Չպատվաստված մարդիկ վիրուսի հիմնական տարածողներն են. ԱՀԿ
Չպատվաստված մարդիկ «Քովիդ-19»-ի հիմնական տարածողներն են, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղվելով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության Եվրոպական բյուրոյին:
«Չպատվաստված մարդիկ վիրուսի հիմնական տարածողներն են: Կոչ ենք անում բոլորին, ովքեր պատվաստման իրավունք ունեն, օգտվել այդ հնարավորությունից և պարտադիր ամբողջական պատվաստման կուրս անցնել: Դա հատկապես կարևոր է առաջնային խմբերի համար, ինչպես օրինակ՝ 60-ից բարձր տարիքի անձանց համար, ինչպես նաև թույլ իմունիտետ ունեցողների»,- ասվում է բյուրոյի հաղորդագրության մեջ:
Գործակալության աղբյուրը հայտնել է, որ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել կանխարգելիչ միջոցառումների, օրինակ՝ դիմակ կրելու և տարածքների օդափոխման արդյունավետությունը:

ВОЗ назвала основного распространителя коронавируса
Непривитые люди являются основным распространителем COVID-19, заявили РИА Новости в Европейском бюро Всемирной организации здравоохранения.
"Непривитые люди являются основным распространителем вируса. Мы призываем всех, кто имеет право на вакцинацию, воспользоваться этой возможностью и обязательно пройти полный цикл вакцинации. Это особенно важно для приоритетных групп, таких как люди в возрасте 60 лет и старше, а также люди с ослабленным иммунитетом", - заявили в бюро.
Собеседник агентства добавил, что все больше исследований показывают эффективность многих профилактических мер. В частности, ношение масок и проветривание помещений важны сами по себе, но при совместном использовании с другими мерами их воздействие многократно усиливается.