Ջեք Աղազարյան` նացիստական Գերմանիայի լրտեսներին բացահայտած հայազգի գաղտնի գործակալ
Ջեք Չարլզ Աղազարյան` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին Բրիտանիայի հատուկ գործողությունների վարչության ամենահամարձակ հետախույզներից մեկը: Հենց նրա շնորհիվ են մեծամասամբ այդ տարիներին հայտնաբերվել Ֆրանսիայի ու Բրիտանիայի երկակի գործակալները՝ մարդիկ, ովքեր աշխատում էին նացիստական Գերմանիայի համար։
Ջեք Աղազարյանը ծնվել է 1915 թվականին Լոնդոնում՝ Ռուբեն Աղազարյանի և ֆրանսուհի Մարի Լյուիս Լե Շեվալյե-Աղազարյանի բազմազավակ ընտանիքում։ Ուսումը ստացել է Լոնդոնի Դալվիչ քոլեջում: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմն սկսվելուց հետո՝ 1940 թվականին, Ջեքը ծառայության է անցել Բրիտանիայի թագավորական ռազմա-օդային ուժերում:
Նրա հետ միասին այնտեղ ծառայության են անցնում նաև նրա եղբայրը՝ Նոելը, ու քույրը՝ Մոնիկը։ Ի դեպ, Մոնիկը Բրիտանիայում հայտնի է որպես մեկը, ով նոր մեթոդներ է մշակել օդաչուների համար:
Երբ 1942թ.-ին բրիտանական հատուկ գործողությունների վարչությունը որոշում է կայացնում Ֆրանսիայում ստեղծել «Prosper» ցանցը, Աղազարյանը գաղտնի հետախուզական ծառայության հատուկ գործակալ է նշանակվում: Որոշ ժամանակ անց նրան է միանում նաև կինը՝ Ֆրանսուազա Իզաբելլա Աղազարյանը՝ հետախույզ, որն ամուսնու նման Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին նույնպես հատուկ առաջադրանքներ է կատարել, հայտնում է spartacus-educational.com-ը:
«Թեպետ մի ցանցում էինք, բայց ամուսինս և ես աշխատում էինք առանձին: Նա որպես ռադիո օպերատոր աշխատում էր միայնակ` տրամադրելով աշխարհի տարբեր մասերից ստացված հաղորդագրությունները: Ես հաշվետու էի ցանցի ղեկավարին: Նա սիրում էր ինձ հատուկ հանձնարարություններ տալ, քանի որ ես հեշտությամբ էի կարողանում անցնել դժվարությունների միջով»,- ասել է Ֆրանսուազա Աղազարյանը:
Հետախուզական ծառայությանը միանալուց կարճ ժամանակ անց Ջեք Աղազարյանն ուղարկվում է գերմանացիների կողմից օկուպացված Ֆրանսիա` հայտնաբերելու Ֆրանսիայի ու Բրիտանիայի երկակի գործակալներին: Գաղտնի գործողությունների ընթացքում նրան հաջողվում է բազմաթիվ լրտեսների բացահայտել:
Սակայն որոշ ժամանակ անց ֆաշիստական Գերմանիայի պետական գաղտնի ոստիկանությունը` Գեստապոն, հայտնաբերում է Աղազարյանին, ում ներկայությունը Ֆրանսիայում սկսում է բավականին ռիսկային դառնալ։ 1943 թվականի հունվարին որոշում է ընդունվում նրան վերադարձնել Լոնդոն։
Նույն թվականի հունիս ամսին Աղազարյանը նոր առաքելությամբ կրկին Ֆրանսիա է վերադառնում: Սակայն մեկ տարի անց գաղտնի օպերացիա կատարելու ժամանակ նա գերի է ընկնում նացիստների մոտ։
Աղազարյանը գերմանացիների ձեռքին հաղթական խաղաքարտ էր, քանի որ վերջինս բրիտանական հատուկ գործողությունների վարչության վերաբերյալ տիրապետում էր պետական գերգաղտնի տեղեկատվության: Ֆրանսիական Ֆրեն քաղաքում մեկուկես տարի կտտանքների ենթարկվելուց հետո Աղազարյանը Բավարիայի Ֆլոսսենբյուրգ քաղաքի համակենտրոնացման ճամբար է տեղափոխվում:
Այդտեղ էլ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից քիչ առաջ՝ 1945 թվականի մարտին, Աղազարյանը գնդակահարվում է։
