Գերմանիայի նախագահը Մերկելին խնդրել է մնալ կանցլերի պաշտոնում մինչև նախարարների կաբինետի ձևավորումը
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը, համաձայն Գերմանիայի Սահմանադրության, կանցլեր Անգելա Մերկելին խնդրել է կատարել իր պարտականությունները մինչև խորհրդարանական ընտրություններից հետո նոր կառավարության ձևավորումը։ Այս մասին երեքշաբթի հայտնել է պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Այս խնդրանքը բխում է հիմնական օրենքի 69-րդ կետի երրորդ պարբերությանը համապատասխան՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այսօր անցկացվում է 20-րդ գումարման Բունդեսթագի հիմնադիր համագումարը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Խորհրդարանի հիմնադիր ժողովի օրը ավարտվում են կանցլերի և նախարարների լիազորությունները։ Եթե ​​մինչ այդ պահը նոր կաբինետը դեռ ձևավորված չլինի, իսկ ներկայումս հենց այդպիսի վիճակ է Գերմանիայում, ապա ներկայիս կառավարությունն իր լիազորությունների ժամկետն ավարտելու է միայն ֆորմալ առումով, բայց առանց սահմանափակումների շարունակելու է կատարել բոլոր պարտականությունները։

German President Asks Merkel to Perform Chancellor's Duties until Cabinet Is Formed
Germany's President Frank Walter Steinmeier has asked the outgoing chancellor, Angela Merkel, to perform her duties until a new government is formed, the press-service of the head of state said on Tuesday, TASS reports.
"This request was made in accordance with item three of paragraph 69 of the fundamental law. The constituent sitting of the 20th Bundestag is being held today," the news release reads.
The powers of federal chancellor and government ministers expire on the day of the parliament's constituent sitting. If a new Cabinet has not been formed by this moment, and this is precisely the situation in Germany today, the previous government is technically out of office, but continues to perform its duties without any restrictions.
Merkel and all other government officials will receive resignation papers from Steinmeier after 18:00 Moscow time.