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն Ուկրաինային կտրամադրի ավելի քան 45 միլիոն դոլարի լրացուցիչ մարդասիրական օգնություն, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Միացյալ Նահանգներն ավելի քան 45 մլն դոլար լրացուցիչ մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Ուկրաինայի ժողովրդին», - նշվում է պետքարտուղարի հայտարարության տեքստում:
Բլինկենի խոսքով՝ Կիևին տրամադրվող ամերիկյան մարդասիրական օգնության ընդհանուր ծավալը, հաշվի առնելով այս միջոցները, կկազմի 351 միլիոն դոլար՝ սկսած 2014 ֆինանսական տարվանից:
Մարդասիրական օգնության նոր փաթեթը նախատեսված է «Ուկրաինայում դրա կարիքն ունեցող 3,4 միլիոն մարդու համար», այդ թվում ՝ Ուկրաինայի արևելքում հակամարտությունից տուժած տեղահանվածների համար:

Блинкен официально объявил о выделении Украине более $45 млн гуманитарной помощи
Госсекретарь США Энтони Блинкен официально объявил о выделении Украине более $45 млн в качестве гуманитарной помощи. Письменное заявление главы американской дипломатии распространила в четверг пресс-служба Госдепартамента, передает ТАСС
"Соединенные Штаты предоставляют более $45 млн дополнительной гуманитарной помощи народу Украины", - говорится в тексте. По словам Блинкена, общий объем американской гуманитарной помощи Киеву с учетом этих средств составит $351 млн начиная с 2014 финансового года.
Новый пакет гуманитарной помощи предназначен для "3,4 млн нуждающихся в ней жителей Украины", в том числе перемещенных лиц, пострадавших в результате конфликта на востоке Украины.
Обязательство США о выделении этих средств содержалось в совместном заявлении "об американо-украинском стратегическом партнерстве", которое было принято в среду по итогам переговоров президентов двух стран Джо Байдена и Владимира Зеленского в Вашингтоне.