Ջեք Աղազարյանի հիշատակն անմահացրել են Անգլիայի հարավային Սյուրրեյ կոմսության Բրիտանիայի ռազմա-օդային ուժերի հիշատակարանում, ինչպես նաև Ֆրանսիայում գտնվող Վալանս կոմունայի` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին զոհվածների պատվո հուշատախտակին։ Ավելին, Աղազարյանի սխրագործությունների համար Բրիտանիայի թագուհու կողմից որպես նվեր նրա ընտանիքն հատուկ սուր է շնորհվել, փոխանցում է rusarminfo-ն:

Джек Агазарян - армянский секретный агент, раскрывший шпионов нацистской Германии
Джек Чарльз Агазарян - один из самых отважных разведчиков Управления специальных операций Британии, действовавших в годы Второй мировой войны. Именно благодаря ему в те годы было выявлено большинство французских и британских двойных агентов, которые работали на нацистскую Германию.
Джек Агазарян родился в 1915 году в Лондоне, в большой семье Рубена Агазаряна и француженки Мари Льюис Ле Шеваль-Агазарян. Он получил образование в лондонском колледже Далвич. В 1940-ых годах, после Второй мировой войны, Джек начал служить в британских королевских ВВС.
Его брат Ноэль и сестра Моник тоже поступили с ним на службу. Кстати, Моник известна в Великобритании тем, что разработала новые методы для пилотов.
Когда в 1942 году британский департамент специальных операций решил создать сеть "Prosper" во Франции, Агазарян был назначен спецагентом секретной разведслужбы. Спустя некоторое время к нему присоединилась Франсуаза Изабелла Агазарян - разведчица, которая, как и ее муж, также выполняла специальные задания во время Второй мировой войны, пишет spartacus-educational.com.
"Хотя мы были в единой сети, но работали с мужем по-отдельности. Он работал в качестве оператора радиосвязи, принимая радиосигналы из разных уголков мира. Я был подотчетна руководителю сети. Он любил давать мне специальные задания, так как я легко могла преодолевать трудности", - рассказывала Франсуаза Агазарян.
Вскоре после поступления на службу в разведку Джека Агазаряна отправили в окуппированную немцами Францию - ​​для обнаружения двойных агентов Франции и Великобритании. В ходе секретных операций ему удалось обнаружить множество шпионов.
Однако через некоторое время государственная тайная полиция фашистской Германии - Гестапо - обнаружила Агазаряна, и его присутствие во Франции стало довольно рискованным. В январе 1943 года было принято решение о его возвращении в Лондон.
В июне того же года Агазарян вновь вернулся во Францию ​​-  уже с новой миссией. Однако через год во время выполнения секретной операции разведчик был захвачен нацистами.
Он попал в плен к немцам и стал для них козырной картой - ведь он владел огромным запасом информации. После полугода пыток в тюрьме французского города Френ спецагент был сослан в концлагерь Флоссенбюрг в Баварии.
Незадолго до окончания Второй мировой войны – в марте 1945 года - Агазарян был расстрелян нацистами.
Память отважного разведчика Джека Агазаряна увековечена в мемориале ВВС Британии в графстве Суррей в южной Англии, а также на почетной стене погибших во Второй мировой войне спецагентов в коммуне Валанс департамента Эндр на западе центральной части Франции, пишет Rusarminfo. За особые заслуги семья Агазарян получила в подарок от королевы Великобритании памятный меч.